Vyzrajte na píchání v boku

Vyzrajte na píchání v boku

Bodavé pocity v boku trápí především začátečníky. Obvykle nejsou nijak nebezpečné, ale mohou být zatraceně nepříjemné a často vedou ke zkrácení tréninku, či dokonce k úplnému zavrhnutí běhu. Jde jim nějak předejít?

Přesná příčina píchání v boku není dosud známá, většina odborníků se však kloní ke dvěma teoriím – buď nepříjemné pocity přičítají nedostatečnému okysličení, nebo namáhání vazivových pruhů fixujících játra a slezinu vlivem otřesů (druhé z teorií nahrává fakt, že při jízdě na kole se píchání takřka neobjevuje). Z těchto dvou teorií pak vyplývají i způsoby prevence. Jestli některý z nich pomůže i vám, budete muset vyzkoušet sami. Jedinou jistotou ale je, že když vydržíte, píchání časem přejde.

  1. Rozcvičte se

Pravděpodobnost, že se píchání v boku objeví, je vyšší v případě příliš vysokého počátečního tempa, které způsobí nedostatečné okysličení tkání. Pro začátečníky a slabší běžce tedy platí, že by měli každý trénink zahájit 8–10 minutami chůze a teprve poté se rozběhnout.

  1. Dýchejte do břicha

Pokud při běhu dýcháte spíše do hrudníku, je výskyt píchání pravděpodobnější. Snažte se proto nadechovat do břicha – při nádechu se soustřeďte na to, aby se spodní okraj žeber roztahoval dopředu a do strany. Rozhodně také nedýchejte v rytmu krok – nádech – krok – výdech. Každý nádech i výdech by měl trvat alespoň po dva kroky, klidně i po tři.

  1. Běhejte technicky

Snažte se zmírnit otřesy. Při běhu neposkakujte do výšky, ale snažte se vertikální pohyb minimalizovat (pomůže zvýšit frekvenci kroků) a posilujte kotníky, abyste lépe tlumili došlap.

  1. Posilujte

Otřesy namáhající vazivo, které fixuje vnitřní orgány, může zmírnit i pravidelné posilování svalů trupu

Pokud se přesto píchání objeví, obvykle pomůže na chvíli zpomalit a soustředit se na hluboké břišní dýchání. Napětí svalů a vazů můžete také zmírnit tím, že několikrát na pár vteřin zadržíte dech a poté prudce vydechnete.

Místo vody si dopřejte plyn

Lázeňské procedury si obvykle spojujeme s vodou a pohled na člověka upnutého ve vaku naplněném plynem v nás může vyvolat přinejmenším údiv. Přesto je však tzv. suchá uhličitá koupel skvělým prostředkem, který podpoří regeneraci a pomůže v léčbě některých nepříjemných problémů.

„Základní fyziologickou reakcí na dodání CO2 pokožce je rozšíření všech cév až po vlásečnice,“ vysvětluje MUDr. Roman Vokatý z mariánskolázeňského Falkensteiner Grand MedSpa, kde suché uhličité koupele využívají. „Zároveň dojde ke zvýšení obsahu kyslíku v krvi i ke zvýšení dodávky kyslíku do svalů i orgánů. To pomáhá odbourávat stres a navodí uvolňující pocit. Zábal rovněž aktivuje lymfatický systém a ovlivňuje odvádění škodlivých látek z organismu. Koupele také podporují produkci sexuálních hormonů testosteronu a estradiolu.“

Pro dosažení optimálního účinku je vhodné absolvovat 6 až 10 aplikací.

Více bot, méně zranění

Jste přesvědčeni, že vám stačí jedny boty pro všechny typy tréninku? Podle lucemburských vědců děláte chybu. Ti totiž zkoumali zvyklosti 264 běžců, kteří se v posledních pěti měsících zranili, a přitom zjistili, že právě snaha odběhat vše v jedněch botách je pro zdraví pohybového aparátu nebezpečná. Ti sportovci, kteří při tréninku „točili“ alespoň dva páry, totiž snížili riziko zranění o neuvěřitelných 39 %!