SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental – aktivní dovolená v zimě i v létě

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental – aktivní dovolená v zimě i v létě

Běháme celý rok a všude tam, kam přijedeme. Vyrazili jsme do Císařských hor – pouhé čtyři hodiny od českých hranic v rakouské části Alp, kde kromě běhání lze udržovat formu mnoha jinými způsoby. Podívali jsme se také na to, zda sem stojí za to přijet i v teplejších měsících.

Do Rakouska jezdíme moc rádi. Není to daleko, a hlavně nás tu baví nádherná příroda a hory. Jak v zimě, tak v létě – trailové a skyrunningové běhání je naše vášeň. Procestovali jsme tady toho už hodně, ale o této části, která je přitom co by kamenem dohodil od německého Mnichova, a navíc jedna z největších lyžařských oblastí v Rakousku, jsme nikdy předtím neslyšeli, až když jsme na toto místo dostali doporučení.

Šíleně velký

Tak takovou přezdívku má tato oblast. Jak by ne, když tady najdete 284 kilometrů sjezdovek spojených z devíti středisek v údolí (Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll, Westendorf) se dvěma okruhy na sebe navazujících sjezdovek. Jenže lyžování běžci nestačí. Rád by vyběhl. Jenže, pokud tu zažiješ takové počasí, jako jsme měli, kdy pořád jen sněžilo, tak se budeš i při běhu bořit až po pás do peřin sněhu, což pak už s během nemá moc společného. Raději sáhneš po běžkách a vydáš se oběvovat krásy okolí na nich.  Opět si to tu užiješ, protože tady opravdu nejsou místní Tyroláci žádní troškaři  – 148 kilometrů perfektně upravených běžkařských tratí mluví za vše.

S lyžemi do oblak

Místní specialitou je tady vysokohorská běžecká trasa nad Brixenem im Thale, když se na ni vydáš, uvidíš okolní krajinu jako na dlani. Ty výhledy opravdu stojí za to. Trasa je vždy, když je to kvůli počasí jen trochu možné, perfektně upravená a stopu tady udržují až do samého konce sezóny. Pokud nemáš běžky svoje, můžeš si je tu v některém středisku snadno půjčit a vyzkoušet tak ty nejnovější modely nejlepších značek.

Co si tady zaběhnout

Císařské hory jsou jako stvořené pro dlouhé horské běhy i kratší tréninky. Nejsou tak vysoké jako vnitřní část Alp, ale přesto nabízejí zimavé a krásné trasy. Tou zcela unikátní je trasa zvaná Císařská koruna, která má 65 kilometrů s převýšením necelých 5 000 metrů. Pro chodce je plánována na 5 dní, běžecky je však podle výkonnosti zvládnutelná v jednom až 3 dnech a stihneš si při tom užít i nádheru místních hor.

Velkou výhodou je, že na trase je velké množství chat a útočišť, kde můžeš případně složit hlavu.

Pokud je tato trasa na tebe dlouhá, nemusíš věšet hlavu. Možných variant je tady mnohem více. Spoustu jich mají místní naplánováno v trasách na Stravě, ale můžeš také využít místních běžeckých skupin, na ty tě odkážou v každém místním infocentru. Rádi tě mezi sebou přivítají. Poznáš tak nové kamarády a oni ti ukážou místní hory z úplně jiných úhlů.

Rodiny vítány

Oblast SkiWelt Wilder Kaiser se snaží vytvářet prostředí, které udělá radost celé rodině. Proto, když přijedeš s dětmi, bude tady o ně skvěle postaráno jak v létě, tak v zimě. Zážitkové letní trasy, zimní lyžování se 22 lyžařskými školami, jesličkami a pro děti do 15 let skipas zdarma.

To je jen malý výběr toho, proč je to ideální místo na rodinnou dovolenou.

Více informací o oblasti najdete na www.wilderkaiser.info

www.skiwelt.at

Večer za zábavou a za dobrým jídlem

Nudit se nebudeš ani po lyžování nebo po běžkách či skiaplech.

Vydej se do vesnice a lyžařského střediska SkiWelt Söll, odkud vede lanovka až na Hexenritt, kde je vyhlášená, čtyři kilometry dlouhá sáňkařská trasa.

Než však sjedeš dolů, určitě se zastav na horské chatě Stöcklalm, kde večer zažiješ nejenom pořádnou zábavu u živé tyrolské hudby, ale hlavně si nezapomeň objednat místní fondue. Je to neskutečně zábavné, ale hlavně dobré – do roztopeného tyrolského sýra namáčíš kousky housky nebo chleba a v roztopeném oleji si smažíš kousky tří druhů masa. A k tomu salát, různé druhy omáček a skvělé domácí hranolky.

Po fondue nezapomeň ochutnat sladký Kaiserschmarn – Císařský trhanec neboli palačinkové těsto s jablečným pyré a vanilkovou omáčkou nebo zmrzlinou. Úžasné. Pak uvidíš, jak ti to dolů na saních bude svištět, to posilnění je potřeba, není to totiž žádný pomalý dětský kopeček ale chvílemi pořádně adrenalinová jízda, hlavně když budeš s kamarády závodit.

Skvělé je, že po sáňkařské dráze se můžeš prohánět dlouho do noci. Pokud bys ale večer toužil ještě po lyžování, toto největší rakouské noční středisko je skvěle osvětlené, a tak ti nic nebrání nechat sáně sáněmi a vyrazit zase na prkna.

Na závod do Alp

Pokud si jako my plánuješ dovolenou podle toho, kdy se na místě běží zajímavý závod, pak si v kalendáři poznač 15. června, to se tady koná Koasa March Trail Run. Hlavní trailový závod má 52,4 km s převýšením 3 500m, a kromě něj můžeš zvolit i kratší trasy – 33 km a půlmaraton.

Druhé, neméně zajímavé datum, je 4-6. října. To se tady běží slavné Tour de Tirol: Tři dny, tři závody, jedna tour.

Na zahřátí si dáš první den 10 km s minimálním převýšením, při nich se nesmíš příliš vysílit. Další dva dny totiž budou zcela jiné. Nejprve nefalšovaný horský maraton – Kaisermarathon Söll. Proč je to takový strašák? Start je totiž v nejnižším a cíl v nejvyšším místě závodu, více než 2300 výškových metrů, a to stále není vše.

Na závěr na tebe čeká, pěkně drsný půlmaraton. Převýšení 1 240 m z toho 1000 metrů naskládáno do téměř nepřetržitého stoupání od 7 po 17 kilometr. Po kterém přijde ještě prudší sešup. Když si k tomu představíš, že čas na regeneraci je minimální, spíše tě vždy před další etapou vše více rozbolí, je to závod, který perfektně prověří tvoji fyzičku.

Text: Soňa a Michal Hrabcovi, Running2 | Foto: Shutterstock