Jak vybírat obutí pro těžší běžce

Nemáte zrovna ideální váhu a chcete běhat? Pak je třeba výběru běžecké obuvi věnovat opravdu velkou pozornost. Na co se zaměřit, to vám poradí Čeněk Šenkyřík z běžecké speciálky SANASPORT.

Těžší běžce a běžkyně můžeme rozdělit na dvě skupiny, jejichž potřeby se mohou lišit. A to na začátečníky a pokročilejší běžce.

 

Vyhněte se pokušení levné obuvi

Začátečníci působí vyšší hmotností na pohybový aparát v mnoha případech dočasně a po pravidelných trénincích se poměr hmotnosti vůči výšce časem sníží. Na tomto místě je nutno podotknout, že běhat může opravdu každý, jen pokud trpí nějakými neduhy či nemocemi, je dobré se poradit nejprve s lékařem. Jestliže je však začátečník obézní a dlouhou dobu se sebou nic nedělal, je třeba ho nejprve pomalu připravit chůzí, případně chůzí s holemi a indiánským během, a teprve potom může přejít do pomalého běhu.

ASICS Gel Nimbus 17
» Špičkový model se skvělými tlumicími vlastnosti vhodný pro delší tréninkové běhy na tvrdém povrchu a dále na zpevněné lesní a polní cesty.
asics

Všechny tyto pohybové aktivity ovšem doporučujeme absolvovat již v běžeckých botách. Je třeba se vyhnout pokušení zakoupit levnou běžeckou obuv z řetězců, která obvykle nedokáže dostatečně odtlumit nárazy působící na pohybový aparát těžšího či nezkušeného běžce a nesplňuje ani další parametry.

Při dopadu jsou klouby jedné končetiny vystaveny troj- až čtyřnásobku celkové hmotnosti běžce. Navíc začátečník nemá vyladěné běžecké tempo a mohl by si špatnou volbou obuvi ublížit. Proto je vhodné se obrátit na odborníky ze specializovaných běžeckých prodejen, kteří nejen poradí, ale pomohou vybrat to správné vybavení pro každého běžce i na základě hodnot získaných z diagnostiky došlapu.

Běžecká technika je základ

Mizuno Wave Creation 16 
» Model vhodný pro těžší běžce s neutrálním nášlapem vyžadující dostatek tlumení. Díky nové mezipodešvi se snížila hmotnost, nová vlnová deska přenáší lépe energii a v přechodové fázi optimalizuje běžecký krok vylepšená technologie SmoothRide.
mizuno

Samotný běh není o dopadu, ale o odrazu. To si musí uvědomit převážně začátečníci, kteří svůj běžecký styl teprve hledají. Tlumivé běžecké tréninkové modely navracejí běžcům v přechodové fázi dopadu a odrazu zpět energii pro jejich další krok.

Došlapy chodidel na podložku existují dva: na patu a na špičku (či střed pata/špička). Na patu došlapuje drtivá většina začátečníků. Z toho ve většině případů pramení bolesti v kolenou, neboť při dopadu na patu jsou všechny otřesy vedeny před bérec do kolene.

Mnohem efektivnější způsob je však dopad na střed paty či špičku chodidla. Běžec dopadá na plochu chodidla a pata pak působí jako stabilizátor pohybu.

Pokud se vyzujeme, i tzv. pataři budou najednou dopadat na střed chodidla. Je to tak přirozenější a zdravější. Zároveň je však důležité nechat běhat lidi tak, jak jsou zvyklí. Když se však objeví nějaký zdravotní problém, je třeba techniku upravit.

adidas supernova glide
» Oblíbený model pro běžce s neutrálním došlapem s technologií Boost navracející energii a poskytující dostatek pohodlí. Model na silnici, zpevněné polní a lesní cesty.
adidas

Když chcete zrychlit

Dobře odtlumenou a stabilní botu by jako základ měli volit i ti běžci, kteří sice mají z běžeckého pohledu nadváhu, ale mají slušnou kondici, běhají už dlouho a třeba mají i závodní ambice. I tady je ovšem třeba mít na paměti, že tlumení a stabilita představují pouze jeden z mnoha důležitých parametrů při samotném výběru.

Takovýto běžec má navíc ve svém botníku obvykle více párů obuvi, které pravidelně střídá, což je rozhodně správný přístup. Doporučujeme mít rozběhané dva až tři páry obuvi: jeden na tempové tréninky či závody, druhý jako objemový model na delší běhy a do třetice je do výbavy také vhodné zařadit model do terénu či pro zimní období.

ON Cloudsurfer
» Nový model stále oblíbenější světové značky ON splňující nároky na pohodlný tréninkový běh i pro těžší jedince. Vhodný na tréninky i závody v tempu 5-6 min/km. Posiluje klenbové svalstvo a přináší více zábavy do vašeho běhu.
on

Pokud běžec pravidelně střídá více párů, déle mu vydrží, chodidlo není strnule navyklé na jeden typ obuvi a flexibilněji se rozvíjí samotná kondice. Je dokázáno, že průměrné tréninkové obuvi trvá po doběhu až 30 hodin, než se vrátí zpět do původního připraveného stavu správně a zdravě odtlumit pohybový aparát.

Je sice pravda, že vlastnosti každé obuvi se většinou pořádně poznají až po nějakých deseti nebo patnácti odběhaných kilometrech, ale zkušenost říká, že první pocit a dojem z obuvi při nazutí je nejdůležitější.

Podpora pronace není pro každého

Těžším běžcům a běžcům s nadváhou bývá také často doporučována obuv s kontrolou pronace, která je vybavena mechanismy, jež brání vnitřní rotaci chodidla. U těchto lidí se opravdu dá ve většině případů předpokládat, že boty tohoto typu budou potřebovat.

Rozhodně to ale neplatí pro každého, a proto je opět vhodné před samotným výběrem tuto skutečnost ověřit pomocí diagnostiky došlapu. Když člověk nakupuje někde, kde mu neposkytnou dostatečné informace, může mu být důležitým vodítkem cena, pomocí níž vlastně obuv do značné míry sděluje svou technologickou vybavenost. Obecně platí pravidlo: investice do běžecké obuvi má smysl od 2 500 Kč výše.

Text: Čeněk Šenkyřík (Sanasport) | Foto: Shutterstock

* Omlouváme se za chyby, které jste mohli zaznamenat v zářijovém vydání RUNu. U tohoto článku jsme model ASICS Gel-Nimbus 17 chybně doporučili běžcům s pronací a titulek adidas Supernova Sequence jsme doplnili fotkou modelu Supernova Glide. Za obě chyby se čtenářům i výrobcům omlouváme.