Pravidla běžeckého opalování

Pravidla běžeckého opalování

Na jednu stranu je letní běhání fajn. Odpadá několik vrstev oblečení, je dlouho vidět, kromě endorfinů ze sportu k dobré náladě přispívá i sluníčko. Jenže to zároveň vytváří jiné úskalí: riziko spálení se. 

Byla by chyba se domnívat, že slunečním paprskům utečete. I když kdo jednou okusil nepříjemnou kombinaci potu a opalovacího krému, nejradši by se o to pokusil. Jaké jsou zákonitosti bezpečného běhání v létě?

  1. Mazat, mazat, mazat

Nemusí to být jen otravná záležitost. Existují prostředky s přízviskem sport, které se zvýšenými nároky, jaké běh představuje, počítají. Dokáží absorbovat vzniklý pot i maz, k tomu chrání před ultrafialovým zářením, a pokud obsahují tzv. minerální filtry, fungují hned po nanesení – takže stačí namazat a vyběhnout. S vhodným výběrem vám poradí nejlépe v lékárně. Lidé s tmavou pletí, která se nikdy nespálí, budou potřebovat trochu něco jiného, než ti se světlou kůží, s mnohočetnými mateřskými znaménky anebo bez kožního pigmentu. Volte krém s vyšší UV ochranou.

  1. Exponovaná místa

Při ochraně je třeba se zaměřit také na uši, zátylek a ramena. Anebo raději místo tílka sáhnout po vzdušném funkčním tričku. Na hlavu použijte speciální sprej, anebo si vezměte šátek či kšiltovku.

  1. Dlouhý běh

Pokud plánujete delší vyběhnutí, je třeba počítat s tím, že aby ochrana fungovala, je třeba mazání po 2 až 3 hodinách opakovat. K dostání jsou dokonce krémy v praktickém obalu ve tvaru plastového náramku.

  1. Správný čas

Pro běh volte raději čas ráno či v podvečer, a to i kvůli příjemnější teplotě. Obecně platí, že slunci bychom se měli vyvarovat mezi 11. a 15. hodinou.

  1. Následná péče

Jedním namazáním to ale nekončí. Starost potřebuje i pokožka vystavená slunečním paprskům. Po doběhu a strečinku se hodí vlažná sprcha a následná péče, přičemž máte na výběr: krém po opalování, tělové mléko či pěna se zklidňujícími složkami, ale i kokosový olej. Ve složení hledejte látky jako D-panthenol, vitamin E, aloe vera, alantoin nebo ureu. Naopak se vyhněte všemu parfémovanému s obsahem alkoholu.

Při spálení

Při lehkém spálení, které se projevuje zarudnutím a případně výsevem drobných puchýřků, stačí mnohdy přípravky, které jsou k ošetření po opalování určeny, lze ale použít i obklady z čaje. Pokud je spálení těžké, až do puchýřů, je lépe navštívit lékaře, který předepíše účinné léky.

Rovnoměrné opálení

Koho by nevytáčela bílá ramínka a ostrá hranice od elasťáků? Pro rovnoměrnější opálení střídejte střihy oblečení. Vyplatí se také nachytat nějaký ten bronz jen v plavkách a opalovat se postupně. Dopomoct si lze i samoopalovacím krémem raději než soláriem, které pokožku zbytečně nadměrně vysušuje. Zaměřte se na konzumaci potravin s obsahem beta-karotenu, jenž napomáhá zhnědnutí pokožky a chrání kožní buňky. Jeho bohatým zdrojem je třeba mrkev, paprika, rajčata, batáty nebo mango.

Text: Petr Kučera| Foto: Shutterstock