Jak to lépe udýchat? Větší plíce nepomohou!

Jak to lépe udýchat? Větší plíce nepomohou!

Každého, kdo někdy při běhu zoufale lapal po dechu, zákonitě napadne, že posílení dýchacích svalů a zvýšení kapacity plic musí vést k lepší výkonnosti. Ve skutečnosti jsou ale plíce až tím posledním, co o výkonnosti rozhoduje.

V klidu projde našimi plícemi 5-6 litrů vzduchu za minutu, při rychlém běhu to může být až 200 litrů. Není tedy divu, že zkušení běžci mají oproti normálním smrtelníkům vyšší kapacitu plic. Přesto pokud nepatříš mezi elitu, kde rozhoduje každá maličkost, ti snaha „posílit plíce“ k vyšší výkonnosti pomůže jen málo. Plíce zdravých osob totiž v běžné nadmořské výšce nemají žádný problém dostatečně nasytit krev kyslíkem, ať už ležíš v posteli, nebo běžíš závod.

Proč lapeme po dechu?

A proč tedy při vyšším tempu lapeš po dechu, copak za to nemůže nedostatek kyslíku? Může, není to ale o objemu plic ale o tom, že tělo neumí zajistit dost kyslíku pro oxidací živin. Množství kyslíku, které tělo umí využít pro výrobu energie (tj. VO2max) totiž není dáno jen množstvím vdechnutého vzduchu. Důležitější je, jestli kyslík dokážeme dopravit ke svalům a jestli ho svaly dokáží využít. O tom prvním rozhoduje výkonnost srdce a transportní kapacita krve, o tom druhém pak třeba počet mitochondrií ve svalech.

Dokonce i dýchavičnost kuřáků není dána ani tak zanesením plic, jako spíš snížením transportní kapacity krve (část jejich krvinek „blokuje“ oxid uhelnatý). Proto se také jejich VO2max skokově lepší, jakmile svého zlozvyku zanechají.

Cesta k nápravě

A co tedy dělat, když nemůžeš své vysněné tempo „udýchat“? Nepomůže posilování dýchacích svalů, ani snaha dýchat zhluboka (tím by jen dýchací svaly odčerpávaly nadbytečné množství energie). Nejúčinnější zbraní je naopak trénink kombinující dostatečné objemy v mírném tempu například s intervaly na úrovni tvé hodnoty VO2max.

Jak dlouho vydrží tejp?

Správně aplikovaný kineziotejp je neocenitelná pomůcka na celou řadu bolístek a potíží. Jak dlouho ho ale můžeš mít nalepený?

  • Na místech, která se příliš nepotí, vydrží klidně týden. Většinou se ale doporučuje jej cca po pěti dnech odstranit.
  • Na místech, která se hodně potí (třeba na plosce nohy), je ale trvanlivost výrazně nižší – často se tejp odlepí již po prvním běhu.
  • Trvanlivost výrazně snižuje i aplikace těsně před zátěží. Když se necháš polepit u stánku těsně před závodem, často tejp začne povlávat už na trati. Raději se nech zatejpovat den předem.
  • Jakmile tě začne pokožka pod páskou svědit nebo se objeví zčervenání, okamžitě tejp odstraň.

Černý nehet – opravdu je to prkotina?

Pokud patříš mezi nadšené polykače kilometrů, nejspíš bereš černé nehty na nohou jako něco, co k běhu prostě patří. Ve většině případů skutečně nejde o nic vážného – obvykle jde o hematom (modřinu), což trochu bolí a občas se nehet rozhodne dát prstu sbohem. Pokud ovšem nehezké zbarvení nemizí, není radno to podceňovat. Může totiž jít o projev plísňové infekce, nebo dokonce zhoubného nádoru ze skupiny melanomů.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock