Když má běžkyně své dny

Když má běžkyně své dny

Téměř každá z nás musí jednou měsíčně čelit svému menstruačnímu cyklu. Ten nám může pořádně znepříjemnit trénink nebo naplánovaný závod.

Jak moc ovlivňuje menstruace naše běžecké výkony?

Určitě si ještě ze základky pamatuješ nejčastější obsah omluvenek z tělocviku: „Ženské problémy“. Spíš šlo ale o šikovnou výmluvu, jak se z hodiny ulejt. Ze zdravotního hlediska totiž běh nebo jiná sportovní aktivita při menstruaci nevadí. Není ale pochyb o tom, že mnohé ženy mohou trpět průvodními příznaky, které sport znepříjemňují. Takže spíš záleží na tobě, jak se sama cítíš, jestli zvládneš naplánovaný trénink nebo závod.

Má menstruace vliv na tvůj výkon?

V rámci přípravy článku jsme udělali malý průzkum, kterého se zúčastnilo 80 běžkyň. Jak to dopadlo?

 

70 % oslovených žen přiznalo, že první jeden až dva dny menstruace nejsou schopny ničeho.

8 % trpí, ale jdou přes bolest, nechtějí se vzdát naplánovaných tréninků a závodů.

4 % trpí, ale aby se zbavily bolesti a mohly dodržet tréninkový plán, sáhnou po růžové pilulce nebo dokonce kvůli naplánovanému závodu oddálí menstruaci práškem

18 % žen nemá žádné komplikace a menstruace jejich výkonnost neovlivňuje

(čtvrtina z nich v období menstruace dokonce dosahuje lepších výsledků).

 

Nejčastější potíže

První příznaky se u některých žen objevují už zhruba týden před menstruací. Bývá to období náladové, plačtivé, doprovázet ho může i zvýšená citlivost prsou, nadýmání a touha po sladkém. Tento stav je charakterizován jako premenstruační syndrom (PMS). Podle některých zahraničních studií v tomto období klesá u sportovkyň vytrvalost a zvyšuje se počet úrazů, například vymknutí kotníku. Na vině je zvýšená hladina progesteronu, jež způsobuje uvolnění vazů a vazivových tkání.

Za první den cyklu se považuje první den menstruace. Krvácení trvá obvykle 5-7 dní.

Tuto fázi každá žena prožívá jinak. Některá necítí žádnou změnu, další trápí křeče v podbřišku, bolest prsou a hlavy, včetně migrény, únava a změny nálad. Objevují se i střevní problémy, nadýmání, zácpa, průjem, pocity plnosti a zvýšená chuť k jídlu.

Jak zmírnit utrpení

Při silné menstruaci pomáhá zmírnit krvácení například šťáva z citronů – doporučuje se pít ráno a večer už týden před plánovanou menstruací. Popíjet můžeš i některé z bylinných čajů. Například kontryhel má vliv na veškeré gynekologické problémy, záněty, čistí, upravuje hormonální hladiny a odstraňuje bolestivé křeče. Účinný je i heřmánek nebo mateřídouška. Pomůže horká sprcha, polštářek s bylinkami na podbřišku, horké obklady nebo akupunktura. Naopak naprosto nevhodné jsou v době menstruace masáže zad nebo břicha.

Pokud nejsi fanynkou růžového prášku, zapomeň na posouvání menstruačního cyklu tabletami, to určitě také není optimální. Spíš si trénink odpusť a dopřej svému tělu odpočinek. To ale neznamená, že proležíš celý den v posteli. Podle posledních průzkumů je to mnohem horší, než kdybys bolest rozdýchávala procházkou na čerstvém vzduchu.

V období menstruace je důležité dbát na hygienu, dodržovat pitný režim a doplňovat vitaminy a základní minerály, které se s ohledem na ztrátu krve více vyplavují. S tím souvisí i snížení hladiny železa a zvýšená únava.

Perioda jako nakopávač

Nejen z našeho průzkumu vyplývá, že některé ženy potíže během menstruace sice zaznamenávají, ale vypořádávají se s nimi právě během. Díky němu jim příznaky ustupují nebo dokonce mizí úplně. A mírnější jsou i doprovodné neduhy, jako bolesti zad, migrény či změny nálad. Velký podíl na tom má hormon endorfin, který tiší bolest a při běhu se vyplavuje do těla.

Pod vlivem hormonální antikoncepce

Většina žen, které uvádí, že při menstruaci nezaznamenává žádné výkyvy v tréninku, bere hormonální antikoncepci. Ta blokuje ovulaci, tudíž i přirozenou tvorbu hormonů, které mají hlavní podíl na výkonnost běžkyň. Krvácení bývá podstatně slabší, dochází k nižším ztrátám železa, a proto únava nemusí být vůbec znát.

Vyzraj na svůj cyklus

Nenech vyhrát svoji periodu, připrav se na ni nebo na ni úplně vyzraj. Zkus sladit tréninkový cyklus s tím svým měsíčním. Abys poznala, jestli během tvého cyklu existují nějaké vzorce, které vedou k tomu, že by mohly mít vliv na výkonnost, zaveď si menstruační kalendář. Své záznamy pak porovnávej s dosaženými výkony. A podle toho si naplánuj intenzitu tréninků nebo závody.

Sama se znáš nejlíp

Samozřejmě tělo každé ženy je jiné, menstruační cyklus může mít na každou ženu odlišný vliv. Takže i když to bude znít jako klišé: „Poslouchej své tělo.“ Pokud se na trénink nebo závod necítíš, nemá smysl se přemáhat, velmi pravděpodobně bys stejně podala mizerný výkon.

Text: Petra Kučerová | Foto: Shutterstock