Jedním z nejžhavějších témat, kterým se v posledních letech zabývají sportovní vědci, je představa, že „horký trénink“ vám může do běžného klimatu přidat na rychlosti. Strávení týdne či dvou v teple údajně nastartuje v těle řadu procesů, včetně nárůstu objemu krevní plazmy, tj. tekuté části krve, která přenáší kyslík ještě lépe než červené krvinky.
Jenže to se snáz řekne, než realizuje, proto vědci začali zkoumat další možnosti, až „objevili“ horkou koupel. Po šest dní sledovali skupinu lidí, kteří podstoupili 40minutový běh v běžné teplotě 18 °C, část se pak ponořila do horké lázně (40 °C) a část do neutrální (34 °C).
Výsledek? „Horká“ skupina poté měla celkově nižší tělesnou teplotu, hovoří se i o následném navýšení objemu krevní plazmy o 3 %.
Ale pokud jde o výkon, za tepla sice „horká“ skupina běžela na 5 km o 5 % rychleji, za běžných podmínek už byl rozdíl zanedbatelný. Nedošlo tedy k ničemu jinému než k aklimatizaci, v čemž lze najít poselství, budete-li se chystat někam na závod za sluncem.
Ostatní běžci patrně zůstanou u svých oblíbených ledových sprch k regeneraci po tréninku.