Rozehřátí, rozcvička a strečink. Pojmy a techniky, o jejichž důležitosti v běhání nikdo nepochybuje. Překvapením může být, že při sportu se psem platí podobná pravidla. Jak psa rozcvičit a jak se o něj postarat po výkonu, abyste se společnému sportování mohli věnovat dlouho, úspěšně a bez zranění?
Postupně se podíváme na 4 důležité činnosti – rozehřátí, rozcvičku, vychladnutí a strečink (tentokrát na první tři jmenované). Jsou to aktivity, kterým se musíte věnovat před a po každé jednotce bez ohledu na to, jedná-li se o trénink nebo závod. Jejich základním pojítkem je pravidelnost.
Psův stereotyp
První a z mého pohledu nejdůležitější bod je dlouhodobé zdraví a možnost ničím neomezeného sportování do pozdního věku. Není důvod odepisovat po sportovní stránce psy v sedmi nebo osmi letech (jak se bohužel někdy děje). Při kvalitní péči mohou i velká plemena, která se obecně nedožívají tak vysokého věku jako plemena malá, běhat do 12 i více let.
Další důvod je momentální výkon v tréninku nebo závodě. Rozcvičené a nezkrácené svaly jsou výkonnější po stránce rychlostní i vytrvalostní.
Důležitost protahování u psů je o to výraznější, že jejich pohyb je u všech tažných sportů velmi stereotypní. Ať už běháte, jezdíte na kole, koloběžce nebo na lyžích, psi se v každé disciplíně pohybují stejně – běhají. Z jejich hlediska je to stále týž pohyb, což nutně vede k tomu, že určité svaly, resp. svalové skupiny, jsou více zkracovány než jiné. Pravidelné protahování tomu zamezuje a udržuje pohybový aparát v rovnováze.
Pro pochopení významu cvičení popsaných v této kapitole, se pojďme nejdříve podívat, k jakým změnám dochází v pohybovém aparátu psa, pokud se těmto cvičením pravidelně nevěnujeme.
Když vynecháte rozehřátí a rozcvičku
Sval si představte jako tlustý svazek provázků, ve kterém každý provázek představuje jedno svalové vlákno. V nerozehřátém svalu dochází častěji k rupturám svalových vláken. Takto poškozená vlákna se neobnoví, ale jsou nahrazena nefunkční vazivovou tkání, kterou si můžete představit jako drobnou jizvičku uvnitř svalu. Čím více takových poškození sval nasbírá, tím jsou funkčnost svalu (síla) i jeho elasticita sníženy.
V nerozehřátém a tedy nedostatečně prokrveném svalu se také začnou rychleji hromadit produkty metabolismu (zejména laktát), které od určité koncentrace znatelně limitují výkon.
Podobně nerozhýbaná a neprokrvená kloubní pouzdra a vazy jsou náchylnější ke zranění. Rozehřátí a rozcvička má význam i pro prevenci poškození chrupavky. Při rozcvičování se kloub „promaže“ kloubní tekutinou, která funguje jako vazelína mezi kloubními plochami.
Když vynecháte strečink
Neprotažené svaly se zkracují. Zkrácený sval omezuje hybnost v kloubu, se kterým pohybuje a má také negativní vliv na funkci svého antagonisty. Antagonista je sval, který vykonává opačný pohyb (jeden sval kloub ohýbá na jednu stranu a druhý – antagonista – na druhou). Zkracování jedné svalové skupiny má tedy vliv i na další svaly a příslušné klouby. Jedna drobná bolístka tak vede k dalším, problémy se řetězí a nakonec mohou vyústit ve funkční blokádu kloubu. Ta nejenže limituje výkon, ale i bolí!
Existují i studie, které popisují větší psychickou nepohodu spojenou s napětím ve svalech. Stažený sval může zhoršit schopnost soustředění a zvyšovat podráždění. Zjednodušeně řečeno, ztuhlé svaly mohou způsobit blbou náladu. Je to další faktor, který ovlivňuje naši i psí pohodu a výkon.
„Must-do“ psího sportovce
1. Rozehřátí
Rozehřátí není nic komplikovaného. Psa vezmete na vodítko a budete se s ním procházet. Pokud to podmínky umožňují, můžete ho pustit na volno a společně se lehce 5 až 10 minut proběhnout.
Nedělejte zpočátku žádnou náročnější a rychlejší aktivitu „na kyslíkový dluh“. Neházejte psovi míček apod. Jen obyčejná procházka nebo pomalý běh na volno bude pro začátek stačit.
Při rozehřátí se jedná především o to, abyste psa, který se delší dobu nehýbal (čekal doma nebo v autě v boxu), nevyndali a ve snaze ho rozehřát mu nezačali házet míček nebo nedělali podobnou rychlostní aktivitu s prudkými pohyby.
2. Rozcvička
Po 5 až 10minutovém rozehřátí bude následovat rozcvička, jejíž hlavním cílem je mobilizovat svaly a klouby jejich dynamickým rozhýbáním do všech směrů, ve kterých se pohybují.
Rozcvička tedy není strečink a není statická! Pes se do všech poloh během rozcvičky dostává sám jen tím, že ho do nich navádíte pamlskem nebo hračkou. Mezi vhodná cvičení patří otáčení na místě do obou stran, ohýbání krku nahoru, dolů a do stran a vkládání hlavy mezi nohy. Šikovnější čtyřnožci mohou zkusit cvičení jako je slalom mezi nohama nebo poklony.
Rozcvičku zakončíte ideálně těsně před vyběhnutím sportovní masáží. Ta se skládá z tření, proklepání a vibrací hlavními svalovými skupinami. Sportovní masáž napomůže prokrvení a aktivuje řadu receptorů ve svalech, což zlepší koordinaci pohybů (neuro-muskulární koordinaci).
3. Vychladnutí
Vychladnutí je důležitá část výkonu zejména s ohledem na následnou regeneraci. Ovlivňuje i pohodu psa a to, jak si výkon bude pamatovat. Vychladnutí je velmi jednoduché. Spočívá hlavně v tom, že psa bezprostředně po doběhu nenecháte lehnout a odpočívat. Přepněte si ho z postroje na obojek a choďte s ním. Nezapomeňte ho pochválit, ukažte, že jste vděční za to, co pro vás na trati udělal. Pokud sami nemáte sílu chodit, požádejte o to někoho v okolí: kamaráda, partnera nebo přihlížejícího závodníka.
Na poslední část každého výkonu – strečink – se podíváme v dalším díle seriálu o běhání se psem. Pokud vás péče o psího atleta zajímá do větší hloubky nebo se nemůžete dočkat dalšího vydání RUNu, doporučuji právě vycházející knížku Běhej se psem s podtitulem kompletní průvodce světem společného běhání se psy.
Proč to dělat?
Z pravidelného rozcvičování před výkonem a strečinku po něm budeme profitovat hned na několika frontách.
- Dlouhodobé a zdravé sportování
- Vyšší odolnost vůči zranění a únavě
- Vyšší výkon v tréninku i závodě
- Správné držení těla
- Snížení bolesti jednostranným zatěžováním pohybového aparátu
- Zamezení vzniku funkčních blokád v kloubech
- Snížení opotřebení kloubní chrupavky
- Udržení plné pohyblivosti kloubů
- Snížené svalové napětí zvyšuje i psychickou pohodu