Na běh vyrazíš bez pití, protože by ti stejně zmrzlo. A když se vrátíš, také toho moc nevypiješ, protože zkřehlé tělo nemá na studený ionťák sebemenší chuť. To je ale zásadní chyba!
V zimě ztrácíš vlivem mrazivého počasí a s ním související nulovou vlhkostí vzduchu více tekutin než třeba na podzim či na jaře. Když tedy nepiješ při běhu a po něm se napiješ jen trochu, přetěžuješ nejen ledviny, ale i výrazně zpomaluješ regeneraci, protože voda se účastní chemické reakce při doplňování zásob glykogenu.
Když se ti tedy nechce po doběhu pít nic studeného, není nic snazšího, než si dát nápoj teplý či vlažný. Zde je pár tipů:
Teplý ionťák
Slyšíš dobře – ionťák není nutné pít studený. Klidně jej můžeš zalít horkou vodou z konvice a poté naředit studenou na příjemnou teplotu. Chutná to překvapivě dobře.
Zelený čaj se zázvorem
Kombinace zeleného čaje a zázvoru má silné protizánětlivé účinky, díky nimž urychluje regeneraci, navíc posiluje imunitu, zlepšuje trávení a činnost jater. Nápoj si připrav ještě před během – ideálně do termosky, zázvor se v ní nádherně vylouhuje a čaj má pak pořádné grády. Nakrájej několik tenkých plátků zázvoru a přidej sáček kvalitního zeleného čaje – ten po pár minutách vyndej, zázvor ponech, oslaď medem (vstřebává se rychleji než cukr) a po doběhu pij.
Jablečný čaj se skořicí
Skořice efektivně posiluje imunitu a podporuje spalování tuků, jablko nápoj obohatí o cenné minerály. Do konvice nakrájej na velmi tenké plátky jedno jablko, přidej lžičku skořice, zalej půl litrem vody a doslaď medem. Konvici zabal do ručníku a po doběhu máš lahodný vlažný nápoj.
Vývar
Pokud máš doma silný masový nebo zeleninový vývar, není nic snazšího, než si ho po doběhu trochu ohřát. Krásně tě zahřeje, doplní minerály a aminokyseliny a podpoří imunitu. Nezapomeň ale zároveň doplnit i sacharidy.
Březová šťáva podpoří imunitu i detoxikaci
Březová šťáva je tradiční prostředek tradičního léčitelství Rusa a severní Evropy, kde jí jsou připisovány mimořádné ozdravné, posilující, regenerační a omlazující účinky. Zkrátka ideální vzpruha do mrazivé či sychravé zimy.
Březová šťáva je míza z břízy bělokoré. Je velice bohatá na vitaminy C a B, řadu minerálních látek (draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, měď) a flavonoidy s antioxidačním účinkem. Je mírně močopudná, podporuje detoxikaci a imunitu, zlepšuje proudění lymfy, pomáhá tělu vyrovnat se se stresem a civilizačními chorobami, zlepšuje trávení a podporuje činnost jater a ledvin.
Bílkoviny na noc zlepší sílu i spánek
Trápí tě večer hlad, ale nechceš jíst na noc, protože se to nemá? Klidně si něco malého dej, mělo by ovšem jít o potravinu bohatou na bílkoviny – například tvaroh. Výzkum publikovaný v British Journal of Nutrition prokázal, že když si dáš před ulehnutím například šálek netučného tvarohu, tak nejen že nebudeš spát hůře, ale naopak lépe, a ještě se to pozitivně projeví na tvých silových schopnostech.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock