Není pravda, že co běžec, to adept na endoprotézu, záleží na tom, jak se ke svým kloubům chováme. Zde je seznam toho, co jim může škodit nejvíce.
- Přidáváš příliš
Klouby se i velmi vysoké kilometráži přizpůsobí, musíš jim ale dát čas. Rychlé navyšování zátěže je cesta do pekel, stejně jako zanedbávání regenerace.
- Nedbáš na techniku
Správná technika běhu je důležitá nejen pro výkonnost, ale i pro minimalizaci zátěže kloubů.
- Běháš přes bolest
Jakmile tě něco bolí, máš tendenci podvědomě bolesti uhýbat. V ten moment přetěžuješ druhou dolní končetinu nebo kloub zatěžuješ v nepřirozených úhlech.
- Jsi nakřivo
Výrazné dysbalance pohybového aparátu, například tzv. šikmá pánev, vedou opět k přetěžování. Pomůže návštěva fyzioterapeuta.
- Neposiluješ
Zpevněné core je nutné k udržení správného postavení trupu při běhu. V případě jeho oslabení neudržíš správnou techniku přetěžuješ klouby. Stejně důležité je i posilování svalů dolních končetin, a to vyváženě– pokud máš například silný kvadriceps, ale slabé hamstringy, může to vést k bolesti kolen.
- Protahuješ málo nebo moc
Zkrácené svaly mohou měnit postavení těla i kloubů, a tím je přetěžovat. Nadměrné protahování, zvláště v případě osob se sklony k hypermobilitě, však může napáchat také velké škody.
- Přetěžuješ ledviny či játra
Přetížení obou těchto orgánů se může projevit bolestí kloubů. Pomůže ledvinový čaj, na játra pak ostropestřec spolu s odlehčením stravy.
- Jíš moc cukrů
Strava s nadbytkem sacharidů podporuje průběh zánětlivých reakcí v těle, a proto.
- Jíš málo bílkovin
Aminokyseliny jsou základními stavebními kameny chrupavky, vazů i šlach. Pokud je tělu nedodáš, klouby trpí.
- Běháš ve špatných botách
Málo stabilní, málo či moc flexibilní, málo či moc tlumená, s příliš vysokým dropem, ale i nadměrně sešlapaná či ve špatné velikosti – špatně zvolená bota zkrátka dokáže nadělat paseku.
Černý nehet, věrný průvodce běžce?
Černé nehty znamenají, že v oblasti pod nimi došlo k narušení krevních kapilár a vytvoření krevní sraženiny. Jak můžeme riziko jejich vzniku zmírnit?
- Samozřejmostí by měla být dostatečně velká bota, o 1-1,5 cm větší než ta na běžné nošení.
- Pokud je však příliš široká, noha v ní plave a zvláště při sebězích prsty narážejí do předku boty.
- Problémem ale může být i příliš těsná ponožka. Mnoho běžeckých ponožek je střeženo do šikma, takže zvláště běžcům s delším ukazovákem mohou působit problémy.
- Nehty je důležité mít ostříhané.
- Problém může zhoršovat vzájemné tření prstů, zkus proto natři chodidla vazelínou.
- Nadměrný tlak může na nehty působit i zevnitř, zvlášť při delších bězích, kdy chodidla otékají. Problém zhoršuje horké počasí. Pomůže chlazení nohou po doběhu, směřování tréninku do chladnější části dne a popřípadě i kompresní ponožky či podkolenky.
Kopce achilovkám nevadí
Lékaři běžcům s problematickými achilovkami nedoporučují běhat do prudkých kopců, protože na ně působí velká síla v nadměrném protažení. Výzkum publikovaný v Journal of Sports Science and Medicine ovšem ukázal, že tomu tak není. Pomocí vysokorychlostních kamer zaznamenal, že se achilovka dokáže přizpůsobit, aby si zachovala stálou tloušťku bez ohledu na sklon stoupání. Stejně tak achilovku nepoškozují ani prudké seběhy. Obojí však platí za předpokladu, že kopce do tréninku přidáváme postupně, aby měly šlachy prostor na adaptaci.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock