Vzhůru do terénu: Jak vybírat trailové boty

Vzhůru do terénu: Jak vybírat trailové boty

Pokud nejste zkušení závodníci či fanoušci stále populárního skyrunningu, možná je pro vás pojem „trailová bota“ až příliš obecný. Jak vybírat trailové boty, k čemu by měly sloužit a jak se liší jejich tréninková a závodní varianta, to vám prozradí René Bruk z běžecké speciálky Běhshop.cz.

Trailová neboli krosová obuv by měla především sloužit k běhům mimo silnici, tedy po lesních nebo horských cestách, trávě, kamení, ale i ve volném terénu. Na všechny tyto povrchy by měla být připravena, její závodní a tréninková varianta se však od sebe výrazně liší.

Na hmotnosti záleží

Trailová tréninková obuv se vyznačuje především větším odtlumením, které se hodí při polykání velkých porcí tréninkových kilometrů. Obvykle disponuje také pevnějším svrškem, celkově robustnější konstrukcí a větší stabilitou. To se samozřejmě podepíše i na její hmotnosti: Tréninkové trailovky váží třeba i o sto gramů více než závodní.

Tipy pro správný výběr

Zodpovězte si…
» Na jakém povrchu budu převážně běhat?
» Na jakém povrchu budu převážně běhat?
» Jaké vzdálenosti?
» Jsem ambiciózní běžec a často se účastním závodů v terénu?
» Je pro mě důležitější ochrana před vlivy počasí, nebo prodyšnost boty?
» Mám širší, nebo užší chodidla?
» Mám ploché nohy, nebo naopak vysokou klenbu?

» Navštivte specializovanou běžeckou prodejnu, kde vám s výběrem poradí odborný a zkušený personál a hlavně dostanete možnost vyzkoušení několika druhů bot. Stejně důležité jako správně zvolený typ trailové boty totiž je, jak vám bota padne a jak pohodlně se v ní budete cítit.

Možná si říkáte, co záleží na nějakých sto gramech, když vážím 75 kilogramů? Jestliže si však vezmete tréninkovou obuv na závod, gramy navíc se určitě podepíší na vašem výsledném čase. Tento aspekt ale samozřejmě hraje roli především u závodních a ambiciózních běžců, začátečníci a hobíci mohou bez obav závodit i v tréninkových botách.

Výhodou trailových tréninkových bot je i to, že jsou obvykle k dispozici v provedení s gore-texovým svrškem, který nepropouští vodu, což oceníte v nepříznivých klimatických podmínkách, tedy za deště a mokra nebo ve sněhu a chladu.

Zakousnout se do terénu

Další rozdíl mezí závodní a tréninkovou obuví je v trakci, v tzv. gripu. V podstatě jde o přilnavost boty na různorodém povrchu. Závodní trailová obuv má obvykle přilnavost, a tedy i grip, o něco vyšší.

Další rozdíl je ve výšce mezipodešve a v jejím sklonu, tzv. dropu. Závodní boty mají mezipodešev a drop nižší, což zvyšuje propriocepci neboli schopnost běžce vnímat při běhu povrch. Naopak u tréninkových trailových bot nebývá vzorek podrážky tak výrazný a při zhoršených terénních podmínkách, zejména v bahně na mokrých kamenech, může docházet k prokluzování.

Tréninkové boty ovšem zase díky vyšší mezipodešvi, lepšímu tlumení a stabilitě poskytnou dostatek komfortu a pohodlí i při dlouhých a extrémně dlouhých bězích. U závodních bot totiž dojde k únavě chodidla dříve a riziko zranění, např. podvrtnutí kotníku, se zvyšuje.

Rychlost, nebo pohodlí?

Závodní trailové boty je důležité vybírat i podle povrchu, na kterém budeme běhat. Existují modely určené pro běh po tvrdém povrchu, pro běh v extrémně vlhkém a bahnitém terénu a také univerzální boty, které mají podrážku složenou z několika druhů směsí a různých typů profilů, takže mohou spolehlivě fungovat téměř všude.

Další rozdíl mezi závodní a tréninkovou trailovou botou je v pohodlí. Stejně jako u silničních modelů i zde platí, že závodní bota je méně pohodlná než tréninková. Můžete se vydat cestou pohodlí, ale za cenu menší možnosti vnímat změny terénu. Anebo si vyberete závodku, která je většinou užší a nemusí být tolik pohodlná, ale zase se v ní díky menšímu sklonu a nižší hmotnosti dá běžet výrazně rychleji.

Možná se tedy ptáte, proč kupovat objemové krosové boty, když by přeci na všechno stačily pouze boty závodní? Odpověď je poměrně jednoduchá: závodky mají menší životnost. Je to jako u většiny jiných typů bot: nižší váha a tlumení plus použití lehčích materiálů svršku vede k tomu, že podrážka a mezipodešev přestane dříve plnit svoji funkci a také se zvyšuje riziko mechanického poškození svršku.

Text: René Bruk | Foto: ASICS