Kompresní produkty se pomalu stávají nezbytnou součástí šatníku většiny běžců. Vyzkoušeli jsme, jak v ostré konkurenci světových značek obstojí lýtkové návleky Royal Bay Extreme od ryze české firmy Aries.
První věc, která na návlecích zaujme, je jejich materiál. Použité mikrovlákno je totiž nejen příjemné na dotyk, ale také skvěle odvádí pot a rychle schne – ačkoliv mírou potivosti poněkud připomínám známé hospodářské zvíře, po tréninku jsem návleky na rozdíl od zbytku oblečení vždy sundávala prakticky suché. Materiál je také velmi pružný, takže se návleky snadno oblékají a po nasazení působí velice komfortně. Když jsem si je poprvé nasadila, měla jsem chvíli pocit, že se jedná o spíše o produkt s nižší mírou komprese. Až po vyběhnutí jsem si uvědomila, že se naopak jedná o kompresi velmi silnou. Výrobce je ostatně na stupnici úrovně komprese označuje jako „very strong", kam patří produkty pro vrcholné a extrémní podmínky. K vysoké míře pohodlí přispívá i širší lem, který vůbec neškrtí.
Ochrání lýtka před otřesy
Pochválit je třeba i design, zvláště pak výrazné reflexní prvky. Když jsem v návlecích vyběhla za tmy a zdálky na mě zasvítilo auto, výrazný bílý vzorek na zadní straně nádherně zářil, takže jsem byla na silnici opravdu nepřehlédnutelná. A protože si doba žádá pestré barvy, v nabídce jsou kromě univerzální černé a bílé i veselé (nikoliv ale zářivé) odstíny žluté, červené, zelené a modré
.Jednoznačně potvrdit musím i tvrzení o zesílené kompresi v oblasti lýtkového svalu, která mu má poskytnout oporu a zabránit otřesům. Lýtko se při běhu opravdu ani nehne, ať už zvolíte jakoukoliv rychlost a terén. Dokonce i při delším seběhu po asfaltu v minimalistických botách, při kterých mi má stehna sprostě nenadávala jen proto, že zatím neumějí mluvit, byla lýtka naprosto v pohodě. Také únava a bolestivost svalů při delších bězích i po nich byla výrazně nižší s návleky než bez nich.
Určeno pro zkušené borce
Návleky Royal Bay Extreme tedy určitě ocení každý, kdo se chystá na delší závod nebo trénink, zvláště pokud jeho trasa vede členitým terénem s náročnějšími seběhy. Doporučila bych je ale spíše běžcům, kteří už mají s kompresními produkty nějaké zkušenosti – pokud s kompresí teprve začínáte, budete si možná muset na silnější stažení při zátěži chvilku zvykat.
Návleky se mi naopak neosvědčily v rámci regenerace po zátěži, i když je nutné dodat, že k tomuto účelu ani určené nejsou. Úroveň komprese je totiž příliš silná, což se projevilo zvláště v okamžiku, když jsem si při odpočinku dala nohy do vyvýšené polohy, a navíc mi po delší době bez pohybu začala otékat chodidla. Při zátěži se ale otoky prakticky neobjevily – nebo jen v míře, která je třeba při delších bězích obvyklá.
Proč právě návleky?
Je pravda, že ve srovnání s podkolenkami postrádají návleky jednu důležitou věc, a to stupňovanou kompresi. V případě (kvalitních) podkolenek totiž platí, že míra komprese klesá směrem od chodidel ke kolenům, čímž se usnadňuje návrat žilní krve zpět k srdci i odvod metabolických zplodin prostřednictvím lymfy. Proto jsou také právě podkolenky vhodnější pro regeneraci.
Na druhou stranu mám ale pocit, že podkolenky s tak vysokou mírou komprese by nemusely být to pravé – nadměrné stažení v oblasti chodidel totiž dokáže být zatraceně nepříjemné. A pokud by vám vadilo, že komprese začíná až u kotníků, není problém návleky použít v kombinaci s kompresními ponožkami.
Velkou předností návleků je i fakt, že se poměrně snadno navlékají – na rozdíl od podkolenek je nemusíte předrolovávat a na noze jsou během chviličky. A v neposlední řadě je můžete použít bez vyprání i vícekrát za sebou, aniž byste porušili Ženevské konvence o zákazu chemických zbraní.
Od značky Aries jsme dostali pro test kompresních návleků k dispozici více kusů modelu Royal Bay Extreme, řešili jsme proto, kdo se stane druhým testerem. Vzhledem k mé neposkvrněnosti kompresním oblečením padla volba na mě. Prý budu moci popsat své dojmy z pohledu návleko-začátečníka. Od počátku jsem byl překvapen velmi silnou kompresí v oblasti lýtka. Věděl jsem, že právě na toto místo by měly návleky působit nejsilněji, takový tlak jsem ale nečekal. Slůvko „Extreme" evidentně není v názvu zbůhdarma. Když jsem se obouval, zdálo se mi, že sval je pod návlekem rozplácnutý jako moucha po ráně těžkým časopisem. Po chvíli jsem si na kompresi zvykl a začal si užívat dosud nepoznané – lýtko drželo a nepůsobily na něj žádné otřesy. Jako by bylo stále zatnuté, ale přitom se neunavovalo. Jako bych měl nohu z mramoru. Bolest se nedostavila žádná a očekávaná únava přišla se zpožděním. To vidím jako největší benefit návleků a důvod toho, že jsem je ani po testu neodložil. Ač jsem se snažil sebevíc, nepodařilo se mi návleky propotit. I po dlouhém tréninku sklouzly z nohou stejně suchoučké, jak jsem je oblékl. Nemám srovnání, ale podle zkušených kompres-běžců, s nimiž jsem své dojmy konzultoval, není taková vlastnost standardem. To samé platí o pocitově příjemném materiálu, z něhož jsou návleky Royal Bay Extreme vyrobeny. Při nočních výbězích jsem ocenil také reflexní prvky na zadní straně. |