7 bylinek, které vám mohou pomoct při hubnutí

Zdravý organismus přirozeně znamená i zdravou hmotnost. Jak se ke štíhlosti přirozeně dopracovat? Zapomeňte na drancování zdraví extrémními dietami. Nastavte si na míru jídelníček, zařaďte pravidelný pohyb a na pomoc si můžete vzít i bylinky. Jaké bylinky působí na hubnutí a zlepšují celkové zdraví?

 1. Verbena podporuje trávení

Verbena officinalis, česky sporýš lékařský, je trvalka, která obsahuje účinné látky pro lidské zdraví. Její užívání se doporučuje se při žlučových kamenech a jaterních potížích, jelikož působí detoxikačně. „Verbena má pozitivní účinky při žaludečních a střevních chorobách, dezinfikuje střeva, harmonizuje střevní mikroflóru a celkově napomáhá posílení organismu Kromě toho podporuje trávení, může mít lehký projímavý účinek a má močopudné účinky, díky čemuž působí blahodárně při zadržování vody v těle,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí NATURHOUSE.

 1. Aloe vera je plná antioxidantů

Aloe vera je oblíbená pro své univerzální léčivé účinky – od zlepšení pleti až po hojení ran, přičemž používat ji můžete vnitřně i zevně. Má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Co se týká hubnutí, aloe vera obsahuje velké množství vitamínů, minerálních látek a v neposlední antioxidantů, které dokážou účinně bojovat s volnými radikály. „Aloe vera je také výborným pomocníkem při poruchách trávení, zlepšuje zažívání a posiluje obranyschopnost,“ dodává výživová poradkyně.

 1. Máta peprná pomáhá zklidnit žaludek

Máta se perfektně hodí do nejen do mojita či ledového čaje, ale především příznivě působí na spoustu oblastí našeho života. Máty je však nespočetně druhů a každý druh má trochu odlišnou vůni i trochu jiné účinky. Mezi nejznámější druh patří máta peprná, která se v přírodním léčitelství používá při trávicích obtížích. „Výborný je čaj z čerstvé máty, který po těžším jídle pomáhá ulehčit trávení. Mimo to máta zmírňuje pálení žáhy a pomáhá uklidnit žaludek při nevolnosti,“ radí Věra Burešová. Nápomocna je máta také při průjmových onemocněních, podporuje funkci jater a zlepšuje tak jejich přirozenou detoxikační funkci.

 1. Hloh – významný srdeční lék

Hloh je velice oblíbený v lidovém léčitelství, kde se používá zejména jako pomocník při léčbě vysokého krevního tlaku a při srdečních chorobách (například srdeční arytmii). „Díky obsaženým flavonoidům výborně působí na krevní oběh a z hlediska hubnutí stojí za zmínku jeho detoxikační a močopudné účinky,“ říká Věra Burešová a dodává, že užívání hlohu ve formě léčivého čaje nebo doplňků stravy, je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 1. Šípek je cenným zdrojem vitamínu C

Šípek patří mezi plody s nejvyšším obsahem vitamínu C, díky čemuž je zároveň i jednou z nejúčinnější prevencí proti nachlazení a skvělým pomocníkem při již probíhajícím onemocnění. Protizánětlivé účinky céčka jsou pro změnu nápomocné při zánětech močového měchýře nebo ledvin. V neposlední radě šípky mají močopudný účinek, urychlují tak odplavování škodlivých látek z organismu a tím i samotný léčivý proces. Užíváním šípku podpoříte také proces hubnutí a detoxikace organismu.

Recept: Připravte si zdravé šípkové pyré

Ingredience:

 • 1 kg šípků
 • 1500 ml vody
 • 4 lžíce medu
 • 2 lžíce třtinového cukru

 

Postup: Šípky omyjte a povařte doměkka (cca 1 hodinu). Celé je pak rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte přes sítko. Můžete přidat trochu vody, aby se vám pyré lépe pasírovalo. Do hmoty přidejte sladidlo (med, cukr, případně čekankový sirup či stévii) a vařte 1,5 až 2 hodiny, dokud nevznikne hustší hmota. Poté dejte do sklenic, uzavřete a nechejte vychladnout dnem vzhůru. Bez cukru je dobré na použití třeba do omáček.

 1. Smilax zlepšuje metabolismus i libido

Silně detoxikační je i kořen Smilaxu lékařského. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík či vitamíny A, C a D. Zajímavostí je, že jeho účinky využívali už indiáni Jižní Ameriky, a to pro jeho afrodiziakální účinky. Smilax totiž podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu. „Kromě toho má velmi pozitivní vliv na přirozený anabolismus a metabolismus těla,“ dodává výživová poradkyně.

 1. Ženšen podporuje fyzickou i duševní vitalitu

Zázračný kořen ženšenu se hojně využívá v rámci tradiční čínské medicíny. Dokáže prohřát celý organismus a podporuje fyzickou i duševní vitalitu, díky čemuž se tato bylina stala účinným prostředkem pro prevenci nejrůznějších onemocnění. Podobně jako v případě máty má i ženšen mnoho druhů. U nás je nejznámější ženšen korejský, ale můžete se setkat i s dalšími druhy. „Benefitem ženšenu je také to, že pomáhá regulovat cukr a cholesterol v krvi. Zároveň chrání organismus před nepříznivými účinky stresu,“ říká na závěr Věra Burešová.