Garmin vívoactive: Láska na druhý pohled

Běžecké GPS hodinky od Garminu jsou u nás dobře známé. Nový Garmin vívoactive patří mezi ně, ale přece jen je trochu jiný. Na pouhý pohled sice může vypadat trochu nudně, ale to jen do okamžiku, než ho poprvé vezmete do ruky. Hodinky testoval Radek Brunner, úřadující mistr republiky v ultramaratonu a na 100 km.

Garmin své hodinky vívoactive označuje jako „GPS smartwatch“ a řadí je do kategorie fitness náramků. Tím se ale nenechte zmýlit, vívoactive dokáže běžcům nabídnout více než řada jiných GPS hodinek a jeho silných stránek je hned několik: od funkcí přes rozměry až po velmi slušnou cenu.

Co uvádí výrobce
» Nové sportovní smart GPS hodinky Garmin vívoactive se liší od všech dosud známých GPS sporttesterů.
» Hravě zvládnou změřit a zaznamenat většinu sportů, díky svým rozměrům a vzhledu se ale dají nosit i mimo sport jako běžné hodinky.
» Tloušťka vívoactive je pouhých 8 mm a hmotnost necelých 40 gramů. Patří tak k vzácné skupině multisportovních hodinek, které se hodí i pro menší dámské zápěstí.
» Cena: 6 990 Kč

K elasťákům i k obleku

Přiznám se, že podle fotografie mi vívoactive nepřipadal nijak atraktivní. Ta změna ale přišla už při rozbalení krabičky. Rozměry a hmotnost vívoactivu jsou totiž minimální, menší než u jakýchkoliv jiných GPS hodinek. Jejich tělo je tenké pouhých 8 mm a ani ostatní rozměry rozhodně nepřečnívají!

Bez ohledu na sportovní funkce, o kterých se zmíním později, je totiž jednou z hlavních předností vívoactivu to, že se dá nosit i jako běžné hodinky – dokonce i v případě, že chodíte do práce v košili a obleku nebo v pracovním kostýmu. Díky střízlivému vzhledu a rozměrům se dá označit jako unisex hodinky, které sednou na dámské i pánské zápěstí. Dokonce bych je doporučil spíše pro běžce menší postavy – urostlým dvoumetrovým atletům mohou možná připadat až příliš malé.

Venku, na pásu i v bazénu

Druhé překvapení se skrývá uvnitř. Oproti řadě jiných Garminů totiž nejsou funkce omezeny pouze na běhání, vívoactive jsou naopak plnohodnotné multisportovní hodinky. Měří a zaznamenávají běh, jízdu na kole, plavání v bazénu a dokonce i golf. Pro každou sportovní aktivitu mají k dispozici samostatný profil a vlastní nastavení. U běhu a jízdy na kole lze navíc měřit i trénink na trenažéru, a na pásu dokonce pro určení tempa a vzdálenosti nevyžadují ani žádné dodatečné čidlo – stačí dát hodinky na zápěstí a vyběhnout.

Uvnitř hodinek je totiž osazeno i čidlo měřící pohyb a zrychlení. Toto měření je podle mých testů velmi přesné, ale pokud by to přesto někomu nestačilo, je možné k vívoactivu připojit i externí foot pod Garmin, případně jakýkoliv jiný s technologií ANT+.

Pokud jde o měření srdečního tepu, Garmin stále upřednostňuje snímání na hrudníku pomocí pásu. Je to sice méně pohodlné než optické snímače na zápěstí, ale zatím stále přesnější a spolehlivější. Pro ty, kteří nesnášejí hrudní pásy, jsou řešením samostatné náramkové ANT+ snímače tepu, jako je Mio Link nebo Scosche Rhythm+, které s vívoactivem fungují bez problémů. Oba jsem s hodinkami odzkoušel, a pokud zvolíte správné umístění tepáku, měření je přesné. Výhodu hrudního pásu navíc poznáte v zimě, kdy sporttestery s vestavěným optickým snímačem tepu mají problém s umístěním. Pod rukávem totiž není vidět na displej a na rukávu zase nefunguje snímač tepu.
Vivoactive

Spousta funkcí, jednoduché ovládání

Mezi běžeckými funkcemi najdete vše potřebné, například automatické měření úseků, vibrační alarm či uživatelské nastavení kombinace veličin zobrazovaných při běhu na displeji. Displej v každé chvíli zobrazuje tři datová pole, která můžete zvolit podle svých preferencí. Takto můžete navolit tři obrazovky, mezi kterými pak můžete rotovat.

Oproti nejlepším běžeckým Garminům, jako je Forerunner 620 nebo 920 XT, sice vívoactive neměří vertikální oscilaci nebo dobu kontaktu se zemí, ale myslím, že tyto funkce většina běžců s klidným svědomím oželí. K jeho přednostem naopak patří skvěle čitelný barevný displej a intuitivní ovládání kombinující dotykový displej a tlačítka. Start, stop, pauza – vše potřebné se při běhu ovládá pomocí tlačítek, vstup do menu a nastavování pak v kombinaci s dotykovou obrazovkou. Dotyková obrazovka navíc funguje i při dešti a dá se ovládat i v běžných rukavicích.

Hodinky se nadto chlubí velmi dobrou výdrží, zvláště když vezmeme v úvahu jejich minimální rozměry. Na jedno nabití zvládají až 10 hodin nepřetržitého GPS záznamu nebo až tři týdny fungování v režimu hodinek.

S telefonem i bez něj

V úvodu jsem zmínil, že vívoactive patří mezi chytré hodinky a ve spojení s telefonem nabízí další funkce. Pokud jste zvyklí běhat i s telefonem, můžete na displeji vívoactivu ovládat hudební přehrávač, sledovat příchozí nebo ztracená volání, číst SMS či e-maily nebo zobrazit například předpověď počasí. Já na něm ovšem naopak oproti jiným chytrým hodinkám oceňuji fakt, že je plně funkční i bez mobilního telefonu, který se tak dá použít jen pro rozšíření funkcí hodinek.

Mezi silné stránky Garminu také patří velmi dobře zpracovaný tréninkový kalendář Garmin Connect. Podobně jako menu hodinek i Garmin Connect je k dispozici i plně v českém jazyce. Záznam trasy v mapě, graf tempa, nadmořské výšky, srdečního tepu a další údaje jsou tu k dispozici v přehledné a čitelné podobě a vše se dá jednoduše sdílet s trenérem nebo kamarády.

Jednoduchý je i přenos zaznamenaného tréninku z vívoactivu do tréninkového deníku: můžete si vybrat mezi USB připojením k PC nebo Macu a bezdrátovým Bluetooth spojením s chytrým telefonem. Osobně preferuji jednoznačně připojení přes BT. S telefonem sice neběhám, ale když dorazím domů, vívoactive se sám okamžitě k telefonu připojí, a než sundáte boty, je trénink nahraný a uložený v tréninkovém deníku.

Vzhledem k tomu, že vívoactive funguje jako denní monitor aktivity i spánku, můžete mít přehled i o tom, kolik toho denně opravdu nachodíte, kolik spálíte kalorií nebo kolik času jste prospali.

Třešničkou na dortu je pak kompatibilita s platformou Garmin Connect IQ. S její pomocí je do hodinek možné dohrát nebo doprogramovat další funkce nebo vzhledy hodinek. Otevírá se tak prostor řadě nových funkcí, které mohou vyvíjet sami uživatelé.

Po třech měsících testování, kdy jsem vívoactive používal jako jediný sporttester, můžu zkrátka říct jediné: Je to dobrá volba.

Text: Radek Brunner | Foto: Garmin