3 cesty z deprese

3 cesty z deprese

Deprese, to není jen pocit smutku, ale i absence energie a ztráta motivace k čemukoliv – včetně běhu. Co tedy dělat, pokud na vás v zimních měsících padnou chmury?

  1. Upravte jídelníček

Vysoká hladina cholesterolu bývá obecně považována za špatnou kvůli riziku vzniku nemocí srdce a cév. Problémem však může být, když je příliš nízká – v takovém případě totiž výrazně roste riziko depresí. Vědci dokonce zjistili, že lidé s nízkou hladinou cholesterolu mají o 112 % vyšší riziko, že spáchají sebevraždu. Jídlům s vyšším podílem tuku se tedy rozhodně vyhýbat nemusíte, naopak se ale snažte neládovat cukry.

Protidepresivně pak působí i mnohé živiny, ať už jako součást jídelníčku, nebo ve formě doplňků stravy. Platí to zejména pro omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamin D3, kurkumin (barvivo obsažené v koření kurkumě), granátové jablko, šafrán nebo aminokyselinu 5-hydroxy tryptofan, z níž je v našem mozku vyráběn neurotransmiter serotonin.

  1. Posviťte si

Pokud se pravidelně cítíte mizerně především v průběhu podzimu a zimy, může za tím být nedostatek přirozeného světla, kvůli  němu tělo produkuje nadbytek „spánkového“ hormonu melatoninu. Tento stav má totiž za následek nejen únavu a ospalost, ale i pokles nálady. Snažte se proto co nejvíce pobývat venku, zvlášť ,  když je venku konečně sluníčko anebo napadne sníh, který efektivně odráží sluneční světlo.

Vyplatí se rovněž pořízení tzv. plnospektrálního osvětlení, jehož světlo má spektrum co nejpodobnější přirozenému slunečnímu záření.

  1. Zaběhejte si

Pohyb má výrazné protidepresivní účinky, pokud se ale cítíte mizerně, vyhněte se velmi náročným tréninkům, ať už z pohledu objemu či intenzity. Po běhu byste se zkrátka měli cítit lépe než před ním. Pokud je tomu naopak, znamená to, že jste to se zátěží přehnali.

Běháním k zubnímu kazu?

Běh má sice pozitivní efekt na zdraví téměř celého těla, v případě zubů to ale neplatí. Podle výzkumů totiž mají běžci ve srovnání s nesportovci chrup ve výrazně horším stavu. Jak je to možné?

Může za to ionťák

Máte v plánu dvouhodinový běh a po celou dobu průběžně ucucáváte sladký ionťák. Možná si dáte i nějaký ten gel, po doběhu energetickou tyčinku… To všechno je plné cukrů, které tak několik hodin kontinuálně funguje jak zdroj potravy pro bakterie způsobující zubní kaz.

Dýchání ústy

Švédský výzkum prokázal, že pokud vytrvalec při zátěži dýchá ústy, snižuje se se produkce slin a mění se pH v ústní dutině, což podporuje množení bakterií a erozi zubní skloviny. Čím delší je trénink, tím je tento efekt výraznější.

Pokud tedy chcete svoje zuby ochránit, učte se alespoň při pomalém tempu dýchat nosem a po doběhu si pečlivě vyčistěte zuby. Pravidelně také navštěvujte zubaře – pokud máte v zubech kazy, boj s bakteriemi nadměrně zatěžuje imunitní systém, který už tak dostává při náročném tréninku zabrat.

Méně jídla, méně zánětů

Přejídání škodí zdraví, i když je složení našeho jídelníčku sebelepší. Omezení celkového příjmu kalorií (pochopitelně při dostatečné konzumaci všech důležitých živin), má naopak výrazný pozitivní vliv na zdraví i rychlost stárnutí. Zvláště intenzivně se to projeví na omezení zánětlivých procesů v těle. Badatelé z Tufts University prokázali, že dlouhodobé omezení příjmu kalorií o 25 % vede k významnému snížení hladiny látek, které v těle signalizují průběh zánětu (C-reaktivní protein, TNF-α). Významný přínos pro zdraví však má i omezení o 10 %.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock