Jak uhasit žáhu?

Jak uhasit žáhu?

Pálení žáhy sice nejčastěji postihuje obézní jedince s nezdravou životosprávou, čas od času se s ním ale potká každý, sportovce nevyjímaje. Co proti němu nejlépe pomůže?

Nikdo z nás by se nechtěl koupat v nádrži agresivní kyseliny, a přitom každý z nás takovou nádrž nosí uvnitř těla: svůj žaludek. Jeho stěny jsou na kyselé prostředí stavěné, o zbytku těla to však neplatí. Proto je vchod do tohoto orgánu opatřen jícnovým svěračem, který pustí potravu dovnitř, ale nikoliv obsah žaludku zpět do jícnu. Přesto ale právě k tomu někdy dojde (jde o tzv. reflux), a pálení žáhy je tu.

Pokud k tomu dochází jen občas, je to nepříjemné, ale nikoliv nebezpečné. Časté pálení žáhy je ale nutné řešit, protože tím může dojít k poškození jícnu.

Léky, nebo příroda?

V lékárně ti na pálení žáhy mohou nabídnout tzv. antacida – sloučeniny vápníku, hořčíku a hliníku, které mají zásadité pH a neutralizují žaludeční kyseliny. Jejich účinek je ovšem jen krátkodobý a nijak závratný. Lépe budou fungovat léky proti refluxu (Rennie, Gaviscon, Maalox apod.), které navíc obsahují kyselinu alginovou. Ve vážnějších případech se mohou užívat látky omezující tvorbu kyseliny chlorovodíkové a tzv. inhibitory protonové pumpy.

Velmi často ovšem pomůže prostě jen obsah žaludku naředit – třeba jen sklenicí vlažné vody, do které můžeš přidat lžíci jablečného octa. Dobrá volba je i mátový čaj, zeleninový vývar nebo zeleninová šťáva (ne rajčatová). Skvěle funguje obyčejná žvýkačka, která výrazně zvýší produkci slin (lépe zabírá mentolová). Účinným prostředkem je zázvor – z něj můžeš připravit odvar, ale stačí i žvýkat kousek kořene. Žvýkat můžeš i lžičku fenyklových či anýzových semen, pomůže i sníst trochu suché rýže.

Kromě toho je důležité vyvarovat se přejídání (zvláště na noc), potíže může zhoršovat těžké tučné jídlo, nadměrný jednorázový příjem bílkovin, alkohol, ale i těsné oblečení.

Bylinky proti alergii

Od bylinek nemůžeme očekávat okamžitý ústup alergických potíží jako od léků z kategorie antihistaminik, na rozdíl od nich však nemají vedlejší účinky.

Rozmarýn – snižuje aktivaci T-lymfocytů, která je jedním z úvodních kroků při vzniku alergie. Výrazný ústup potíží byl zaznamenán již po třech týdnech užívání, jde tedy o vhodnou prevenci např. před pylovou sezónou.

Šišák bajkalský – snižuje produkci histaminu, a navíc zabírá rychle – je vhodné ho začít užívat 48 hodin před setkáním s alergenem, například když se chystáš na závod mezi řepkovými poli.

Pozitivní vliv má i bazalka posvátná, bez černý nebo perila křovitá. Vhodné je také podpořit funkci jater, například pomocí ostropestřce mariánského nebo pampelišky. Když jsou játra přetížená, alergické projevy se zhoršují.

Ženšen pro výkonnost i regeneraci

Ženšen je tradiční rostlina východní medicíny. Výzkumy ovšem ukazují, že může být užitečná i sportovcům. Když například užívala skupina amatérských běžců po osm týdnů 3x denně 2 g kořene ženšenu, došlo u nich ke zlepšení výkonnosti v testu běhu na pásu do vyčerpání (v průměru o 1,5 minuty) a také se zlepšila schopnost jejich těla čelit zvýšené produkci volných radikálů – snížila se hladina malonaldehydu (látky signalizující poškození lipidů peroxidací) a zvýšila se hladina antioxidačních enzymů superoxidu dismutázy a katalázy.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock