Garmin Forerunner 955, 255 a 255S. Povedená evoluce sportovních hodinek!

Garmin Forerunner 955, 255 a 255S. Povedená evoluce sportovních hodinek!

Otestovat najednou hned tři nové modely sportovních hodinek, taková možnost se člověku hned tak nenaskytne. S novinkami řady Garmin Forerunner to navíc byla čistá radost, protože představují opravdu významný krok vpřed.

Malé upřesnění na začátek: testoval jsem sice troje hodinky, ale modely v podstatě jen dva. Verze 255S je totiž zmenšeninou modelu 255 a určitě potěší hlavně běžkyně s útlým zápěstím. Rozdíl ve velikosti je opravdu značný, a přitom oba typy umí prakticky to samé – 255S mají pouze nepatrně nižší výdrž baterie (ale stále jde o velice slušné hodnoty). 

Ani 955 a 255 přitom nejsou nijak velké – rozhodně nedosahují velikosti modelu Fenix 7x, spíše odpovídají velikosti řady Fenix 7. Pro mě je to zcela optimální velikost sporttestru. 

Hlavní předností obou verzí 255 je poměrně nízká cena při vysokém množství nabízených funkcí, Forrerunner 955 pak představuje vrcholný model sportovních hodinek. Jen mě trochu mrzí, že jsem neměl možnost vyzkoušet jeho verzi se solárním nabíjením.

Ovládání hodinek

Všechny testované hodinky mají klasický typ od displeje – transflektivní MIP. Ten sice ve srovnání s displejem AMOLED nabízí menší rozsah barev a nižší rozlišení, ale zato vyniká výbornou čitelností na přímém slunci a také nízkou spotřebou energie, protože při dobrých světelných podmínkách nepotřebuje žádné podsvícení. Není tedy nutné, aby byl kvůli šetření baterie zapínán pouze při otočení zápěstí. 

Displej řady 955 je dotykový. To je výhodou především při procházení menu nebo historie, a především při procházení map. Zároveň ho však lze ovládat i pomocí tlačítek. Potěšilo mě, že lze dotykové ovládání u vybraných aktivit vypnout. Nehrozí tak například, že hodinky za deště nechtěně reagují třeba při náhodném kontaktu s mokrým rukávem. Naopak i při běhu jeho výhody člověk ocení například při příjmu notifikací z připojeného mobilního telefonu.

Párování a navigace

Proces párování s telefonem u obou modelů proběhl bez problémů. Doporučuji také provést co nejdříve aktualizaci softwaru, kterým výrobce pravidelně opravuje případné chyby. První aktualizaci je lepší provést pomocí připojení k počítači, pak je rychlejší a spolehlivější. 

Model 955 má možnost nahrát mapové podklady přímo do hodinek a využít je i pro navigaci podle předem připravené trasy: Hodinky pak upozorňují běžce na významné odbočky či na odchýlení od trasy. Navigace funguje poměrně dobře. Mapa samozřejmě není tak přehledná jako na telefonu, ale pro základní orientaci je dostačující.

Určování polohy a aktivity

Velkou výhodou obou modelů je přesnost určování polohy pomocí GPS i jiných satelitních systémů. Hodinky totiž umožňují vícekanálový příjem signálu GPS. To má sice za důsledek zvýšení využití baterie, ale přesnost záznamu je díky tomu výrazně lepší než u starších modelů. V otevřené krajině není rozdíl velký, ale například v údolích, hustém lese nebo mezi vysokými budovami je přesnost výrazně větší – hodinky „neřežou“ zatáčky a měření tak lépe odpovídá skutečně odběhnuté vzdálenosti i tempu. 

Hodinky umožňují u každé aktivity nastavit, jaký typ příjmu GPS lze využít. Možnosti jsou tři: využití GPS a dalších systémů s využitím více kanálů, využití GPS a dalších systémů bez využití více kanálů, nebo využití pouze GPS. Druhá a třetí možnost sice snižují přesnost záznamu, ale zase zvyšují výdrž baterie (u Forerunneru 955 až na 42 hodin záznamu). Pro ještě delší aktivity je pak možné využít i režim UltraTrac, který zaznamenává polohu v delších časových intervalech, a tím prodlužuje výdrž baterie opravdu výrazně.

Oba modely disponují i senzorem teploty a model 955 navíc barometrický výškoměr, který ve srovnání s GPS umožňuje výrazně přesnější měření nastoupaných metrů.

Výběr aktivit je opravdu velmi velký. Osobně mě potěšila přítomnost aktivity Běh na dráze, která na oválu nabízí přesnější měření, a především Běh na lyžích, který u mých starších Garminů chyběl, což jsem musel řešit pomocí vlastní aktivity a pak ji například na Stravě měnit ručně. Jako samostatná možnost je zde Trailový běh a nechybí ani Triatlon a Swimrun.

Další užitečné funkce

Oba modely mají nový typ optického snímače srdečního tepu, který by měl být přesnější než předchozí verze, a navíc funguje i pod vodou. Umožňuje měřit i variabilitu srdečního tepu, co je možné použít jako ukazatel zdraví nebo úrovně regenerace. Výhodou snímače je zapuštění snímače pod konstrukci hodinek. Jde sice jen o zlomek milimetru, ale snižuje se tím riziko poškrábání při položení.

Model 955 se vyrábí také ve variantě se solárním článkem okolo displeje, který má výrazně prodlužit výdrž baterie při použití na přímém slunci. Z těchto důvodů je v základní variantě modelu 955 okolo displeje poměrně velký rámeček, který mi ale nijak nevadil.

Oba testované modely umožňují přehrávání hudby do bluetooth sluchátek a mají  integrovaný hudební přehrávač (prodávají se i ve verzi bez něj), takže nemusíš běhat s telefonem či přehrávačem. Umožňují také využití plateb hodinkami pomocí Garmin pay.

Celkový dojem z testování je více než dobrý. Jiné hodinky možná nabízejí větší výběr chytrých funkcí, ovšem pro aktivní sportovce, pro něž jsou prioritou funkce sportovní, je to ale top volba.

Vícekanálová GPS zpřesňuje měření zcela zásadním způsobem. Zatímco mé staré Garmin Forerunner 245 si myslí, že jsem běžel po střeše, lesem a po hladině, Forerunner 255 zaznamenal mou trasu zcela přesně. A podobných odchylek bych našel v každém běhu několik.

Co uvádí výrobce

Garmin Forerunner 955

Chytré sportovní hodinky pro výkonnostní a vrcholové sportovce. Výdrž baterie je až 14 dní provozu v režimu chytrých hodinek, nebo až 10 hodin v režimu GPS s poslechem hudby. Lze aktivovat také úsporný režim záznamu UltraTrac™. Adaptivní tréninkové plány nabízejí bezplatné tréninky, které se navíc přizpůsobí vašim potřebám a cílům. Celodenní údaje o tepu včetně měření pod vodou a upozornění na vysoký a nízký tep. Přístup k několika různým navigačním satelitním systémům (GPS, GLONASS a Galileo) umožňuje přesnější navigaci v náročnějších prostředích. Nechybí ukazatel stavu a efektivity tréninku či doporučení doby regenerace.

Cena: Od 12 390 Kč

Forerunner 255/255S 

Nové, sportovně všestranné hodinky se svými funkcemi řadí mezi vrcholové běžecké a triatlonové sporttestery. Garmin je nabízí ve dvou velikostech, z nichž zejména ta menší je vzhledem k výdrži a funkční výbavě opravdu unikátní. Dosud na trhu chyběl tak funkčně vyspělý sporttester vhodný pro úzká pánská nebo dámská zápěstí. Pokud hledáš vrcholový sporttester za rozumnou cenu, Forerunner 255 a 255S stojí určitě za tvou pozornost.

Cena od 8490 Kč

www.garmin.cz