Jako každý sport, i triatlon má svá přesně daná pravidla. Ta jsou sice o poznání jednodušší než třeba u míčových her, zato ale o dost složitější než u běhu. Pokud se tedy chystáš na svůj první závod, je na místě se aspoň s těmi základními seznámit.
Pravidla jsou sice jen jedna, hodně ale záleží na tom, na jaký závod se vypravíš. Na vesnickém pouťáku bývá přístup rozhodčích často benevolentní, zatímco na větších závodech, které jsou třeba součástí Českého poháru, musíš očekávat trest za každý přestupek. Na následujících řádcích je přehled toho nejdůležitějšího, kompletní znění pravidel najdeš třeba na stránkách České triatlonové asociace.
Rozprava je povinná
Ještě, než se postavíš na start, musíš stihnout dvě důležité věci: Tou první je uložení věcí do depa, pro které máš vyhrazený určitý čas. Tou druhou je rozprava, na níž se dozvíš všechny důležité informace k závodu – jak vypadá trasa, na kterých místech je třeba si dát pozor, a dozvíš se také upřesnění pravidel závodu. Účast na rozpravě je povinná, takže ji nezmeškej!
Věci patří do bedničky
Zatímco kolo patří na stojan a na něm můžeš mít ještě helmu, brýle a tretry, ostatní věci si musíš uložit do bedýnky či jiné nádoby (pokud ji pořadatel poskytne), popřípadě na ručník. Dávej si proto velký pozor, abys při průběhu depem vždy dal(a) všechny věci dovnitř, pohození čehokoliv okolo je přestupek.
Rovněž na občerstvovačkách můžeš obaly, kelímky apod. odhazovat pouze ve vymezeném prostoru.
Hurá na start
Pokud od pořadatele dostaneš čepičku, musíš ji použít. Před závodem se také dozvíš, zda je potřeba neopren – jeho použití se řídí teplotou vody, obvykle je zakázán při teplotě vody nad 23°C. Kromě neoprenu a brýlí jsou jakékoliv další pomůcky (packy, ploutve apod.) zakázány.
Na startovní čáru se musíš postavit pět minut před startem. Plavat můžeš jakýmkoliv stylem, v případě potřeby se můžeš přidržovat například bóje nebo stojícího člunu. Pozor si dej na to, abys bóji obeplaval ze správné strany a správným směrem.
Nudistům vstup zakázán
Plave se v kombinéze nebo plavkách, nic z toho ale nesmí být po namočení průsvitné. Běh a kolo je ale zakázáno absolvovat s odhalenou horní částí těla.
Startovní číslo musíš mít při běhu vpředu, na kole vzadu.
Helma patří na hlavu
Při cyklistické části je povinná helma – to je také jedna z věcí, kterou rozhodčí před závodem kontrolují (další je např. technický stav kola). Musíš ji mít na hlavě a zapnutou ještě před tím, než vůbec sáhneš na kolo. Naopak sundat ji můžeš až v okamžiku, kdy vrátíš kolo do depa – pokud například opravuješ defekt nebo si odskočíš na záchod, helmu si nech.
Na kolo až za čáru
Co většinou rozhodčí hlídají velmi pečlivě, to je správný okamžik nasedání na kolo a sesedání z něj. Když si vezmeš v depu kolo, musíš s ním běžet až k tzv. nasedací čáře, u které obvykle stojí rozhodčí s píšťalkou, a teprve za ní můžeš nasednout. Naopak po skončení cyklistické části musíš z kola slézt ještě před sesedací čárou.
Jízda v háku? Jen někde
Co je třeba si zjistit předem, to je skutečnost, jestli je na příslušném závodě povolena jízda v háku. Pokud nikoliv, je třeba si ohlídat, aby ses v průběhu cyklistiky nevyvážel(a) za soupeřem.
V praxi to vypadá tak, že má závodník okolo sebe draftingovou zónu, tj. pomyslný obdélník (1,5 m do stran, 10 m dozadu), ve kterém se nesmí nikdo jiný vyskytovat. Jedinou výjimkou je předjíždění – na to máš obvykle 20 nebo 25 vteřin (dle délky trati). Pokud někdo předjede tebe, musíš zpomalit, abys z jeho zóny vyjel do 5 vteřin.
Potřebuju pomoct!
Potřebuješ ošetřit zranění? Nebo podat občerstvení? To není problém. Nesmíš ale na trati přijmout pomoc, která by ti poskytla nějakou výhodu. Tvoji soupeři ti ale mohou například poskytnout nářadí na opravu defektu nebo občerstvení.
Když opustíš trať (ať už zabloudíš, nebo jdeš třeba na záchod), musíš se na ni vrátit na stejném místě.
Sluchátka ne!
Při triatlonových závodech nesmíš mít na uších sluchátka. Zakázán je také telefon a handsfree sada, jedinou povolenou elektronikou jsou sportovní hodinky.