V poslední době se stále častěji setkáváme se zařízeními spadajícími do kategorie „smart“. Není tak divu, že i mezi běžci se čím dál více objevují všemožná podobná zařízení s přívlastkem „chytré“. Samsung nyní přichází s druhou generací chytrého náramku Gear Fit2, který tyto předpoklady naplňuje.
Když beru náramek poprvé do ruky, upoutá mě svým čistým a jednoduchým vzhledem. Dojem se umocní, jakmile se rozsvítí velice jemný a jasný displej, kryjící většinu čelní strany a přímo vyzývající k dotyku. Z boku pak z těla mírně vystupují dvě tlačítka, zespod je viditelný optický snímač tepové frekvence se svým typickým zeleným světlem.
Mile mě překvapuje snadno vyměnitelný řemínek z jemného plastu s dvojitým zajištěním proti uvolnění. Na ruku je ho potřeba přitáhnout pevněji, aby snímač tepu dobře doléhal a fungoval správně. Po chvilce laborování nacházím optimální dotažení, při kterém mne řemínek netlačil ani po celodenním nošení, přesto snímač tepu fungoval spolehlivě.
Zábava pro hračičky
První spuštění mi zabere o něco více času než u obyčejného sporttesteru. Je to dáno tím, že se jedná o chytré hodinky, a tak si v aplikaci pro Android nastavuji všechny potřebné profily, doplňkové aplikace a ciferníky. Jsem prostě hračička, jiný by to možná měl za pět minut, já si půl hodiny hraji s tím, aby od první chvíle vše vypadalo tak, jak já chci.
Konečně se dostávám k prvnímu ostrému testu. Dotýkám se displeje, prohlížím si různé obrazovky s informacemi o tepu, aktivitě, notifikacích z telefonu a zjišťuji, že budeme kamarádi. Ovládání je plynulé, odezva na gesta se projevuje okamžitě, bez sledovatelného zpoždění. Z nabídky vybírám běh a v ten moment bez čekání začíná odpočet: 3… 2… 1… 0 – a můžu vyběhnout, žádné čekání na GPS, prostě běžím. Při běhu si listuji jednotlivými obrazovkami s údaji o aktuálním tempu, době běhu, vzdálenosti, tepové frekvenci a mnoha dalších.
Ukončená aktivita se okamžitě přenáší přes Bluetooth do telefonu nebo přes wi-fi přímo na servery Samsung S Health. Odtud se pak dostanou na Stravu nebo Runkeeper. Nic tak nebrání porovnávání výkonů i s kamarády, kteří používají jiná zařízení.
Nálož hudby i přehled vypité kávy
Další trénink zkouším s hudbou, do náramku jdou nahrát solidní 4 GB hudby. Sluchátka se připojují pomocí Bluetooth. Vše jde hladce a já můžu za pár minut znovu vyrazit. Přehrávač se na dotykovém displeji ovládá zcela intuitivně. Pokud by mi nestačily skladby přímo v Gearu, můžu přes něj ovládat hudbu ve svém telefonu.
Gear Fit2 nabízí kromě běhu sledování mnoha dalších aktivit: od zcela běžné cyklistiky přes veslovací trenažér či golf až po takové speciality, jako je třeba pilates nebo můj oblíbený záznam počtu vypitých šálků kávy. Bohužel plavání, které je pro běžce hodně důležité, mezi nimi nenajdete, ačkoli je náramek vodotěsný. Jedním z důvodů může být dotekový displej, ten se totiž s vodou nemá příliš v lásce a jeho ovládání je ve vodě v podstatě nemožné. Samsung navíc uvádí odolnost proti vodě pouze do 1,5 metru a po dobu 30 minut.
Jak dobře spíš?
Pro měření cvičení je potřeba aktivně vybrat, k čemu se právě chystáte. Jsou tady ale také aktivity, u kterých není potřeba nic volit: zcela automaticky se zaznamenává počet nastoupaných pater, počet ušlých kroků, spálené kalorie a tepová frekvence.
Velmi zajímavou funkcí je i sledování spánku. Kromě doby trvání a klidové tepové frekvence dokáže určit i jeho samotnou kvalitu. To s sebou přináší jeden drobný problém: Kdy vlastně hodinky nabíjet? Je s nimi sice dodáván magnetický dok, který z nich rázem udělá elegantní budík, jenže v této poloze prostě kvalitu spánku nezměříte. Zvykl jsem si je tak dávat nabíjet na půl hodiny před spaním a pak po probuzení před odchodem do práce.
Pro ty, co váhají
Svoje denní a noční výsledky jsem sledoval v aplikaci S Healt, avšak velmi přehledně se na ně dá podívat také v samotném náramku. Pravidelně večer v posteli jsem si tak mohl procházet denní souhrn a osvěžit si, co všechno jsem za den prováděl.
Celkově považuji Samsung Gear Fit2 za velmi povedené zařízení za příjemnou cenu, vhodné pro každého, komu je obyčejný sporttester málo, ale plnohodnotné chytré hodinky by už nevyužil. Svým vzhledem neudělají ostudu ani při běžném nošení, spíše naopak – mohou se stát oblíbeným tématem k hovoru.
RUN hodnotí
Plusy
– Dotekové ovládání
– Elegantní vzhled
– Nízká váha
– Upozornění na vzdálení od telefonu
– Chytré funkce
– Příjemná cena (5 999 Kč)
Minusy
– Omezená odolnost proti vodě
– Moc jemné vibrace
– Nemožnost připojit hrudní pás
– Nízká výdrž na jedno nabití (maximálně dva dny)
Co uvádí výrobce
Chytrý náramek Samsung Gear Fit2
* Konečně náramek, se kterým si můžete jít zaběhat bez telefonu. Vestavěná GPS zaznamenává vaši trasu, vzdálenost a rychlost ve skutečném čase, s úplnou přesností a spolehlivostí, což vás povzbudí překonávat své hranice.
* Bezdrátový monitor aktivit: kroky, vzdálenost (běh a kolo), barometr, akcelerometr, gyrosnímač, měření tepové frekvence. Není nutná aktivace ani speciální nastavení, Gear Fit2 sám rozpozná, zda se procházíte, nebo jste na běžícím pásu.
* Kompatibilní s řadou smartphonů (z řady Samsung Galaxy), nabízí notifikace, budík, přehrávání hudby, ID volajícího.
* Funkce Step Challenges pro skvělou motivaci v podobě soutěžení s přáteli o to, kdo dosáhne nejvíce kroků.
* Super AMOLED displej je dostatečně velký a přehledný, uživatelské rozhraní srozumitelné a intuitivní.
* Elegantní a decentní náramek podtrhne váš styl. Zakřivený displej Gear Fit2 obejme vaše zápěstí.
* RAM 512 MB, interní paměť 4 GB, Bluetooth 4.2, micro USB, baterie 200 mAh, pro Android 4.4 a vyšší.