K tomu, abychom začali jíst lépe, nestačí dostat návod. Jde o zdlouhavou cestu, na které je třeba překonávat řadu potíží. Které jsou ty nejčastější a jak je řešit?
Z průzkumu mezi americkými výživovými poradci, který zahrnoval data více než 100 000 jejich klientů, vyplynulo, že většina lidí řeší na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu podobné problémy. Najdeš se v nich i ty?
- Jíš ze stresu
Pohádáš se s partnerem, v práci nestíháš… V takových situacích i ty možná sáhneš pro něco k jídlu, a nic zdravého to nejspíš nebude. Se stejným problémem zápasí 60 % lidí, častěji ženy.
Co s tím: Nejprve přesně pojmenuj spouštěče. Saháš po něčem sladkém, když máš v práci uzávěrku? Nebo pokaždé, když ti zavolá matka? Ideální je na problematických místech tvé psychiky zapracovat.
- Neplánuješ
53 % lidí se rozhoduje, co bude jíst, podle toho, co mají zrovna v lednici. Taková strava nebývá příliš pestrá ani zdravá.
Co s tím: Hlavní jídla plánuj na několik dní dopředu a nakupuj jen to, co k tomu potřebuješ.
- Ujíždíš na sladkostech
Konzumace nadměrného množství cukru je problém nejen z hlediska udržení váhy, ale má i řadu negativních zdravotních důsledku. Na čokoládách, sušenkách a dortících ujíždí 50 % lidí.
Co s tím: Sladkostmi nezaháněj hlad. Nemusíš se jich vzdávat úplně, ale stanov si denní limit a ten dodržuj.
- Jíš moc rychle
49 % lidí (a 60 % mužů) jí mnohem rychleji, než je vhodné.
Co s tím: Věnuj jídlu plnou pozornost – nečti u něj, nesleduj televizi… Z počátku se snaž do každého sousta alespoň pětkrát kousnout.
- Jíš moc
Přejídání má negativní důsledky na zdraví, i když netrpíš obezitou. Omezení celkového kalorického příjmu dokonce prokazatelně vede k prodloužení života.
Co s tím: Fakt nemusíš dojíst všechno, co je na talíři. Jíst přestaň, když se cítíš plný zhruba z 80 % (opět je důležité věnovat jídlu plnou pozornost).
Škodí nadbytek bílkovin zdraví?
Poškození ledvin a jater, osteoporóza, rakovina… Těmito možnými problémy se často straší ti, kdo konzumují hodně bílkovin. Je to oprávněné?
Doporučený denní příjem pro běžce je 1-1,4 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, zároveň však nebyla potvrzena škodlivost ani dávek okolo 2,2 g/kg.
Ledviny: Pro člověka s nemocnými ledvinami je nadbytek bílkovin problém, neexistuje ale důkaz, že by poškodil ledviny zdravé. Jen je třeba dost pít.
Játra: I při jaterním onemocnění je třeba bílkoviny omezit, k poškození zdravých jater však bílkoviny nevedou.
Kosti: Pro vznik osteoporózy je jednoznačně rizikový nedostatek bílkovin, nikoliv jejich nadbytek.
Rakovina: Některé studie sice naznačují, že lidé konzumující hodně bílkovin trpí rakovinou častěji, neukazují ovšem, jestli za to mohou přímo bílkoviny, nebo jejich nevhodné zdroje (grilované maso, uzeniny apod.).
Játra zlepší krvetvorbu
Játra nejsou obvykle vnímána jako součást zdravé výživy, ve skutečnosti jsou ale skvělým zdrojem řady důležitých živin – vitaminů A, D, E a K, kvalitních bílkovin i lecitinu, který působí protizánětlivě, snižuje cholesterol a podporuje mozkové funkce. Velmi prospěšné jsou ale pro krvetvorbu, protože obsahují spoustu železa ve skvěle vstřebatelné hemové formě a také vitaminu B12.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock