Každý rok na přelomu zimy a jara na nás ze všech stran vyskakují hesla detox nebo jarní očista těla. Proč je takový „jarní úklid“ pro naše tělo důležitý? A v čem se může lišit u běžkyň?
To, co jíme, dýcháme, co nás obklopuje, jako toxické látky, potravinářské přísady, chemikálie, výfukové plyny a další, bychom měli alespoň jednou za rok z našeho těla dostat ven, pořádně pročistit a detoxikovat náš organismus, opětovně nastartovat metabolismus a dodat tělu energii. Aby byl ale takový detox účinný, musíš zapomenout na alkohol, kávu, jakékoliv sycené nápoje, ale i na černý a ovocný čaj. Nesmíš konzumovat cukr, sůl, lepek, produkty živočišného původu (maso, sýry, mléčné výrobky). A pokud kouříš, zapomeň!
Pročisti se skrz na skrz
Důležité je hodně spát a pít, ideálně filtrovanou vodu a čaje nebo šťávy, které jsou k detoxu přímo určené. Do jídelníčku zařaď hlavně vařené nebo dušené ryby, zeleninu a ovoce, zakysané výrobky a bylinky. Přesných receptů na detoxikační kúry je nespočet, některé trvají jen týden, jiné měsíc. Sama musíš vycítit a vyzkoušet, co ti bude vyhovovat. Pokud se ale do toho pouštíš poprvé, tak opatrně! Určitě nebude na škodu, když si předtím zajdeš k lékaři a necháš si udělat krevní testy, které na konci zopakuješ. Počítej ale s tím, že tvé tělo zaznamená změnu nejdřív po 21 dnech.
Kdy se do detoxu těla nepouštět?
– Pokud tě čeká nějaká fyzicky náročná aktivita, jako je například první maraton, operace nebo porod – Jsi čerstvá maminka a kojíš – Podléháš depresím, jsi v nějaké složité rodinné situaci, stěhuješ se, měníš práci |
Vypoť toxiny z těla
Škodlivé látky nemusíš z těla dostávat jen změnou jídelníčku. Jakýkoliv pohyb, u kterého se pořádně zapotíš, tedy i běh, tě zbaví nečistot. Dávej si ale pozor, abys v tomhle období nešla v tréninku do úplného vyčerpání. Zapotit se můžeš i v sauně. „Nejen, že saunováním zbavíte tělo nečistot, ale zároveň na jaře přivyknete organismus na změny počasí. Sauna obzvlášť u sportovců poskytuje relax svalům po zátěži, a díky rozšíření cév se i rychleji a efektivněji vyplavuje kyselina mléčná z organismu,“ vysvětluje Jiří Žákovský, sauna mistr wellness center Infinit.
Detoxikuj tělesnou schránku zvenčí
Kromě návštěvy sauny můžeš vyzkoušet akupunkturu. A pro jarní očistu jsou jako dělané lymfatické drenáže. „Ty nelze vnímat jako klasickou masáž, při které masér působí na svaly, lymfatická drenáž působí na podkoží, kde otvírá lymfatické uzliny, a tím pomáhá rozpohybovat mízu, která nám pokožku i organismus čistí a obnovuje. Zejména u běžkyň lze tuto metodu doporučit, protože kromě rozzářené pokožky odlehčí těžkým nohám,“ říká Tereza Benešová, kosmetička, SPA Aquapalace Praha.
Neméně důležitá je i detoxikace pleti obličeje a pokožky těla. „Kvůli ztíženým podmínkám v zimě, jako je vítr či sníh, a nedostatku vitaminu D se může pokožka jevit zašedlá a mdlá. To platí hlavně u běžkyň, které jsou těmto extrémním podmínkám vystavovány častěji,“ vysvětluje Tereza Benešová.
Aby se tvoje pleť mohla uzdravit, je nutné provést její detox. Dnes už má každá kosmetická značka svoji řadu určenou pro detoxikaci pleti. Základem ale je pleť správně čistit. „Běžkyně, které se hodně potí, by měly používat čisticí gely nebo pěny, ty zbaví pleť nečistot. Pak je důležité pleť tonizovat pleťovou vodou, aby se zachovalo pH pokožky,“ dodává Tereza Benešová ze SPA Aquapalace Praha.
Dalším způsobem detoxikace pleti je peeling. Ten pokožku prokrví a pomáhá jí zbavit se starých, zašedlých a odumřelých buněk. Vhodné jsou i nejrůznější detoxikační pleťové masky. Ty si v období detoxu můžeš dopřávat 2-3x týdně. Když své pleti dopřeješ hloubkovou jarní očistu, odvděčí se ti tím, že bude jasnější, hebčí a pevnější, navíc budeš působit mladistvějším dojmem.
Dopřej detox i svým vlasům
Zimní období je pro vlasy a vlasovou pokožku hlavy velmi náročné. Nosíme čepice, šály, často přecházíme z tepla do zimy a naopak. Při běžeckých trénincích se nám často potí pokožka hlavy pod čepicí. A kvůli tomu jsou vlasy mastné, křehké a mají tendenci se více lámat. „Aby byly vlasy opět pevné, lesklé a plné života, v první řadě je dobré použít šampon s detoxikační směsí. Takový šampon může obsahovat například zelený čaj nebo ořechové dřevo. Tyto látky mají detoxikační a vyživující schopnosti. Také je dobré, když šampon obsahuje bobule Goji, které jsou antioxidantem a chrání vlasy před UV zářením, což je úžasná ochranná prevence před jarním sluncem. Kvalitní detoxikační šampon vám pomůže rozpustit mastící mastnotu a díky tomu se kyslík opět dostane k pokožce hlavy. Zapomínat bychom neměly ani na rekonstrukční masku s keratinem. A pro delší vlasy doporučuji používat oleje,“ říká Šárka Zemanová, kadeřnice, Smíchovské lazebnictví 48.
Nic se nemá přehánět
Pokud si ze dne na den nastolíš přísný režim detoxu, počítej s tím, že když na něco takového nejsi zvyklá, tvoje tělo zažije šok. Nízký energetický příjem, nedostatek důležitých živin, mnohdy i vitaminů a minerálních látek, to se může odrazit i na tvé psychice. Výkonnost půjde dolů, hlásit se bude únava, můžeš být malátná a podrážděná. Detox může být pro tvé tělo velmi přínosný, ale jak se říká, nic se nemá přehánět, takže když budeš mít pocit, že páchá více škody než užitku, stopni to. A příště vyzkoušej třeba jen jednodenní očistu.
Text: Petra Nová| Foto: Shutterstock