Hodinky umožňující sledovat tempo i vzdálenost v reálném čase převrátily běhání naruby. Uvádí se, že s GPSkou běhá více než polovina lidí. Má to ale nevýhodu: striktní sledování čísel. Někdy přitom zafinišujete rychleji, pokud poběžíte na pocit.
Následováním hodinek riskujete hned dvě věci: buď nejste dnes ve formě, ale v důvěře hodinkám vypálíte příliš rychle a záhy zkapete. Nebo se cítíte skvěle a zbytečně se brzdíte a přijdete o osobák. V obou případech jste stresováni čísly. Pokud ale dáte na svou vnitřní GPS a na pocit, podáte adekvátní výkon svému aktuálnímu rozpoložení.
Vnímej svou rychlost
Dýchání je nejsnazším způsobem, jak zůstat v souladu s tím, co se děje uvnitř vašeho těla. Zaměřte se na svůj nádech a výdech. Pro pomalé a středně pokročilé běhy zkuste pětistupňové počítání – nadechněte se na tři kroky, vydechněte po dva; pro těžší tréninky platí nádech na dva, výdech na jeden krok.
Využijte stupnici intenzity:
nízká – můžete snadno konverzovat
střední – zvládnete říct najednou větu
vysoká – nemůžete mluvit
S nácvikem začněte v tréninku, pak jej přeneste do závodění. Netřeba říkat, že pětce odpovídá střední až vyšší intenzita, zatímco první půlce maratonu spíš nízká až střední.
Jak se to naučit?
Alespoň jednou týdně si naplánujte běh bez hodinek. Vhodný je pro to dlouhý nebo regenerační běh, kde je pravděpodobnost vhodného tempa.
Jednou za pár týdnů zařaďte cvičení na vnímání změny úsilí: 10 min zahřátí; 3 min umírněně, 1 min obtížně, 2 min lehce, to celé pětkrát; 10 min zklidnění.
Pro zlepšení závodních dovedností si zkuste bez GPS 5 nebo 10km tempový běh, abyste si vyzkoušeli úroveň úsilí navzdory startovnímu adrenalinu a soutěživosti.
Alternativy
Pokud je pro vás nepředstavitelné běžet bez hodinek, vezměte si ty klasické a občasným mrknutím oka zkontrolujte mezičasy. V závodě lze zkusit držet tempo s vodičem.
Jestli nechcete přijít o tréninková data, vezměte si GPS, ale do konce závodu ji ignorujte.
To vše vám dodá pocit rychlosti, ale bez stresu, tlaku i brzd. Není to o tom zbavit se GPSky nadobro, ale o tom, mít hodinky jako měřící nástroj, nikoliv jako přísného trenéra.
Text: Petr Kučera| Foto: Shutterstock