Zdravý organismus přirozeně znamená i zdravou hmotnost. Jak se ke štíhlosti přirozeně dopracovat? Zapomeňte na drancování zdraví extrémními dietami. Nastavte si na míru jídelníček, zařaďte pravidelný pohyb a na pomoc si můžete vzít i bylinky. Jaké bylinky působí na hubnutí a zlepšují celkové zdraví?
-
Verbena podporuje trávení
Verbena officinalis, česky sporýš lékařský, je trvalka, která obsahuje účinné látky pro lidské zdraví. Její užívání se doporučuje se při žlučových kamenech a jaterních potížích, jelikož působí detoxikačně. „Verbena má pozitivní účinky při žaludečních a střevních chorobách, dezinfikuje střeva, harmonizuje střevní mikroflóru a celkově napomáhá posílení organismu Kromě toho podporuje trávení, může mít lehký projímavý účinek a má močopudné účinky, díky čemuž působí blahodárně při zadržování vody v těle,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí NATURHOUSE.
-
Aloe vera je plná antioxidantů
Aloe vera je oblíbená pro své univerzální léčivé účinky – od zlepšení pleti až po hojení ran, přičemž používat ji můžete vnitřně i zevně. Má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky. Co se týká hubnutí, aloe vera obsahuje velké množství vitamínů, minerálních látek a v neposlední antioxidantů, které dokážou účinně bojovat s volnými radikály. „Aloe vera je také výborným pomocníkem při poruchách trávení, zlepšuje zažívání a posiluje obranyschopnost,“ dodává výživová poradkyně.
-
Máta peprná pomáhá zklidnit žaludek
Máta se perfektně hodí do nejen do mojita či ledového čaje, ale především příznivě působí na spoustu oblastí našeho života. Máty je však nespočetně druhů a každý druh má trochu odlišnou vůni i trochu jiné účinky. Mezi nejznámější druh patří máta peprná, která se v přírodním léčitelství používá při trávicích obtížích. „Výborný je čaj z čerstvé máty, který po těžším jídle pomáhá ulehčit trávení. Mimo to máta zmírňuje pálení žáhy a pomáhá uklidnit žaludek při nevolnosti,“ radí Věra Burešová. Nápomocna je máta také při průjmových onemocněních, podporuje funkci jater a zlepšuje tak jejich přirozenou detoxikační funkci.
-
Hloh – významný srdeční lék
Hloh je velice oblíbený v lidovém léčitelství, kde se používá zejména jako pomocník při léčbě vysokého krevního tlaku a při srdečních chorobách (například srdeční arytmii). „Díky obsaženým flavonoidům výborně působí na krevní oběh a z hlediska hubnutí stojí za zmínku jeho detoxikační a močopudné účinky,“ říká Věra Burešová a dodává, že užívání hlohu ve formě léčivého čaje nebo doplňků stravy, je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
-
Šípek je cenným zdrojem vitamínu C
Šípek patří mezi plody s nejvyšším obsahem vitamínu C, díky čemuž je zároveň i jednou z nejúčinnější prevencí proti nachlazení a skvělým pomocníkem při již probíhajícím onemocnění. Protizánětlivé účinky céčka jsou pro změnu nápomocné při zánětech močového měchýře nebo ledvin. V neposlední radě šípky mají močopudný účinek, urychlují tak odplavování škodlivých látek z organismu a tím i samotný léčivý proces. Užíváním šípku podpoříte také proces hubnutí a detoxikace organismu.
Recept: Připravte si zdravé šípkové pyré
Ingredience:
- 1 kg šípků
- 1500 ml vody
- 4 lžíce medu
- 2 lžíce třtinového cukru
Postup: Šípky omyjte a povařte doměkka (cca 1 hodinu). Celé je pak rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte přes sítko. Můžete přidat trochu vody, aby se vám pyré lépe pasírovalo. Do hmoty přidejte sladidlo (med, cukr, případně čekankový sirup či stévii) a vařte 1,5 až 2 hodiny, dokud nevznikne hustší hmota. Poté dejte do sklenic, uzavřete a nechejte vychladnout dnem vzhůru. Bez cukru je dobré na použití třeba do omáček.
-
Smilax zlepšuje metabolismus i libido
Silně detoxikační je i kořen Smilaxu lékařského. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík či vitamíny A, C a D. Zajímavostí je, že jeho účinky využívali už indiáni Jižní Ameriky, a to pro jeho afrodiziakální účinky. Smilax totiž podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu. „Kromě toho má velmi pozitivní vliv na přirozený anabolismus a metabolismus těla,“ dodává výživová poradkyně.
-
Ženšen podporuje fyzickou i duševní vitalitu
Zázračný kořen ženšenu se hojně využívá v rámci tradiční čínské medicíny. Dokáže prohřát celý organismus a podporuje fyzickou i duševní vitalitu, díky čemuž se tato bylina stala účinným prostředkem pro prevenci nejrůznějších onemocnění. Podobně jako v případě máty má i ženšen mnoho druhů. U nás je nejznámější ženšen korejský, ale můžete se setkat i s dalšími druhy. „Benefitem ženšenu je také to, že pomáhá regulovat cukr a cholesterol v krvi. Zároveň chrání organismus před nepříznivými účinky stresu,“ říká na závěr Věra Burešová.