Má zajímavou chuť, řadu pozitivních účinků na tělo, a navíc vydrží dlouhé skladování, takže si ji i v tomto období můžeš dopřát v lokální verzi od českých farmářů. Černá ředkev, popelka mezi zeleninami, si tvou pozornost zkrátka zaslouží!
Popelka také na první pohled vypadala nevábně, pod roztrhanými šaty a nánosem sazí se ale skrývala překrásná dívka plná života. Podobně scvrklá svraštělá slupka černé ředkve může leckoho odradit, což je ale škoda. Právě ona totiž zabezpečí, aby živiny pod ní zůstaly neporušené od sklizně do následujícího jara. A dokáže toho nabídnout opravdu hodně!
Povzbudí játra, zničí bakterie
Černá ředkev je vyhlášená především svými pozitivními účinky na játra – podporuje tvorbu detoxikačních enzymů v jejich buňkách a zlepšuje jejich regeneraci. Přínosná je i pro činnost žlučníku, čistí močové ústrojí, zmírňuje zahlenění a má přímé protivirové, protibakteriální a protiplísňové účinky.
Vyniká obsahem vitaminů a minerálů (vysoký je zejména obsah vitaminu C) a je i velice vhodnou součástí jarních detoxikačních kúr – doporučuje se po tři týdny konzumovat denně jednu syrovou ředkev.
Zkus syrovou i pečenou
Abychom využili vysoký obsah vitaminu C, je vhodné černou ředkev konzumovat syrovou. Protože je ale poměrně tvrdá, je dobré ji nakrájet na velmi tenké plátky anebo třeba nastrouhat a přidat do salátu. Skvělou jarní detoxikační kombinací je například salát z černé ředkve a červené řepy s jogurtem.
Využít ji můžeme ale i v teplé kuchyni. Můžeme ji péct a zapékat, anebo třeba nakrájet na drobné kostičky a podusit na másle.
Instatní jídlo? Vybírej pečlivě!
Není nad čerstvě připravenou stravu z kvalitních surovin, přesto jsou ale chvíle, kdy oceníme možnost jen něco nasypat do misky a zalít horkou vodou. Je to opravdu takový prohřešek?
Zaleží na tom, co si k jídlu vybereme. Základním pravidlem je číst pozorně etikety. Řada instantních potravin (typické je to pro polévky) obsahuje více „éček“ než ostatních surovin, je v nich přemíra soli, spousta glutamátu a žádné bílkoviny. Bez problémů nejsou dokonce ani instantní nudle – jejich častá konzumace podle vědců zvyšuje riziko metabolického syndromu.
Při nákupu instantních potravin tedy rozhodně platí, že bychom měli dát přednost takovým, které obsahují co nejvíce přirozených potravin a co nejméně přidaných látek. Vhodnou variantou jsou třeba obilné kaše, ochucené kuskusy apod.
Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock