10 tipů, jak vyladit taktiku pro úspěšný závod

10 tipů, jak vyladit taktiku pro úspěšný závod

Přichází léto a s ním vrcholí sezóna. Ani dosavadní kvalitní trénink ale není zárukou dobrých závodních časů. Je nutné si ujasnit záměr, s jakým jdeme na start, zvolit správnou taktiku a následně pak podle toho nastavit své myšlení. Tady je deset bodů, jejichž pomocí toho dosáhnete. 

1. Nastavte myšlenky

Ujasněte si, k čemu závod slouží. Jde o přípravný závod, nebo o den D, kdy chcete předvést své maximum? Podle toho nastavte své myšlenky.

2. V přípravném závodě se bavte

Pokud jde o přípravný závod, prostě nastupte na start a užijte si ho. Nemějte pocit, že byste něco měli nebo neměli, hlavní je tréninkový efekt. Učte se pohybovat ve startovním poli a dávejte si úkoly, například „poběžím co nejkratší cestou“. Po vyběhnutí ze zatáčky se podívejte, kde je další zatáčka, a utíkejte po ideální trase k ní.

Budete se bavit, protože většina lidí běží prostě třeba vlevo, bude zkrátka kopírovat vnější oblouk silnice. Jiným úkolem a tréninkovým záměrem může být velmi zadržená první půlka závodu a druhá nadoraz.

3. Učte se spolupracovat

Můžete se učit běhat v balíku a spolupracovat. To není lehký úkol, běžet natěsno za někým a nebrkat mu do nohou, to chce citlivý přístup. Ve složitějších situacích, třeba při náhlém zpomalení či změně rytmu, můžete prsty ruky lehce přiložit na záda soupeře před vámi. Daleko rychleji zareagujete a nikdo vám za to nadávat nebude – je to bezpečnostní prvek trvající 2–3 sekundy.

4. Nepřepalte začátek

Na startu se „uvnitřněte“, koncentrujte a neustále si opakujte svůj záměr. Pokud zní „předvést to nejlepší, co ve mně je“, pak mějte na paměti především svůj první krok: zadržený úvod závodu. Vrcholoví závodníci to mají těžší v tom, že musejí brát ohled na další aspekty – někdy je třeba lepší zůstat proti větru ve skupince. To jsou však velmi jemné taktické záležitosti, které většina běžců řešit nemusí.

5. Soupeře berte jako kamarády

Po startu se koncentrujte na sebe, na svůj vnitřní rytmus a hrajte si s myšlenkami. Jde o sport a zábavu, takže vnímejte své soupeře spíše jako kolegy a kamarády, se kterými se nyní poměříte, kdo je lépe připraven a kdo lépe zvládne závod. Nenechte se sevřít pouhým soupeřením.

6. Dávejte si dílčí úkoly

Přibližně ve čtvrtině trati, kdy již budete mít své místo v poli běžců, začněte více sledovat své soupeře. Vhodné je dávat si dílčí úkoly. Když například uvidíte soupeře před sebou, soustřeďte svoji pozornost na jeho dobíhání.

7. Buďte trpěliví

I při předbíhání je potřeba být trpěliví – uvědomte si, že to hlavní teprve přijde, a svoji radost kroťte.

8. Rozhodne poslední třetina

To hlavní v závodě se děje v poslední třetině závodu. Pokud jste zpočátku běželi zadrženě, začínáte mít převahu nad pohybujícími se kolem vás. Nyní je ale potřeba opravdu prodat to, co jste natrénovali. Teprve v poslední třetině závodu začíná závodění, nastupuje pevná vůle a snaha běžet na maximum toho, co nám trať a výkonnost dovolí. Tady se rozhoduje o celkovém výsledku.

9. Dožeňte, co můžete

Jestliže jste doteď běželi pomaleji, než jste mohli, a ztratili jste třeba v rámci maratonu minutu, ještě tak budete schopni 30–40 s dohnat zpět. V případě přepálení o minutu ovšem ztratíte v poslední třetině závodu u výkonu kolem tří hodin asi 7–10 minut. Pokud jste ale běželi rychleji o minutu na prvních pěti kilometrech, bude propad daleko horší – klidně o 20 minut a více, a bude záležet i na volních vlastnostech, celkové připravenosti organismu, ale i vaší sportovní historii.

10. Pochvalte se

Ať už to dopadne jakkoliv, v cíli se vždy pochvalte. Najděte si věc, kterou jste zvládli dobře – i to, že jste nevzdali ztracený závod, je důvod pro pochvalu. Sport je zábava a také možnost, jak sám sebe lépe poznat a jak se naučit sám se sebou lépe pracovat. Každá chyba je jen důvod, proč to příště zkusit lépe.

Text: Pavel Novák | Foto: Shutterstock