Nejdůležitější rada zní: Najezte se tak, abyste neměli hlad. Nejdříve se totiž ztrácejí vybudované svaly. A když přijdete o svaly, nezlepšíte si fyzičku ani nezhubnete. Dopřejte si dostatečný přísun energie a dodržujte pravidelný pitný režim. Nejdůležitější rady popisuje nutriční terapeutka Blanka Procházková ze Sportovnilekarstvi.cz
1. Jídelníček nesmí být, co se týče obsahu všech důležitých skupin potravin, deficitní.
2. Důležité jsou kvalitní zdroje bílkovin živočišného původu, tedy maso, mléčné výrobky (zejména zakysané) a vejce, doplněné zdroji rostlinného původu (luštěniny, obiloviny).
3. S výhodou zařazujte potraviny s dobrým poměrem objemu a energetické hodnoty, což je především zelenina a v menší míře i ovoce, které jsou také zdrojem vlákniny.
4. Často podceňovanou nebo démonizovanou skupinou potravin jsou tuky, jejichž příjem se doporučuje při redukčních dietách snížit, nikoliv však zcela eliminovat. Důležité je dbát na jejich správný výběr. Vybíráme libové druhy masa, nízkotučné nebo polotučné mléčné výrobky, vyhýbáme se polotovarům a hotovým pokrmům. Při vaření je vhodné přidávat v malém množství již jen tuky rostlinného původu, zejména řepkový a olivový olej a různé druhy semínek a ořechů. Denní příjem tuků by neměl klesnout pod 30 až 50 gramů.
5. Poslední skupinou jsou sacharidové potraviny. Jde o pečivo, veškeré přílohy, cukry (včetně těch v ovoci a nápojích). Jejich množství je nejvíce variabilní a lze jej přizpůsobit dle aktuální potřeby. Obecně jsou vždy vhodnější sacharidy s nižším glykemickým indexem (celozrnné obiloviny, rýže basmati, těstoviny vařené na skus, brambory vařené ve slupce, luštěniny, zelenina atd.) než ty s vysokým glykemickým indexem (pečené brambory a bramborová kaše, pufované a extrudované obiloviny, např. corn flakes, rozvařené těstoviny, jasmínová rýže, sladké ovoce).
6. Zapisujte si všechno, co sníte. S takovým přehledem se poté upravuje jídelníček mnohem snadněji.