Příprava na Gladiator Race: Silově-dovednostní trénink

Gladiator race je závod, které otestuje celé tvé tělo. Prověří tvou fyzickou i psychickou připravenost a ukáže ti tvé slabiny. Tohle není žádná procházka! Jen odhodlaní a trénovaní gladiátoři přežijí. A s tím je potřeba k tréninku přistupovat! Ale neměj strach, FUBO ti ukáže jak na to.

Ve třídílném seriálu o základní přípravě přímo na Gladiator Race se dozvíš zásadní informace o:

  1. Silově-dovednostní části tréninku (v tomto článku)
  2. Silově-kondiční části tréninku (kruhový trénink)
  3. Běžecké části tréninku

Silově-dovednostní příprava na Gladiator Race

Zdolání překážek je při závodě Gladiator Race celou polovinou úspěchu. Umíš běhat? To nestačí! K úspěšnému doběhnutí do cíle se ctí je zapotřebí také obratnost a slušná dávka silových dovedností.

Trénink síly úchopu a přítahu

Při závodě můžeš narazit na mnoho překážek, které budou mít za úkol otestovat, jak umíš šplhat, lézt či ručkovat. Abys mohl lézt a přitahovat se efektivně např. na Monkey Business a ušetřil přitom co nejvíce sil, je důležité naučit se správnou techniku a zapojovat správně tělo.

  1. Aktivní vis

Absolutním základem, který by ti neměl dělat žádný problém, je pasivní a aktivní vis, respektive přechod mezi nimi. Při tom pasivním prostě visíš a tělo je uvolněno, což platí zejména pro ramena a lopatky, které jsou „vyjety“ nahoru (ramena jsou u uší). Při aktivním visu jsou ramena a lopatky staženy dolů a dozadu (tzn. „od uší“), tělesné jádro je zpevněno, stejně tak hýždě a nohy. Aktivní vis je první krok při každém přítahu z visu a tuto mechaniku je nutné dodržovat.

Postup:

Pověs se na hrazdu a uvolni se. Poté se snaž stáhnout ramena kontrolovaně dolů, vypnout hrudník a zpevnit břicho a zatnout zadek bez prohýbání se v zádech. Zkus si představit, že chceš tlačit lopatky směrem k zadku. Nezapomeň, že celý pohyb vykonáváš přes natažené ruce. Přechod mezi aktivním a pasivním visem trénuj co nejčastěji – jakmile se pověsíš na hrazdu měl bys přejít do aktivního visu.

  1. Shyby/Přítahy

Přítahů je spoustu druhů, liší se převážně úchopem – nadhmat, podhmat, paralelní úchop, široký úchop apod. Osvoj si všechny druhy úchopů, budou se hodit! Jestli použiješ úchop s palcem proti prstům nebo úchop tzv. bez palcový, je tvá volba – opět, hodí se je během tréninku střídat.

Nezapomeň na pohyb, který ses naučil v kroku č. 1! Nejprve aktivuješ lopatky a až poté pokrčuješ ruce a zapojuješ široký zádový sval.

Postup: Zařaď do každého tréninku minimálně jeden druh přítahů. Vždy pamatuj, že přítah začíná aktivním visem!

  1. Základy ručkování

Ručkování je základní dovednost gladiátora. Abys při něm ušetřil co nejvíce sil, dodržuj tato pravidla:

  • Používej palcový úchop
  • Co nejméně pokrčuj ruce
  • Mírně se přitahuj k zadní ruce. Představ si, že chceš střílet z luku
  • Po mírném přitažení, využij energie zhoupnutí
  • Ručkuj v klidu, ale nezůstávej dlouho na místě, ať neoslabíš svůj úchop

  1. Trénink úchopu

Trénink samotného úchopu by měl být denní chléb každého gladiátora, protože je nejzrádnější. Můžeš mít obří sílu v pažích a zádech, ale bez silného úchopu se nepohneš. Naštěstí ale existuje řada prima pomůcek a metod, které lze využít:

  • Válečky, Koule
  • Pegboard
  • Campus
  • Ementál
  • Farmářská chůze

Farmářská chůze s kotouči je perfektní způsob, jak trénovat, když nemáš k dispozici pomůcky. Uchop prsty každé ruky kotouče a přenášej je po gymu.

Tolik k základním cvikům, které při tréninku rozhodně dobře využiješ. V příštím článku se podíváme na kruhový trénink uzpůsobený potřebám Gladiator Race.