Děláte vše tak, že by se na první pohled zdálo, že kilogramy musejí jít jednoznačně dolů. Přesto se ručička na váze ani nehne. Co hůř, spíš osciluje doprava. Na vině bude nejspíš dlouhodobý stres a nadměrná přítomnost hormonu kortizolu.
Když máme moc práce, zlomené srdce, v rodině se objeví vážná nemoc, ale stačí i nadmíra sportu. Pozor i v případě, že se až úzkostlivě sledujeme, co jíme. Nastoupí na scénu stres. A ruku v ruce s ním se začne vyplavovat kortizol. To je v pořádku, jde o přirozenou reakci našeho organismu a v běžném množství si s ním tělo poradí. Problém nastává, pokud je stresu (a tím pádem kortizolu) příliš. Druhá věc je, že ve stresu sáhnete spíš po čokoládě než po mrkvi.
Dlouhodobá přítomnost kortizolu způsobuje sníženou činnost štítné žlázy, vyšší tlak, oslabenou imunitu i nekvalitní spánek, vyšší lámavost kostí, pomalé hojení a chatrnou regeneraci, ale i permanentně vysokou hladinu krevního cukru, ukládání tuku v oblasti břicha a horší budování svalové hmoty. „Mám s klienty zkušenost, že když nehubli, mohl za to právě stres. Může jít ovšem i o začarovaný kruh, že jsem ve stresu z toho, že nehubnu, a tak se shazování kil ještě víc podvědomě bráním,“ potvrzuje osobní trenérka Denisa Péryová.
Kompenzujte stres
Kortizol měl důležitou úlohu odjakživa. Když se pravěký člověk dostal do životního ohrožení, přispěchaly na pomoc adrenalin a kortizol. První jmenovaný, aby nastavil tělo k útěku, kortizol, aby zmobilizoval energii, smrsknul životní funkce na minimum, aby tělo bylo co nejméně energeticky zatěžované. Povolal tukové buňky do středu těla, aby ochránily vnitřní orgány. Když byl člověk záhy v bezpečí, vše se vrátilo do normálu.
Jenže když na nás v dnešní době působí dlouhodobý stres, kortizol pracuje nepřetržitě. A brzdí hubnutí.
Řešení je zdánlivě jednoduché. Stresovat se co nejméně a zatížení kompenzovat psychohygienou, sportem a zdravou stravou. Zaměřte se na konzumaci mikroživin, jako je komplex vitaminů B, kyselina listová, magnesium a omega 3 mastné kyseliny, zelené potraviny a antioxidanty.
Zdravé stravování vám může ušetřit peníze
Po celá dlouhá desetiletí bylo rychlé občerstvení a nezdravé jídlo spojováno s levným způsobem stravování. Teď se ukázalo, a asi vás to překvapí, že to není až tak úplně pravda. Důkaz přinesla nedávná studie portálu Couponbox.com a výrobce MyProtein. Podle ní strava sestávající převážně z „take away“ jídla může vyjít skoro dvakrát dráž než strava, která se skládá z čerstvých domácích pokrmů. Průzkum porovnával, kolik za výživu ročně utratí pecivál, kulturista, fitness model a profesionální fotbalista. A výsledek?
Gaučový povaleč: 16 016 dolarů (donuty, pizza, sladké nápoje, hamburgery, fast foody)
Kulturista: 8 476 dolarů
Fitness model: 8 632 dolarů
Profesionální fotbalista: 9 048 dolarů
(Sportovní strava zahrnovala v různých poměrech vejce, maso a ryby, ovoce a zeleninu, ovesné vločky, rýži, brambory a další.)
Jak vidno, pohodlným stravováním ve fast foodu možná ušetříte čas, ale o to víc si připlatíte.
Pořádně ostré hubnutí
S radostí si pochutnáte na pálivém jídle? Dobře děláte. Chilli papričky totiž obsahují kapsaicin, ten v těle zažehne teplo a tím se nastartuje proces spalování tuků. Přínosy feferonek znaly už generace žijící tisíce let před naším letopočtem. Britští vědci také před časem zjistili, že kapsaicin v papričkách rovněž snižuje pocit hladu a potřebu jíst. Samozřejmě to neznamená, že se odteď máte začít ládovat čokoládou s chilli, ale pořádně ostrou kuchyni si s radostí dopřávejte.