5 věcí, které vám budou při hubnutí k ničemu

Ve snaze zhubnout dělají lidé různé věci. Některé z nich vedou k úspěchu, jiné jsou úplně k ničemu. My jsme se podrobně podívali na druhé jmenované.

1. Sázka na light potraviny 

Sice obsahují málo tuku, zato sacharidů v nich bývá mnohdy více než v klasické verzi. Častěji se přidávají i chemická aditiva (např. zahušťovadla), aby to více drželo pohromadě. A navíc nejsou tak dobré, takže po nich máme větší tendenci pokračovat v jídle.

2. Trénink každý den 

Ano, vrcholoví běžci často trénují denně a jak jsou vychrtlí! Jenže když si začátečník najednou naordinuje každodenní trénink, vystaví své tělo obrovskému stresu. Důsledkem je zaprvé šetření energií a zadruhé vylučování stresových hormonů, kvůli nimž tělo upřednostňuje získávání energie z cukrů namísto z tuků. I pro úplné lenochody je sice vhodné zařadit pohybovou aktivitu minimálně 3x týdně (lépe 4x), ale pět a více tréninků je dávka určená pro dobře trénované sportovce.

3. Hladovění po zátěži 

Právě jste si dali pěkně do těla, spálili jste spoustu kalorií a teď že byste se měli najíst? Že by ta námaha přišla vniveč? Nikoliv. To, co sníte do hodiny po tréninku (pokud toho není kýbl), tělo využívá k doplnění glykogenových zásob a opravám svalových poškození. Nemá-li potřebné zdroje, zpomaluje regeneraci, a navíc to opět vnímá jako stres. Důsledkem bude zpomalení metabolismu a horší spalování tuků.

4. Omezení spánku 

Při spánku sice tělo spaluje méně energie, ale zároveň je prokázáno, že dlouhodobý nedostatek spánku vede k přibývání na váze. Zaprvé se díky němu omezuje tvorba růstového hormonu, což způsobuje zpomalení metabolismu, a zadruhé vás bude zvýšená únava nutit ke konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem.

5. Trénink v igelitu

Žokejové a boxeři sice před startem kvůli shazování váhy běhají obalení šusťáky, či dokonce igelitem, vy to ale nedělejte. Zaznamenali byste sice rychlý váhový úbytek, ale šlo by pouze o vypocenou vodu. Rozdíl v počtu spálených kalorií je totiž jen minimální.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock