První pomoc při bolesti svalů

Někdy to přeženeš s tréninkem, jindy jsi po náročném závodě a svaly tě pak bolí jako čert. Co s tím? Přinášíme ti pár tipů, které ti v takové situaci pomohou.

Samozřejmě, že se to dá „přežít“, ale namožené svaly dokážou pěkně potrápit. Může to být způsobeno nedostatečným závěrečným protažením nebo také přílišnou aktivitou. Potřebuješ se zase rychle dostat do formy? Tak hodně pij, kvalitně spi, dobře jez, odpočívej a vyzkoušej toto:

První pomoc: uvolnění ve vaně

Po výkonu velmi dobře funguje koupel, krásně svaly prohřeje, a pokud do ní přidáš také nějakou speciální přísadu, jako je například olejová koupel, speciální sůl nebo uvolňující mléčná emulze, urychlíš tím regeneraci. Na trhu je těchto přípravků hodně, my ale doporučujeme sáhnout po těch, co mají přírodní složení, protože tělo je velmi dobře přijímá, a hlavně fungují.

Velmi vhodné jsou přípravky s obsahem výtažků z rostlin, jako je například arnika, která má výborné regenerační a uvolňující schopnosti. Skvělé jsou jehličnany, dobře funguje také sůl z Mrtvého moře, která je plná minerálů podporujících buněčnou obnovu.

Správná koupel má své zákonitosti: voda by neměla být příliš horká, teplota by měla dosahovat maximálně 37 stupňů, a koupel by neměla trvat déle než dvacet minut. Na mytí pak můžeš použít speciální sprchové gely, které osvěžují a také mírně svaly uvolní.

Vsaď na bublinky ve vířivce

Výborným prostředkem na uvolnění svalů, pokud nemáš možnost masáže, je vířivka. Vzduchové bublinky mají sílu a dokážou svaly namasírovat a uvolnit, takže už po pár minutách ucítíš uvolnění. Většinu vířivek najdeš ve wellness centrech, ale existují i speciální vložky do klasické vany. S nimi si pak podvodní masáž můžeš užít také doma a přidat si do vany k tomu například koupelovou sůl, takže to bude mít ještě větší účinek.

Maž se

Když jsou svaly prohřáté koupelí, sprchou nebo vířivkou, pak sáhni po správném přípravku, který je také dokáže uvolnit a urychlit regeneraci. Je na tobě, co ti nejvíce bude vyhovovat. Výborně fungují oleje, i když se jich mnozí zbytečně bojí z důvodu, že budou mastit. Jenže právě přírodní oleje (například mandlový, jojobový, kokosový, arganový, lněný aj.) pokožka velmi dobře snáší a často jsou do nich přidané i jiné přísady, které mají regenerační vliv na svaly – již zmíněná arnika, kafr, mentol, rozmarýn, citrusy aj.

Na rozdíl od minerálních olejů, které jsou v konvenčních přípravcích, se do kůže dobře vsáknou, nezůstávají na jejím povrchu, ani kůži neucpávají, takže ta může volně „dýchat“. Aby pokožka nebyla po použití olejů mastná, aplikuj olej vždy na vlhkou kůži. Vyzkoušet ale můžeš i různé emulze, gely či roztoky.

Zkus aromaterapii jinak

Vůně mají ohromnou moc, dokáží stimulovat, ale i navodit odpočinek. Při velké únavě stačí, když si do aromalampy nebo do difuzéru dáš pár kapek třeba citrusového aroma oleje a budeš inhalovat.

Je ovšem prokázáno, že aroma oleje působí také vnitřně – to znamená, že je jíš. Na to vsadila například francouzská značka Altho Laboratoires se svými přírodními olejovými kapkami „Musculaire“. Obsahují bio rostlinné extrakty, ale také organické esenciální oleje, např. z grapefruitu, pomerančovníku čínského či máty rolní, které působí vnitřně. Máme osobně vyzkoušeno, že fungují na bolavé a namožené svaly. Stačí jen 3x denně nakapat do nápoje a vypít.

Sáhni po válci

Masážní válec uvidíš u mnoha sportovců. Skvěle totiž uleví od bolesti a zatuhlosti svalů a působí a tzv. trigger points neboli spoušťové body. Stačí jen dané místo po válci „válet“ tam a zpět, a pokud najdeš nějaký obzvlášť bolavý bod, nechej ho na válci, dokud neucítíš, že dochází k ústupu bolesti a k uvolnění.

Válcování často nemusí být ale pro někoho ze začátku příjemné, protože to dost bolí. Je ale nutné vydržet, protože to funguje a po nepříjemných pocitech přijde velká úleva. Značek válců je mnoho, seženeš je například ve sportovních nebo běžeckých prodejnách a je dobré si válec s sebou vozit i na závody.

Vyzkoušej mřížkové tejpy

Pokud tě některé místo na těle velmi bolí a cítíš, jak z něho dále putuje bolest dál do svalů, nalep si přímo na něj speciální mřížkový tejp. Na rozdíl od klasického tejpu vše zvládneš sám a bez odborné pomoci.

Mřížkový tejp má tvar čtverce nebo obdélníku, který vypadá jako mřížka. Na nejcitlivější místo, které ve svalu nahmatáš prsty, ho nalep jako kosočtverec. Už po pár minutách ucítíš uvolnění a jak bude bolest ustupovat.

Jak to vlastně funguje? Mřížkové tejpy působí nejlépe, když se aplikují na tzv. spoušťové body, kde redukují bolest, napomáhají dobré lymfatické a krevní cirkulaci a pomáhají tělu, aby se lépe samo, bez jakékoliv chemie a léků regenerovalo.

Text: Soňa Hrabec Kotulková, Running2.cz