Na každých botách záleží

Řada běžců sice věnuje hodně pozornosti i peněz výběru běžecké obuvi, jenže převážnou většinu dne tráví v botách úplně jiných. A přitom právě ony mohou zdraví pohybového aparátu ovlivnit minimálně stejnou měrou.

Největší zlo: podpatky

Podle výzkumu Francescy Thompsonové a Michaela Coughlina představují největší problém boty na vysokých podpatcích, které výrazně přetěžují oblast přednoží, protože váha těla se v nich namísto na patu a střed chodidla promítá do oblasti příčné klenby. Tím se zvyšuje pravděpodobnost výskytu deformit, jako jsou například vbočené palce. Při stání i chůzi na podpatcích se navíc mění i úhel v kolenou (vyšší pokrčení) a postavení pánve (vystrčení hýždí), což vede k přetížení v oblasti čéšky a beder.

Dalším typicky ženským problémem je nošení příliš úzké a špičaté obuvi, stejně jako volba příliš malé velikosti. Carol Frey a Neil Roberts v rámci svého výzkumu zjistili třeba to, že až 90 % žen nosí příliš malou velikost obuvi, 80 % trpí při nošení bot bolestmi nebo že až tři čtvrtiny dospělých žen má nějakou deformitu v oblasti chodidel.


Muži nejsou pozadu

Problémům se ovšem nevyhnou ani příslušníci silnějšího pohlaví. Zde je častým nešvarem nejen příliš úzká špička, ale velké potíže mohou způsobovat i boty určené k obleku, protože tradičně mívají velmi tvrdou podrážku. Ta totiž nejenom vytváří nadměrný tlak na oblast chodidel, ale mění i biomechaniku chůze a zvyšuje zejména zátěž na oblast kyčlí.

Doporučení odborníků jsou tudíž jednoznačná: Při výběru obuvi věnujte velkou pozornost správné velikosti, před úzkou špičkou dejte přednost širší a kulaté, před tvrdou podrážkou upřednostněte ohebnou, zapomeňte na podpatky vyšší než 5 cm, a pokud se v práci nošení nepohodlných bot nevyhnete, dopřejte nohám volnost a pohodlí alespoň ve volném čase.