Praní běžeckého oblečení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Na druhou stranu to není ani žádná věda. Pojďme se podívat na základní pravidla a také na to, jestli je vlastně nutné je dodržovat.
Většina běžců při otázce na praní poví, že hlavně bez aviváže. Ale proč? Účinná látka v aviváži, která má za cíl změkčit látku a snížit mačkavost, totiž tvoří na oblečení tenkou elektricky vodivou vrstvu a ucpává poplypropylenová vlákna, která mají za úkol odvádět pot od těla.
Aviváž? Žádná tragédie
Pokud ti však kdosi neznalý vypere oblečení s aviváží, není důvod jít koupit nové. Stačí pár dalších pracích cyklů a účinná látka aviváže postupně membrány opustí.
A když se aviváže za žádnou cenu nechceš vzdát, nemusíš. „Použití avivážních prostředků nedoporučujeme, ale není vyloženě zakázáno,“ upřesnila Kateřina Neužilová zastupující dobře známou značku funkčního oblečení MOIRA CZ.
Jaký prostředek zvolit
Lepší než obyčejný prací prášek obsahující různé enzymy, bělidla a změkčovače je volit ten speciální na sportovní oblečení. Různé značky těchto gelů se dají sehnat i ve velkých obchodních řetězcích, tedy bez problémů téměř všude. Nabízí je každý významnější výrobce.
„Oděvy odolné povětrnostním vlivům vyrobené z textilií s membránou nebo z mikrovlákna se nejlépe perou pomocí prostředku Perwoll Active & Sport. Použijte cyklus jemné prádlo se zvýšenou hladinou vody a nízkými otáčkami ždímání. Oděvy pak jen vyždímejte,“ poradila Adrian Adamcik ze zákaznického servisu Henkel.
Nedá se ale říct, že by prášek do pračky s běžeckými hadříky nesměl. „Doporučujeme tekutý prací prostředek bez přidaných bělicích složek. Použití sypkého pracího prostředku není špatně, jen rozpustnost tekutých prostředků je v nízkých teplotách lepší, tedy nezůstávají zrníčka prášku v pletenině. Opět platí, že sypký prášek musí být bez bělících složek,“ podotkla na adresu praní funkčního oblečení Kateřina Neužilová.
Jsou pak i různé alternativy, z nichž nejznámější jsou zřejmě mýdlové ořechy, názory na ně se ale značně rozcházejí. Někdo si je nemůže vynachválit, jiní říkají, že by se prádlo naprosto stejně vypralo i bez nich.
Zipy zapnout. Nebo vytřídit?
Je dobré zapnout všechny zipy, zejména ty suché. Kateřina Neužilová pak radí vůbec nedávat funkční prádlo do pračky spolu s oblečením, které má suché zipy nebo jiné zapínání. „Mohly by jemnou pleteninu poškodit,“ uvedla.
Také je dobrou radou otočit oblečení naruby – i ze značkových triček se totiž může časem začít odlepovat potisk, a tato praxe by tomu měla co nejvíce zamezit. Stejně tak sušení by mělo probíhat naruby a pokud možno ne na přímém slunci, kde barva bledne a materiál ztrácí své vlastnosti.
Většina z běžců pere běžecké oblečení odděleně od jiných kousků šatníku. Není to ale pravidlem. „Zkráceně se dá říct, že to člověk nemusí nijak hrotit a prát funkční oblečení normálně s běžným textilem maximálně na teplotu do čtyřiceti stupňů,“ řekl Petr Culka zastupující Salming, jenž vyrábí nejen boty, ale i textil.
Sušička je zbytečná
Vzhledem k tomu, že funkční materiály už ze své podstaty schnou rychle, je v podstatě zbytečné dávat je do sušičky – někdy to piktogramy na oblečení přímo zakazují. Vzhledem k riziku poškození by se prádlo nemělo ani ždímat. I při běžné pokojové teplotě se večer dají na sušák a ráno jsou (až na výjimky jako zateplené kalhoty nebo silné ponožky) suché.
Samotné praní není často vůbec žádná věda, obecně lze říct, že si stačí nastudovat piktogramy uváděné na oblečení a jimi se pak řídit. Je jich nespočet, ale těch opravdu používaných jen pár. Novější pračky navíc mají nespočet programů, někdy i prakticky nevyužitelných, jeden z nich se ale hodí – je to režim sport nebo fitness. Pokud to tvoje pračka nenabízí, nastav teplotu na třicet, dobu praní na cca půl hodinky a je to totéž. Pokud máš tu možnost, zvol navíc, že se jedná o jemné prádlo.
Lepší je prát často
Dá se také praktikovat postup, kdy se prádlo hodí do pračky hned po doběhu, ta ho jen během čtvrt hodinky přemáchne a smrad je pryč. Když běháš alespoň v páru, tak se to hodí, obzvláště nyní, když už je vrstev přeci jen více – zapínat pračku, ve které jsou po letním tréninku jedno triko a trenky je poněkud nepraktické. Syntetické termoprádlo je ale každopádně dobré prát co nejčastěji – agresivní pot totiž narušuje vlákna tkanin a ty ztrácejí barvu i funkčnost.
Vlněné výrobky je pak nejlepší vyprat na program vlna. „Je to šetrnější program, klidně na něj můžete prát i nevlněné výrobky, ničemu to neublíží, ale na vlnu je šetrnější,“ prozradila Kateřina Neužilová.
Hlavně ale není nutné všechna pravidla bezhlavě dodržovat. „Dle vlastních zkušeností vím, že u kvalitního sportovního textilu člověk nemusí řešit ani použití nějakých speciálních pracích prostředků, dá se použít aviváž a nemám špatnou zkušenost ani se sušením prádla v sušičce,“ prozradil Petr Culka.
A co boty? Prát, či neprat?
Neméně důležitá je pak otázka péče o boty, tam se běžci rozcházejí už v pouhé základní otázce, totiž jestli prát nebo nikoliv. Co běžec, to názor – někdo je háže do pračky jen tak, jiný je balí do sáčku. Další používá hadřík s vodou a jsou i běžci, kteří boty prostě neperou.
Výrobci každopádně radí neprat. „Oficiálně se prát běžecká obuv nesmí, nicméně kvalitní a dobře lepená běžecká obuv by vyprání měla vydržet,“ uvažoval Petr Culka o praní na teplotu do čtyřiceti stupňů. Dodal ale, že pokud se přeci jen obuv při vyprání poškodí, nelze na ni už uplatnit záruku.
Faktem je, že pračka není úplně nejlepší – boty kvůli nárazům do bubnu pračky dost trpí, v extrémních případech se může odlepit mezipodešev nebo svršek, který je dnes často bezešvý, tedy lepený. Na druhou stranu nejmodernější pračky mají i program na praní bot, kdy se buben téměř netočí a vše je velmi šetrné.
Po vyprání pak není radno dávat boty přímo na topení, příliš vysoká teplota by se na nich mohla podepsat. Daleko lepší je vycpat je novinovým papírem a nechat uschnout přirozenou cestou.
Čištění bot: jak to vidí naši fanoušci?
Už tradičně jsme se na téma praní běžeckého oblečení a bot zeptali také na facebooku RUN magazine teamu. Otázka byla jasná – myjete či perete boty? A pokud ano, jak?
Nejvíce, a to rovných čtyřicet, odpovědí bylo vodou, hadříkem a kartáčkem.
Dvaatřicet běžců a běžkyň s jistou nadsázkou odpovědělo, že se boty umyjí jen tehdy, když běží ve sněhu.
Na další možnosti už klikalo podstatně méně lidí:
16 z nás pere v pračce na speciální program, 10 ve sněhu, potoku, loužích a kýblu.
4 hodí boty do vany a sprcha udělá zbytek.
3 perou v pračce spolu s oblečením.
„Sníh myje nejlépe. Maximálně vykartáčuju nejhorší bahno. Do pračky dávám jenom vložky,“ napsal například Ondřej Musil.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock