Pokud přes zimu pouze nabíráš objemy, může tě venkovní teplota zajímat jen ve vztahu k volbě oblečení. Pokud ale i v tomto období zařazuješ i kvalitu, nebo dokonce závodíš, je dobré vědět, jakým způsobem chlad ovlivní tvou výkonnost.
Každého asi napadne, že v chladu jsou svaly ztuhlé a asi do nich poteče i méně krve. To ale není jediná cesta, jakou nízká teplota ovlivňuje výkonnost, a platí přitom, že všechny tyto změny jsou k horšímu. S čím tedy musíš počítat?
-
Snížení síly
Mráz dokáže snížit sílu svalů poměrně zásadně. Důvodem je omezení prokrvení, zhoršení schopnosti svalů produkovat energii a nižší účinnost svalových kontrakcí.
-
Snížení VO2max
V chladu dochází i ke snížení maximální spotřeby kyslíku čili VO2max, což následně vede ke zhoršení schopnosti svalů produkovat energii aerobním způsobem. Nejvyšší VO2max přitom míváme při 20 °C a první výraznější pokles můžeme zaznamenat už při 10 °C. Při teplotách pod nulou pak toto číslo klesá poměrně zásadně. V mrazu proto budeš při stejné rychlosti produkovat více laktátu a také tvá tepovka bude vyšší než v teplém počasí.
-
Rychlejší úbytek glykogenu
Mráz je pro tělo stres, a proto dochází ke zvýšené produkci stresových hormonů, zejména adrenalinu, což vede k výrazně zrychlenému úbytku glykogenových zásob. Zvláště při maratonu (u pomalejších běžců i na půlmaratonu) je proto v mrazu nutné zvolit pomalejší tempo než na jaře či na podzim, jinak tě náraz do zdi nemine. A potíže mohou přijít, i když zvolíš příliš rychlé tempo dlouhých běhů.
Přesto je tu jedna dobrá zpráva: negativní dopad chladu na výkonnost můžeš snížit, pokud se opravdu důkladně rozcvičíš a zvolíš teplejší oblečení na oblast dolních končetin.