Rázové vlny: vyléčí bolístky, podpoří výkon

Rázové vlny: vyléčí bolístky, podpoří výkon

Slyšíme-li o rázové vlně a o tom, že některý z kolegů-běžců na ně chodí, nejspíše nás napadne – je zraněný, má nějaký problém, který je třeba léčit. Kromě léčení bolístek nejen běžeckých však optimálně načasovanou „rázovkou“ můžeme i skvěle připravit své tělo na závod.

Léčení rázovou vlnou má své kořeny v klasické medicíně při rozbíjení ledvinových kamenů, v tzv. litotrypsi. Konkrement se s její pomocí rozbije na daleko menší části, které již mohou bez problémů odejít normální cestou, tedy močí, bez nutnosti chirurgického zákroku. Při svém studiu medicíny (na sklonku minulého století) jsem se u takového zákroku jednou spolu s dalšími kolegy mediky rovněž ocitla: pacient byl uspán, přístroj zakončený kulatou sondou vydával docela slušný rámus a pan doktor vyzval odvážnější z nás, ať si jen malinko zkusí na sondu sáhnout. Jeden z kolegů, slušně rostlý adept lékařského povolání, to po krátkém váhání zkusil, něco zařval a – odskočil.

Na vlastní kůži

Možná i díky tomuto zážitku jsem sama dlouho váhala, zda do něčeho podobného jít. Jenže bolavá achilovka už mě trápila nějakou dobu, jarní plánované starty se kvapem blížily a potíže neustupovaly ani přes veškerou pomoc kolegů terapeutů, regeneraci a protahování, dumání nad technikou běhu, tejpování a mazání nejrůznějšími mastmi. Nožka i nadále bolela v místech, kde to nejčastěji praská, takže zablikal poplašný majáček a nastala potřeba s tím něco dělat. Bylo mi vcelku jasné, co by mohlo nastat, a nebyly to příjemné vyhlídky. Absolutní klid si při své práci nemohu dovolit, a i kdyby – takovéto potíže se stejně rády vracejí.

Když k tomu ještě začíná zlobit i koleno na druhé noze a schody v domě jsem brala jako stará baba visící na zábradlí, co budu dělat za dalších čtyřicet let? Jestli chci dál závodit, je nejvyšší čas na řešení. Tak hledám a nacházím starou známou – rázovou vlnu. Je to chronické, takže to bude trvat nejspíš hodně dlouho, výsledek může být nejistý a něco to také stojí. Když je ale šance, že by mohlo být po problémech, stojí to za to.

Bolesti ustupují!

Jsem mile překvapena, když problémy ustupují už po první aplikaci. Ultrazvuk ukazuje, že obě kolena jsou v pořádku, a ve šlaše potvrzuje zánětlivé změny. Tohle nepřejde za týden. I ten nejmenší výkon na přístroji v jednom místě nepříjemně bolí. Další hlavice uvolňuje celý lýtkový sval. Lýtka vydávají zvláštní plácavé zvuky a občas mne dloubne v místech, která jsou nejvíce ztuhlá. Spoušťové body. Au.

Velmi příjemná je naopak masáž další mašinkou. To bych držela jak beran, klidně celé tělo. Ze stolu se mi ani nechtělo. Na závěr ještě tejp a na tři dny si dávám od běhání pauzu. A hned další den mi už chůze ze schodů nečiní žádný problém, ani po ránu. Pohoda.

Ještě několikrát si to celé zopakuji. Má tréninková zátěž je o dost lehčí, spíše na údržbu než na výkon. Na akutní problémy se doporučují čtyři návštěvy, na chronické až deset. Zdaleka ale není vyhráno – když to v tréninku přeženu, tělo mne zase přibrzdí. O co méně naběhám, o to více času strávím v posilovně a vedu skupinové cvičení. Sama bych se ke kompenzačkám jen těžko donutila.

Trochu fyziky aneb o co v těle jde

Léčba rázovou vlnou je neinvazivní a nekrvavý zákrok bez vedlejších účinků, trvající několik minut. Bolest není velká – dá se vydržet a terapeut může pohotově regulovat výkon přístroje. Rázovou vlnu rozeznáváme fokusovanou a radiální. Ta první koncentruje svou energii do jednoho místa a do hloubky až dvanácti centimetrů, ta druhá působí rozbíhavě, asi jako kola na vodě. Obě mají úspěšnost mezi 80 až 95 procenty.

Pro vyšší efekt léčby se oba způsoby kombinují a doplňují hloubkovou vibrační masáží na závěr celé procedury. Efektivita a rychlost léčby záleží na typu diagnózy, délce trvání potíží a na spolupráci klienta – jeho ochotě po dobu léčby méně zatěžovat léčenou oblast. Akutní stavy se léčí podstatně rychleji, na rozdíl od stavů chronických. K vyléčení může dojít tedy již za několik dní, ale i po týdnech a měsících – druhá varianta je častější u sportovců s vleklými potížemi, kteří podstupují velmi intenzivní tréninkovou zátěž. Rychlost a efektivita léčby dále závisí na schopnostech regenerace organismu, nicméně v porovnání se staršími způsoby léčby fyzikální terapií je nesrovnatelná.

Jak bylo řečeno, rázové vlny se v medicíně používají již od konce minulého století k rozbíjení žlučových a ledvinových kamenů. Jako vedlejší účinek se ukázalo zlepšení stavu okolních měkkých tkání, a dokonce i hustoty kostí. Technický pokrok navíc od té doby nabral dráhu a nyní se používají ty nejmodernější přístroje pracující na různých fyzikálních principech – generátory pneumatické, elektromagnetické, elektrohydraulické, piezoelektrické. Pomocí těchto generátorů lze vlny směrovat přímo do postižených míst a regulovat jejich průnik do hloubky těla.

Jak to funguje

Rázové vlny vznikají tehdy, když se zdroj zvukových vln pohybuje rychleji než vlastní zvuk, což známe například i u nadzvukových letounů. Při překročení zvukové bariéry vzniká třesk a tlaková vlna, ve které je ukryta výrazná energie. Při průchodu tkáněmi se navíc bubliny, které se zde nacházejí, nejdříve prudce zmenší, následně zvětší a vytvoří sekundární rázovou vlnu.

Fokusovaná rázová vlna je ovšem tichá, cítit je až případné píchání či tlak v místech zdravotních obtíží, hluboko uvnitř. Nejsou cítit žádné rázy na povrchu kůže, jako je tomu u rázové vlny radiální. Ani ty ale nejsou nepříjemné, připomínají zvukem i pocitem jemné (a velmi rychlé) poplácávání hbitých prstů maséra.

Během jedné návštěvy dostanete do těla 1 000–2 000 pulzů, které pomáhají rozpouštět počínající kalcifikace ve šlachách a startují regenerační procesy – větší prokrvení kapilár a zvýšení lokálního metabolismu. Vzniklé oxidy dusíku stimulují rozšíření a zhuštění cév – snáze se tak odplaví odpadové produkty z tkání a přivede kyslík a živiny do postiženého místa. Postupně se zmenšují úponové bolesti a snižuje napětí v měkkých tkáních.

Vlny pro lepší výkonnost

Málokdo ví, že rázová vlna, podobně jako tejpování, poslouží i tehdy, když žádné zdravotní problémy nemáte. Při vhodném načasování, řádově několik hodin před závodem, může příznivě ovlivnit výkon v závodě. Interval mezi aplikací a závodem ale nemůže být příliš dlouhý – pak se účinek zase ztrácí. Den předtím už to tedy nepomůže.

Rázové vlny uvolní ztuhlé svalstvo důkladně a do hloubky, zlepší jeho prokrvení a na nadcházející výkon jej připraví podobně jako masáž. Nebolí to – na rozdíl od stavů, kdy je třeba něco vyléčit a „potrefená tkáň se vždycky ozve“, můžete být zcela v klidu. Zdravé svalstvo snáší i vyšší výkon bez potíží. Chcete-li se přesvědčit na vlastní kůži, vyhledejte fyzioterapeuty přímo na závodech RunCzech, kde také bývají???.

Rázové vlny navíc mají své využití i v estetické medicíně. Podporují v tkáních i tvorbu kolagenu, lze je s úspěchem použít na jizvy i strie. Pomohou zbavit i přebytečného tuku a zmírnit projevy celulitidy.

Co se dá vše (vy)léčit

*funkční problémy páteře (recidivující bolesti v bedrech, lumboischiadický syndrom, pseudoradikulární syndrom, bolestivé stavy páteře a pánve po zlomeninách kostrče)

*poruchy funkce pánevního dna, bolestivá menstruace, bolesti kyčelních kloubů z příčiny dysfunkce pánevního dna

*chronické bolesti kotníků, kolen, kyčlí, ramen, loktů, stavy po podvrtnutí kolene

*entezopatie (přetížení vazů – tenisový loket a golfový loket, bolestivé tříslo, skokanské koleno)

*burzitidy (záněty burz v oblasti kloubů, případně se vznikem kalcifikací v kloubu)

*artróza kloubů

*posttraumatické stavy (špatně se hojící zlomeniny, nekrózy, počínající paklouby kostí, záněty kostí po komplikované fraktuře)

*syndrom rotátorové manžety, zamrzlé rameno

*kostní výrůstky, patní ostruha, ostruha na loktech, vbočený palec (hallux valgus)

*zánět Achillovy šlachy, zánět šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Kontraindikace léčby rázovou vlnou

*poruchy krevní srážlivosti (hemofilie)

*užívání antikoagulačních prostředků (hemolytika), zejména léčiva Marcumar

*onkologické akutní onemocnění, po rentgenové terapii (k-markery musejí být zcela v pořádku)

*v místě otevřených zranění (nezhojené jizvy, odřeniny)

*těhotenství (aplikace v oblasti trupu, břicha)

*aplikace v oblasti křečových žil (trombóza)

*při léčbě kortikoidy do 2 týdnů

*výrazná jaterní onemocnění

*kardiostimulátory a jiné mechanické přístroje (nutná porada s lékařem)
Zdroj: Fyzioklinika.cz

 

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock