A je to tady! První závody se začínají hlásit o slovo. Jenže v únoru a březnu nevíte, zda vás na nich potká hřejivé sluníčku, déšť, nebo sníh a mráz. Co si tedy na ně obléct a co si obout, co na start a co v cíli?
Před výstřelem
V únoru a březnu je ještě mnohdy pořádná zima, a tak je důležité být před závodem hlavně v teple. Ne vždy je možnost být v zahřáté místnosti, proto si na to, v čem poběžíte, oblékněte teplou péřovou bundu. Mnoho značek teď vyrábí bundy, které jsou lehké jako pírko, dokonale hřejí a dají se snadno sbalit do malého balíčku, který vám v batohu nezabere příliš místa. Důležité je mít v teple i nohy, proto na elasťáky doporučujeme obléct zateplené volnější kalhoty. Nezapomínejte ani na čepici a rukavice.
Než půjdete do startovního koridoru, je nutné se rozběhat a protáhnout. Tady již ty nejteplejší vrstvy ze sebe sundejte, ale pořád nebuďte jen v běžeckém. Vezměte si mikinu navíc.
V koridoru, kdy již všechny věci máte v úschovně, je velmi důležité nenachladnout. Možností, co dělat je několik. Například zajít si před závodem do second handu a tam si koupit starou bundu nebo fleecovou mikinu, kterou před startem vyhodíte. Často pořadatelé tyto svršky sbírají a věnují je charitě, takže vlastně ještě pomůžete dobré věci. Můžete si na sebe vzít také termo fólii z nějakého předchozího závodu nebo si udělejte termo vrstvu z velkého pytle na odpatky, do které uděláte tři otvory – jeden na hlavu a dva na ruce. Těsně před startem ze sebe pytel sundáte a vyhodíte. Pokud je to možné, hýbejte se.
V čem na trať?
Na jarních závodech je toho k vidění hodně – od opravdu zatepleného termo oblečení až po krátké rukávy a kraťasy. Známá poučka radí oblékat se tak, jako by bylo o deset stupňů více. Pro závod to platí dvojnásob. Lepší je méně oblečení, protože při výkonu se velmi rychle zahřejete a bude vám horko. Když budete přehřátí, ovlivní to negativně váš výkon a nepoběží se vám dobře.
Abyste se oblékli správně, je třeba si poctivě říct, zda běžíte na výkon, nebo jen tak pro radost. Jednak to ovlivní čas, který na trati strávíte, a také to, jak moc se při běhu zahřejete. Svému cíli pak přizpůsobte oblečení.
Cíl č. 1: Jdu si užít atmosféru
Pokud nemyslíte na výkon a váš běh bude spíše společenskou událostí, pravděpodobně vás ani moc nezahřeje. Myslete tedy na to už při oblékání a nevynechejte ani jednu ze tří základních vrstev. Termo prádlo je kvalitní vrstva, která dostane pot od těla a vytvoří tak první izolaci. Podle teploty a preferencí volte syntetické materiály s rychlým odvodem vlhkosti nebo přírodní merino, které hřeje, i když je mokré. Druhá vrstva je transportní, odvede vodu ještě dále od těla. Většinou zde stačí klasické funkční triko, použití silnějších druhých vrstev při závodě už je většinou přehnané. Nakonec třetí vrstva – tu volte podle počasí, měla by vás ochránit před deštěm, sněhem a větrem, přesto by měla zajistit kvalitní odvětrávání, aby se vám nehromadila voda odvedená od těla.
S nohama je to horší, tam se vrství složitěji. Základem by měly být kvalitní podkolenky a termo spodky, na ně legíny, za špatného počasí s windstoperovou vrstvou. Pro zimomřivé ještě doporučujeme běžecké kraťasy nebo sukni.
Nezapomeňte na běžecké rukavice a čepici. Konečky prstů a hlava dokážou pořádně prochladnout. A hlavou ztrácíte z těla nejvíce tepla.
Cíl č. 2: Jdu si zazávodit, na medaile nemyslím
Pravidlo tří vrstev už se v tomto případě dá zredukovat klidně na dvě. Kvalitní první vrstva je základ, na merino ale zapomeňte – přehřáli byste se. Na první vrstvu stačí podle počasí triko, pokud nefouká a neprší, nebo lehká větrovka za horšího počasí.
Na nohy budou většinou stačit podkolenky, legíny a kraťasy.
Na ruce, pokud nemáte problémy s prokrvováním, mnohdy postačí jen u speciálních bund rukáv s dírou na provlečení palce. Na hlavu pak zvolte čelenku, která nejen zahřeje uši, ale zajistí, že vám do očí nepoteče pot.
Cíl č. 3: bojuju o bednu
Pokud už si myslíte na opravdu dobrý výkon, je rozhodující váš osobní pocit. Na trati už toho času moc nestrávíte a během se zahřejete pořádně. Není žádnou výjimkou vidět v lednu běžce oblečené jen v krátkém rukávu a kraťasech. Je však dobré myslet na své zdraví a klouby. Proto je vhodné vzít si kalhoty zakrývající kolena a vyšší ponožky, nejlépe podkolenky, minimálně však zakrývající kotníky. Na tělo někomu postačí první vrstva, jiný si přes ní může vzít ještě triko. Rukavice jsou v tomto případě jen pro opravdu zimomřivé běžce, zato čelenka na hlavě by za chladného počasí měla být samozřejmostí.
Nezmrznout po doběhu
V cíli neotálejte. Při běhu jen tak nenachladnete, ale pokud po doběhu budete stát na místě, tak velice rychle ano. Co nejdříve byste se proto měli nejlépe převléknout do suchého oblečení nebo alespoň doplnit další vrstvy. Může se vám stát, že to, v čem vám bylo před startem teplo, nyní už stačit nebude. Při běhu spotřebujete spousty energie a tak už tělu žádná nezbyde na zahřívání sebe sama.
Mějte proto připravené vždy náhradní oblečení. Tady přijde vhod silnější první vrstva i zateplená druhá. Na to pak péřovka a na nohy zateplené kalhoty. Teprve po tom myslete na protažení a jídlo. Důležité je také doplnit po doběhu cukry, aby se tělo dokázalo samo zahřát.
Co si obout?
Každý rok nás výrobci zaplavují nespočtem novinek. Někdy se jedná pouze o kosmetické změny, jindy naopak o doslova revoluci. O jednu se už od loňska pokouší Nike se svou Vaporfly 4%. Ta by měla usnadnit běh o čtyři procenta a tím pomoct k prolamování nových rekordů.
Revolucí je také uvolnění pěny Infinergy® (E-TPU) chemického gigantu BASF. Několik let používal tuto pěnu výhradně adidas ve svých Boostech, nyní ji začínají do bot implementovat také další výrobci, např. Saucony, kde ji říkají Everun, a Craft, který v letošním roce nabídne svou první běžeckou botu právě s touto pěnou.
Nic se ale nesmí přehánět, a tak je vhodné dívat se po botách, které kombinují klasickou EVA pěnu a Infinergy. EVA zajistí stabilitu a Infinergy maximální návratnost energie. Boty, kde je téměř 100 % pěny E-TPU, nejsou příliš stabilní, a tak dochází k výrazně většímu namáhání kotníku a chodidla.
Technika pro optimální výkon
Začátek sezony je ideální okamžik na vyzkoušení nové nositelné elektroniky. Smutnou zprávou je, že toto pole vyklidil TomTom, který jako první přinesl měření tepu ze zápěstí, a jako první představil reálně použitelný sportestr s hudebním přehrávačem. Naštěstí snímání tepu ze zápěstí už nabízejí také všichni ostatní výrobci a o hudbu se se svou novinkou Forerunner 635 Music postará Garmin či novinka Polaru M600.
Za zmínku stojí kompletní řada Garmin Fenix a to jak generace tři, díky velmi příznivé ceně, tak i ta označená číslem pět díky bezkonkurenčním funkcím. Suunto zaujme svým příjemným a cenově dostupným modelem Spartan Trainer Wrist HR, nekompromisní milovníci této značky pak sáhnou po Spartan Sport nebo Spartan Collection.