Načerpej inspiraci z jiných sportů

Načerpej inspiraci z jiných sportů

Běh je základ řady sportů a do přípravy a alespoň občas zařazují snad všichni sportovci. Ale jde to i opačně – tedy že si běžci mohou vzít něco z jiných sportů. Vybrali jsme desítku sportů a konkrétních rysů, které si můžeš vzít za své.

Biatlon: výsledek je jistý až v cíli

Kombinace běhu na lyžích a střelby je poslední dobou v Česku velmi populární. Je to mimo jiné i díky tomu, že nabízí zajímavé zvraty a výsledek nebývá do poslední střelby jistý. Ale ani v běhu není nic hotové, dokud neproběhneš cílem. Až poběžíš závod, který bude zdánlivě ztracený, vzpomeň si na biatlonové bitvy – nejednou si závodníci „odstřelili“ jistou medailovou pozici až v samotném závěru.

Bojové sporty: dostaň se na ideální váhu

V bojových sportech jsou zápasníci rozděleni do váhových kategorií. Těžko spolu totiž mohou bojovat dva sportovci, když váha jednoho je dvojnásobná. V běhu to tak ale je. Proto se zkus přiblížit ideální běžecké váze, která se uvádí jako 70 kilo pro muže a o něco méně pro ženy. Druhá možnost, tedy že někdy pořadatelé zavedou místo věkových kategorií váhové, totiž není příliš pravděpodobná

Curling: buď hrdý na svůj sport

Zlatý řeči, že běhat umí přeci každý, hráči curlingu jsou na tom ještě o trochu hůř, ten mnozí ani za sport nepovažují! I když si tedy ostatní myslí, že běh je jednoduchý, musíš to hodit za hlavu. Jen ať si to, chytrolíni, sami zkusí.

Cyklistika: drž se v závětří

Od cyklistů se mohou běžci přiučit mnohému, třeba umění schovávat se za jinými závodníky – akorát je fér občas vystřídat a ne vyjet jen když chce člověk zkusit soupeřům ujet. Stejně tak lze najít inspiraci v pojetí závodu – dvě stě kilometrů jet na pohodu a poslední dva kilometry naplno? Afričané to při velkých maratonech dělají skoro stejně. Zkus to taky.

Formule 1: to nejdůležitější je pod kapotou

Máš nejhezčí auto na startovní čáře? To ale vůbec neznamená, že bude taky nejrychlejší. Pamatuj na to, až budeš málem více času trávit laděním outfitu před vyběhnutím než vlastním tréninkem.

Hokej: silnější pomáhá

Pokud je v hokeji někdo z hráčů mimořádně schopný nebo mimořádně mladý, jeho spoluhráči ho chrání. Stačí jen trochu tvrdší hra a ze střídačky skáčou rváči. Ne že by ses musel taky v cíli závodu rvát, ale zastat se slabšího kolegy, když si na něj někdo dovoluje, to je jistě na místě.

Sjezdové lyžování: nebuď měkejš

Nedávno sdílela Ester Ledecká na svém facebooku fotku, jak vypadají její ruce po trénincích v bránách, tedy prý každý druhý den. Bere to ale s humorem a ty si na to vzpomeň vždycky, když se budeš litovat, že tě v lese švihla do ruky větvička. Nic to není.

Skoky na lyžích: sleduj vítr

Než se skokan na můstku rozjede, sleduje bedlivě vítr. To se hodí dělat i při běžeckých závodech. Když budeš mít jasnou představu, jestli bude za zatáčkou foukat proti nebo do zad, můžeš se na to připravit – přinejmenším psychicky. Jindy ti zas dá sledování větru odpověď na otázku, proč se ti dneska běží tak lehce ještě dřív, než se otočíš na cestu zpátky.

Šachy: mysli dopředu

Než šachista pohne figurkou, má v hlavě několik tahů dopředu včetně možných odpovědí soupeře. Zkus podobně uvažovat, než rozjedeš nějakou „akci“ během závodu.

Tanec: v lehkosti je síla

Tanečníci se pohybují ladně, stojí často na špičkách a stále se snaží mít úsměv na tváři. Zkus to taky tak, až budeš na trati.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock