Optimální tréninkový cyklus? Týden to není!

Optimální tréninkový cyklus? Týden to není!

Za týden naběhej 50 km. Za týden dej jeden dlouhý běh a dva kvalitní tréninky… Rad jak strukturovat tréninkový plán můžeš slyšet spoustu, skoro vždy v nich ale hraje hlavní roli slovo týden. Jenže stále více elitních atletů používá tréninkové cykly delší. Proč?

Bible říká, že Bůh stvořil svět v šesti dnech a sedmý odpočíval, a totéž radí i člověku. Právě to je hlavním důvodem, proč se náš život odehrává v sedmidenních cyklech, byť prospěšnost toho rytmu (zejména ve smyslu odpočinku každý sedmý den) potvrdila i moderní věda. Zdá se tedy logické přizpůsobit tomuto rytmu i svůj tréninkový plán.

Jenže týdenní tréninkový cyklus má mnohé své nevýhody, a proto stále více elitních využívá cykly delší.

Proč si to udělat delší?

Pokud s běháním začínáš, je ideální trénovat obden. Jenže týden má lichý počet dní, takže nám to nějak nevychází. To samé nastává, pokud obden střídáš rozvíjející trénink s kratším regeneračním během.

Delší tréninkový cyklus ti umožní více flexibility. Nemusíš se stresovat, když ve čtvrtek nestíháš intervaly, protože přece potřebuješ přes pátek zregenerovat na sobotní dlouhý běh. Poskytne ti i více prostoru pro zotavení.

Je to také skvělá volba, pokud tvá výkonnost stagnuje nebo zápasíš se zraněními. A navíc do tréninku snáze zakomponuješ závody.

Jak na to?

Praktický je devítidenní cyklus. Při něm zařazuješ velmi těžký trénink každý třetí den (buď dlouhý běh nebo kvalitu), následuje buď volno nebo regenerační běh a další den středně náročný trénink.

Desetidenní cyklus pak například může obsahovat dva dlouhé běhy, nicméně jeho velcí propagátoři, bratři Hansonové, zařazují dokonce i v tréninku elitních maratonců jen jeden dlouhý běh za 10 dní a spíše se orientují na kvalitu.

Možných kombinací je zkrátka spousta, chce to jen najít odvahu opustit zaběhnutá schémata.

 

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock