Je jedno, jestli pádíš dolů kamenitou horskou stezkou, přeskakuješ kořeny na lesní pěšince, nebo chceš zrychlit v seběhu na silnici. Pravidla, která ti pomohou k rychlejšímu a bezpečnějšímu běhu z kopce, jsou stejná bez ohledu na povrch pod tvýma nohama.
- Nebrzdi – Strmý seběh tě podvědomě nutí jít do záklonu a brzdit. Jenže při došlapu na paty se zvyšuje riziko uklouznutí a víc také trpí kolena.
- Následuj boky – Správný postup je naopak náklon těla ze svahu. Snaž se ale dopředu cpát nikoliv ramena, ale boky. Tak nejlépe využiješ pomoc gravitace.
- Nekoukej pod nohy – Když se díváš pod sebe, ohneš přitom krk. Tento nepatrný pohyb ovšem vyvolá svalovou reakci v celém trupu i dolních končetinách: sníží se napětí zádových a hýžďových svalů i hamstringů. Tím se zhorší stabilita a zvýší se riziko pádu. Očima sleduj terén cca 3 m před sebou, v těžkých pasážích maxi 1,5 m.
- Došlapuj pod sebe – Řada běžců z kopce prodlužuje krok. V mírnějších sebězích to udělat můžeš, v prudších ale důsledně došlapuj pod sebe. Pokud krok prodloužíš, tak maximálně směrem za tělo, raději ale zvyš frekvenci. Snaž se o co nejplynulejší pohyb dolních končetin, skoro jako při kruhovém šlapání na kole.
- Tanči – Snaž se minimalizovat kontakt chodidla s podložkou. Při seběhu by ses měl(a) cítit, jako když tančíš po žhavých uhlících.
- Udržuj balanc rukama – Zapomeň na pohyb paží podél těla. Naopak je roztáhni více do šířky a otoč dlaněmi dolů. Zlepšíš tím rovnováhu.
- Uvolni se – Kotníky, kolena i kyčle je třeba mít maximálně uvolněné. Když je vlivem únavy a strachu „zamkneš“, zpomalíš a došlapy budou bolestivější.
- Drž stálou rychlost – Vyhni se prudkému brždění, zvyšuje to riziko pádu. Raději drž celkově o něco pomalejší tempo. Když musíš zpomalit, brzdi postupně ve 3-5 krocích. Podklouznutí hrozí i při prudkých změnách směru.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock