O tom, jak dobří jsme běžci, rozhodují dva ukazatele: VO2max a ekonomika běhu. Oba můžeme ovlivnit, ale jen do jisté míry. Jak tedy běhat ekonomičtěji? A jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
Míru vytrvalostních schopností lze vyjádřit pomocí VO2max – jde o maximální množství kyslíku, které jsou svaly schopny využít při práci. VO2max ovlivňuje kapacita našich plic a srdce, ale i struktura svalů, tedy to, kolik obsahují krevních kapilár a mitochondrií. Lze jej ovlivnit tréninkem, každý z nás však má v tomto směru svůj strop. Muži mají přitom VO2max vyšší o 20–25 % než ženy, což je pravděpodobně dáno nižším podílem tělesného tuku.
Říjnový RUN vychází
ve čtvrtek 24. září » Tento článek je malou ochutnávkou říjnového RUNu.
» Na 92 stranách najdete spoustu běžeckého čtení. » Exkluzivní reportáž z MS v Pekingu » Článek o přínosu různých povrchů do vašeho tréninku
» Jak technicky správně běhat do kopců
» Rozhovor s Robertem Krupičkou a jeho tréninkový plán na Velkou kunratickou
» Je mléko kvalitní součástí sportovní výživy?
» Nechybí testy, reportáže, zdraví, historické okénko, triatlon…
|
Nejde jen o techniku
O běžecké výkonnosti však rozhoduje i ekonomika běhu. Je daná tím, kolik kyslíku spotřebujeme k udržení určité rychlosti běhu, a mnozí odborníci ji považují za ještě důležitější součást běžeckých předpokladů než VO2max.
Její důležitou součástí je technika běhu – čím je horší, tím více energie přijde vniveč. Zde výrazné rozdíly mezi ženami a muži nejsou a zároveň jde o část, kterou můžeme ovlivnit ze všeho nejvíce.
Ekonomiku běhu ovšem ovlivňuje i struktura našeho těla, zvláště pak spodní části dolních končetin. Na tuto stránku se zaměřil výzkum nedávno zveřejněný v časopise Journal of Strength and Conditioning Research.Velkou roli hraje pružnost šlach, zvláště achilovek. Ty jsou totiž v sobě při došlapu schopny uložit elastickou energii a následně ji použít k podpoře odrazu. V tomto směru jsou na tom lépe ženy – mají nejen uvolněnější svaly, ale i větší kloubní pohyblivost. Pružnost svalů a šlach přitom můžeme ovlivnit, ať už protahováním, či plyometrickým posilováním.
Druhým důležitým faktorem je rameno momentu – vzdálenost. Kratší rameno momentu vytváří vyšší napětí, což znamená lepší uložení elastické energie. Ženy přitom mají i zde výhodu, a to díky své nižší tělesné výšce.
Ženy jsou tedy na tom ve srovnání s muži v oblasti ekonomiky běhu lépe.