Time-management – čtvrtá disciplína triatlonu aneb jak využít každou minutu

Time-management – čtvrtá disciplína triatlonu aneb jak využít každou minutu

Když běžec trénuje šestkrát týdně, je to většinou borec s ambicemi. V triatlonu je stejný počet tréninků naprosté minimum, pro výkonnostní růst je většinou nutné výrazně přidat. Kde na to ale má normální člověk vzít čas?

Oblíbené rčení říká: Kdo nechce, hledá důvod, kdo chce, hledá způsob. Čas na trénink si v zásadě dokáží najít špičkoví manažeři i pracující rodiče několika dětí, jen to chce dobrou motivaci, pevnou vůli, ukázněnost, a především perfektní organizaci času. Zde je pár tipů, které ti mohou pomoci.

  1. Důkladně plánuj

Základem úspěchu je nejen tréninkový plán, ale především jeho důkladné časové ukotvení. Zapiš si časy pro jednotlivé tréninky do kalendáře stejně, jako si píšeš pracovní schůzky nebo návštěvu zubaře, a buď poctivý(á) v jejich dodržování. Pokud máš rodinu, řešte plán společně, a to vždy minimálně na týden dopředu. Předejdeš tím neshodám a výčitkám.

Nezapomínej do plánu zahrnout také čas na regeneraci, ať už aktivní (masáž, sauna, vířivka…), nebo pasivní, tedy prosté válení se nebo víkendové zdřímnutí po obědě – zvláště partnerky na něj často reagují podrážděně, a přitom pouhá čtvrthodinka dokáže zázraky. Mimotréninkové aktivity pak plánuj i s ohledem na předchozí zátěž. Přijít z dlouhého nebo intenzivního tréninku a po osprchování hned vyrazit do společnosti není dobrý nápad.

  1. Stanov si priority

Zanedbávat kvůli tréninku vztah s partnerem nebo dětmi je velká chyba. Stejně není dobré zcela rezignovat na společenský život. Na tyto věci je při plánování nutné myslet a vyčlenit si na ně čas. Pak jsou tu ale věci, které jsou sice zábavné (sledování televize, hraní her na počítači a prohlížení sociálních sítí), ale tvůj život nijak zásadně neobohacují. Zkus si někdy schválně zapisovat, kolik času trávíš zbytečnostmi, možná tě to hodně překvapí. A pokud si třeba ten biatlonový přenos nemůžeš odpustit, šlapej u něj na trenažéru.

  1. Buď flexibilní

Vždycky může nastat situace, která tvé plány změní – může to být nemoc, zranění, ale třeba i zavřený bazén. Pokud jde o zdravotní problémy, tam se nerozpakuj trénink vynechat. Týdenní pauza tvou výkonnost příliš neovlivní, chronické potíže z přetížení už ale ano. A když ti okolnosti znemožní absolvovat plánovaný trénink, měj vždy v záloze něco dalšího (nejlepší nouzovou variantou bývá běh).

  1. Zapracuj na ranním vstávání

Pokud chceš zvládnout od každé disciplíny tři tréninky týdně, musíš trénovat dvoufázově – obvykle tedy i ráno před prací. Nauč se proto vstávat okamžitě po zazvonění budíku. Deset minut povalování se vypadá jako nic, ale v tréninku se toho za tu dobu dá stihnout hodně.

Zvykni si také připravovat věci už večer, protože v rozespalém stavu to trvá dlouho a hrozí, že něco zapomeneš. Připrav si tedy do tašky věci na plavání, udělej si hromádku oblečení na běh i na cestu do práce, namíchej si regenerační drink, třeba si i připrav jídlo na snídani…

  1. Využívej prostoje

Vozíš děti na kroužky? Místo čekání v předsálí si dej běžecký trénink. Dětská hřiště zase nabízejí spoustu možností k posilování. Mnohé „neviditelné“ posilovací cviky se dají dělat i při čekání na tramvaj (posilování pánevního dna, balancování na obrubníku, stlačování ramen vzad…). Než se ti uvaří voda na kafe, zvládneš udělat minimálně třicet dřepů. A když si třeba zavazuješ tkaničky, zkus u toho propnout nohy a protáhnout hamstringy, nebo naopak udělat hluboký výpad a protáhnout přední stranu boků.

  1. Vždy připraven

Pokud často jezdíš autem, vyplatí se v něm mít i kompletní sadu tréninkového vybavení minimálně pro běh, lépe i pro plavání. Můžeš tak využít každou nečekanou příležitost, která se ti naskytne.

  1. Přesouvej se vlastním silami

Běhat nebo jezdit na kole do práce (dle vzdálenosti) je samozřejmost. Podobně se ale dají pojmout i rodinné výlety nebo cesty za příbuznými. Jeden z partnerů jeden s dětmi autem, druhý s patřičným předstihem vyrazí na kole či běhmo.

Možností, jak si urvat čas na trénink, je zkrátka spousta. Stačí hledat a naučit se je programově využívat. Perfektní time management ti přitom nezajistí jen prostor pro běh, kolo a plavání, ale bude to o dobrý bonus pro celý tvůj život. Naučíš se přemýšlet o tom, co je pro tebe v životě důležité, eliminuješ žrouty času, kteří tě nikam neposouvají a nic pozitivního ti nepřinášejí, ať už jde o zbytečné činnosti nebo třeba rádobypřátele. A zkrátka nepřijdou ani tvoji blízcí. Když si na ně totiž záměrně vytvoříš časový prostor, mohou ve výsledku získat mnohem více tvé pozornosti – pokud se ovšem budeš intenzivně snažit být opravdu s nimi, nikoliv pouze vedle nich.

Dělám hromádky, šetřím čas

Oblékání a příprava věcí na trénink vypadá jako nic, ale než člověk najde vše potřebné, leckdy může uběhnout docela dost času. Velkým pomocníkem může být bedýnkový systém:

  • Připrav si tři bedýnky, každou na oblečení a další pomůcky pro každou disciplínu (bedýnku na plavání můžeš rovnou nahradit taškou).
  • V každé bedýnce pak průběžně udržuj minimálně jeden kousek od všeho, co pro trénink potřebuješ, popřípadě i dvě varianty pro různé podmínky.
  • Žádný čas navíc ti to nezabere, naopak. Když sundáváš tričko nebo plavky ze šňůry, namísto do skříně je dáš do bedýnky. A nemusíš se zdržovat se skládáním.
  • Před tréninkem pak pouze popadneš příslušnou bedýnku a připravíš se během minuty.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock