Běhat v zimě je fajn, avšak extrémní počasí – vítr, chlad, sněžení a střídání teplot – může pěkně potrápit naši kůži. Pak i ti, které jindy kosmetická péče absolutně nezajímá, začnou řešit, co s tím.
Nechráněný obličej
Každou část těla lze schovat, až na tvář. Ano, existují speciální „kukly“, avšak většinou je obličej nechráněný a vystavený tak všem povětrnostním vlivům. Když pak dorazíš domů, kde je přetopeno, je to pro kůži pěkný extrém, a i bezproblémová pleť začne stávkovat. Nejčastěji dochází k její dehydrataci – tedy ztrátě vody z pokožky. Kůže začíná být hrubá, suchá, může se loupat, být citlivá a svědit. Pokud s ní nezačneš něco dělat, bude se to jenom zhoršovat.
Co s tím?
Kůže má svoji ochrannou tukovou vrstvu, a když ji ztrácí, dochází k vysušení. Před vyběhnutím proto ošetřeti pleť ochranným krémem, který by měl být vyživující, ale také by měl pleť hydratovat. Dávno již neplatí, že hydratační krémy v pleti v mrazu zamrznou a poškodí ji. Vodu pokožka potřebuje stále a v zimě ještě více. Nezapomínejte v zimě i a pitný režim, který je taky velice důležitý nejen pro pokožku, ale i pro tělo.
„Zázračnou“ látkou je kyselina hyaluronová, která na sebe skvěle váže vodu. Můžeš ji mít v kosmetických přípravcích – krémech a sérech, ale speciálně upravená se dá užívat i vnitřně, přidaná do pití, kdy zajišťuje ještě lepší hydrataci pro celé tělo.
Expres řešení
Pokud přiběhneš domů a tvoje pleť je podrážděná, červená, suchá a svědí, nanes na ni velkou vrstvu univerzálního vyživující krému – například klasické modré Nivey nebo, pokud preferuješ přírodní kosmetiku, třeba SkinFood od Weledy. Nech 10-15 minut působit a pak zbytky přípravku setři papírovým kapesníčkem. Skvěle funguje, když to provedeš před spaním, a krém tak bude mít čas pracovat přes celou noc.
Suché rty
Jemná pokožka rtů je jednou nejsušších částí těla a také jednou z nejnáchylnějších k praskání a loupání. Je potřeba ji dodávat výživu pravidelně a několikrát za den. Pro ženy to problém nebývá, zato muži často nesnášejí mít cokoliv na rtech.
Co s tím?
Než se vydáš ven, ošetři rty vyživujícím balzámem. Ideální jsou ty, které obsahují regenerační a ochranné složky – bambucké máslo, kokosový, arganový nebo mandlový olej, vitamín E. Na horách nezapomínej na UV filtr.
Expres řešení
Na extrémně a suché a loupající se rty pomůže rychlá exfoliace – mechanické obroušení suché kůže. Smíchej lžičku cukru krupice se dvěma lžičkami olivového nebo kokosového oleje. Směsí jemně promasíruj rty, umyj je a natři balzámem. Skvěle pomáhá i maska z medu – nanes ho na rty, nech působit 20 minut, setři a namaž rty balzámem.
Pozor na ruce
Ruce jsou po obličeji druhou nejméně chráněnou částí těla. I když nosíme rukavice, stejně je často sundáváme a vystavujeme pokožku povětrnostním vlivům. Ruce také často namáčíme, a tím odmašťujeme, proto se kůže loupe, může být bolestivá a dokonce i praskat do krve – tyto rány se pak velmi špatně hojí.
Co s tím
Ruce si několikrát za den krémuj vyživujícím přípravkem. Neboj se ani krémů hydratačních nebo regeneračních krémů na nohy. Ty totiž dokáží hlouběji proniknout i do velmi hrubé a silné pokožky, a i když to výrobci neslyší rádi, často fungují lépe než běžné krémy na ruce. Nezapomínej si ruce namazat před běháním a noste na trénink funkční rukavice.
Expres řešení
Krémy na ruce působí nejlépe přes noc, kdy s nimi nepracujeme a neumýváme je. Před spaním na ně nanes velkou vrstvu krému, nechte ji chvilku vsáknout a ruce promasíruj. Pak si obleč bavlněné rukavice a nech si je celou noc. Ráno budou ruce hladké a vyživené. Na rychlou pomoc existují i speciální jednorázové masky. Vypadají jako rukavice z fólie a jsou napuštěné výživnou směsí, která za pár minut ruce zregeneruje. Koupíš je například v prodejnách Sephora-
Suchá pokožka
Na kůži celého těla má negativní vliv časté střídání teplot, extrémní chlad i fakt, že přes vrstvy oblečení k pokožce neproudí vzduch. I ta může stávkovat – připomínat smirkový papír a nepříjemně pálit a svědit. Opět je na vině narušená tuková vrstva pokožka a také ztráta hydratace.
Co s tím?
Snaž se kůži co nejméně odmašťovat a dráždit ji agresivními kosmetickými přípravky. Místo klasického mýdla a převoněných sprchových gelů vol sprchové oleje nebo sprchová mléka, které o pokožku už při mytí pečují a nevysušují ji. Na praní vol jemné prací prostředky, sice na sportovní prádlo, ale pokud možno bez parfemace a s ekologickým složením, které nedráždí pokožku.
Expres řešení
Když vás kůže neskutečně svědí, pálí a máš tendenci si ji škrábat, zkus použít vyživující tělový peeling, například kávový nebo cukrový s olejovým základem. Hrubé částečky odstraní odumřelé kožní buňky, kůži prokrví a ta bude lépe přijímat následnou péči – tělový olej, mléko nebo tělové máslo. Olejové složky zabrání vysoušení kůže. Po této proceduře a vysušení ručníkem nezapomeň pokožku hned natřít vyživující tělovou péčí.