V průběhu let se ocitla celá řada potravin na běžeckém blacklistu. Některé dobroty vyřadili z jídelníčku lékaři, jiné vědci, další sami běžci. Problém je to, že některé studie, které tento seznam ovlivnily, byly časem spolehlivě vyvráceny. U některých jiných se zase potvrdilo, že svět není černobílý, a tak i v pizze nebo zmrzlině můžete najít něco přínosného.
1. Pizza
Podle rozšířeného názoru pizza v jídelníčku sportovce nemá co dělat. Jistě, pokud je italská klasika ponížena na mastný a moučný fast-food, jak se často stává, raději se jí vyhněte. Dobře připravená pizza ale může být hodnotné jídlo. Čerstvá zelenina, jemná mozzarella, tuňák nebo níže zmíněná netučná masa vám přece dodají bílkoviny, balastní látky, železo i vitaminy. Pizza tedy může být obojí: laciný snack i hodnotné jídlo – záleží jen na tom, jak ji připravíte.
2. Zmrzlina a mléko
Mléko a mléčná zmrzlina jsou výživné a mohou obsahovat i mnoho důležitých vitaminů. Zejména v pasterizovaném mléce jsou snad všechny potřebné výživové složky. Sklenice mléka nebo dva kopečky zmrzliny dodají tělu 300 miligramů vápníku. Denně přitom potřebujete alespoň 1000 miligramů, což je množství, na které si přijde jen málokdo. Vápník vás chrání před osteoporózou a prospívá zubům, svalům i nervům. Dejte si ale pozor na mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku – výrobci jej nahrazují cukrem a vodou, takže jejich přičiněním sníte více cukru, než si možná myslíte.
3. Čokoláda
Moc tuku a moc cukru! Tak hlásá populární názor, který ovšem zastírá i kladný přínos kakaa, který čokoládě můžete přičíst k dobru. Kakaový prášek obsahuje theobromin a kofein. Tyto látky aktivují tvorbu endorfinu v mozku, takže zlepšují náladu. Kakao také přirozeným způsobem snižuje krevní tlak. Zdraví prospívají zvláště tmavší druhy čokolády s vysokým obsahem kakaa. Proti občasnému mlsání tedy není co namítnout.
Čokoládová doporučení
Černá je dobrá. Měli byste si vybírat černou čokoládu s vysokým obsahem antioxidantů, tedy takovou, která obsahuje 65 a víc procent kakaa. Mléčná čokoláda takový zdravotní efekt nemá.
Vyhněte se nugátům. Karamel a nugát vašemu tělu dodají jen tuky a cukr. Pokud jste skutečně mlsní, berte si raději černou čokoládu s ořechy či kousky ovoce.
Vyhněte se mléku. Nikoliv tedy obecně, ale nezapíjejte jím čokoládu. Podle lékařských výzkumů mléko požité spolu s čokoládou zabrání, aby se antioxidanty z kakaa uvolnily do těla.
4. Fazole
Luštěninám se někdy přezíravě říká „maso chudých“, ale přesnější by bylo je označovat jako „maso zdravých“. Třebaže luštěniny zavánějí vedlejšími efekty, rozhodně je nezatracujte. Obsahují spoustu bílkovin, balastních látek i zinku, a přitom nejsou vůbec tučné. Navíc je připravíte snadno a rychle. Fazole jsou jedinečným zdrojem minerálních látek vápníku, draslíku, hořčíku a železa, jakož i vitaminů B2, B6, C, E, beta karotenu a kyseliny listové. Právě ta spolu s vitaminem B6 pomáhá výrazně snižovat množství nebezpečného homocysteinu (tato látka je spojována s cévními onemocněními, nádory, předčasným stárnutím, revmatismem či depresemi).
Největším přínosem luštěnin pro vaše zdraví je jejich pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Je to dáno částečně tím, že jsou bohaté na vlákniny, které pomáhají snižovat obsah cholesterolu ve vašem těle. Vysoký obsah vláknin navíc zabraňuje rychlému nárůstu glykemické křivky po jídle, a jsou tedy mimořádně vhodné pro lidi, kteří mohou mít geneticky zděděný sklon k cukrovce. Nejde ale jen o vlákniny – kromě již zmíněných vitaminů fazole obsahují vysoké množství antioxidantů a snižují tak riziko rozvoje rakoviny. Díky obsáhlé studii v USA, která zkoumala výživu a zdraví téměř sta tisíc žen, vyšlo například najevo, že u těch z nich, které konzumovaly luštěniny alespoň dvakrát týdně, se o plnou čtvrtinu snížilo riziko nádoru prsu. Největšími přeborníky co do antioxidační razance jsou malé červené fazole. Ty se umístily jako absolutní vítězové mezi různými druhy ovoce a zeleniny, na třetím místě skončily fazole červené ledvinky.
Mnoho lidí si konzumaci luštěnin spojuje s následným nadýmáním. Této hrozbě předejdete, když je budete připravovat s kmínem a správně je tepelně upravovat.
5. Brambory
Populárním názorem, že v bramborách „nic není“, případně v kombinaci s protimluvem, že se „po nich tloustne“, se nenechte zmást. Brambory kromě spousty balastních látek obsahují i vitamin C a draslík. Díky tomu jsou výživnější než například nudle.
6. Hluboko zmrazená zelenina
Vůbec nejlepší zdroj vitaminů je, pokud si obstaráte čerstvou zeleninu z vlastní zahrady. Pokud ale nemáte čas běhat někde v blátě s motykou, klidně vezměte zavděk zmrazenou zeleninou ze supermarketu; zpracovatelé ji mrazí krátce po sklizni, takže si uchovává stále mnoho vitaminů. Zmrazená nakrájená zelenina je vždy po ruce a snadno ji i připravíte.
7. Sůl
Češi příliš solí, opakují experti na výživu jako kolovrátek. Jenže při tom zapomínají, že aktivní sportovci vyplavují při tréninku z těla minerální látky, mimo jiné pochopitelně i sůl – až 20 gramů za tréninkovou jednotku. Tyto ztráty je záhodno doplnit stravou.
8. Avokádo
Proti tvrzení, že toto ovoce je velmi tučné, není obrany, avokádo je zkrátka tučné. Středně velký plod obsahuje 30 gramů tuku. Jedná se však výhradně o nenasycené mastné kyseliny, které neškodí srdci ani cévám. Avokádo také podobně jako ostatní druhy ovoce neobsahuje cholesterol, zato je však zdrojem beta karotenu, draslíku, vitaminů K (ostatně – právě díky tomu tuku), B6 a C, kyseliny listové a mědi. Dávejte si je tedy směle ke svačině, například v pomazánce, nebo jen tak tence pokrájené. Můžete ho uchovávat i několik měsíců v mrazničce, ale nikoliv celé plody, leč již rozkrájené na kousky, které pak snadno rozmrazíte.
9. Vejce
Pokud jste je snad vyškrtli z jídelníčku kvůli obsahu cholesterolu, klidně si své ranní vajíčko zase dopřávejte. Mýtus o „špatném“ cholesterolu ve slepičím vejci je obzvlášť zažitý, nicméně vědci z Kansaské státní univerzity v USA zjistili, že ve vejci – zejména v bílku – obsažený lecitin snižuje vstřebávání cholesterolu ve střevech. Vejce obsahují mnoho životně důležitých vitaminů a minerálních látek: vitamin E, vitamin K (ten posiluje kosti), kyselinu listovou (ta prospívá cévám i mozku), vlasy posilující biotin, železo zvyšující výkonnost i soustředěnost, jakož i zinek posilující imunitu.
10. Maso
Už jste asi mnohokrát slyšeli, že konzumace masa ucpává tepny, způsobuje nadváhu a zvyšuje nebezpečí onemocnění srdečními chorobami. Jenže není maso jako maso. Správně zvolené a upravené maso je skvělý zdroj bílkovin, železa a zinku. Běžci potřebují více bílkovin než lidé, kteří neběhají. Zinek je pro běžce důležitý tím, že pomáhá organismu v boji se záněty. Železo zas tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu a myoglobinu – látek, které se podílejí na rozvádění kyslíku po těle a zásadně tedy ovlivňují výkonnost. V mase obsažené železo se v těle vstřebává mnohem lépe než železo z rostlinných zdrojů.
Jedním z obecně rozšířených názorů je, že nejméně vhodné je takzvané červené maso. Podle mnoha odborníků na výživu to je ale jen mýtus. Pravda je, že objektivní výzkumy potvrdily, že konzumace červeného masa vede ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních problémů. Je tomu skutečně tak – ale nikoliv kvůli tomu, že je maso „červené“, ale že obsahuje vyšší množství saturovaných tuků. Ve skutečnosti ale i kuře může obsahovat tolik (málo či mnoho, podle vkusu) tuku jako kvalitní hovězí, nebo dokonce vepřový steak. Například porce hovězí nebo vepřové svíčkové (panenské pečeně) obsahuje méně saturovaných tuků než porce kuřete s kůží. Platí totiž, že drůbeží maso včetně krůtího masa je méně tučné při dodržení jedné zásadní podmínky – nesmíte ho jíst s kůží. Byla by proto chyba, pokud byste šmahem škrtali ze svého jídelníčku „červené“ maso. Je to jen otázka výběru: kromě svíčkové (panenky) je vhodné libové hovězí z přední části (květová špička z vnitřního masa kýty či část slabin), v případě vepřového pak i část beder. Významnou roli plní konzumace červeného masa vzhledem k vysokému obsahu vitaminu D (plus vitaminů skupiny B) – fakticky ho obsahuje nejvíce z běžně přijímaných potravin.
Maso ovšem nemusíte mít na talíři každý den. Prospěch si slibujte od libových druhů masa, jako je hovězí nebo kuřecí, připravených s minimem tuků.