Dovolená je pro mnoho běžců obdobím, kdy se „urvou ze řetězu“ a výživu příliš neřeší. Pokud ale chceme v době volna intenzivně trénovat, nebo dokonce závodit, je vhodné alespoň základní zásady dodržovat.
Největší problémy s výživou mohou nastat, pokud dovolenou spojujeme s účastí na závodě. Tady bychom se minimálně v posledních třech dnech před startem neměli pouštět do žádných experimentů a ochutnávání místních specialit. Jezte jen to, co máte vyzkoušené. Pokud si nejste jisti tím, co bude na místě dostupné, vybavte se pro tyto dny vlastními zásobami. Z restaurací volte ty, kde víte, co můžete čekat. Osvědčenou volbou jsou například pizzerie, kde vždy najdete širokou nabídku těstovin. Vyvarujte se zejména většího množství tuku, výrazného koření a dalších dráždivých pokrmů (problém může být i kyselé ovoce apod.).
Zbytečné obavy z čúrání
Častým problémem bývá nedostatečná hydratace během cesty, jejíž důsledky mohou přetrvávat až do závodu. Zapomeňte na strach z častého čúrání a pijte, co to jde. Pokud cestujete letadlem a nechcete utrácet za předražené nápoje v tranzitním prostoru, vezměte si prázdnou láhev a naplňte si ji na záchodě. Na cestu se také vybavte malými svačinkami, abyste zabránili hladovění – může to být třeba nějaký sendvič, směsi sušeného ovoce a ořechů, nakrájená zelenina, sušené maso, ale i třeba vejce natvrdo.
Pokud hodláte na dovolené pouze tvrdě trénovat, můžete si nějaký ten experiment dovolit. Vaše strava by však měla být spíše lehčí, s dostatkem sacharidů, bílkovin a antioxidantů. Snažte se jíst pravidelně, z místních produktů preferujte ryby a mořské plody, ovoce a zeleninu. A nezapomeňte si zabalit ionťák a regenerační nápoj, hodí se i proteinové tyčinky a podobné doplňky.
3x džus pro rychlou regeneraci
Co si dát po doběhu? Pokud vsadíte na čerstvě připravené džusy, získáte nejen skvělé osvěžení, ale můžete též podpořit regeneraci.
-
Melounovo-třešňový
Obsahuje antokyany, které urychlují regeneraci, a L-citrulin, který snižuje bolestivost svalů.
Jak na to: 2 šálky pokrájeného melounu a 1 šálek vypeckovaných třešní rozmixujte se šálkem vody.
-
Kokosovo-okurkový
Kokosová voda a okurka doplní ztracený draslík, kurkuma potlačí zánětlivé procesy, máta ochladí.
Jak na to: Odšťavněte ½ okurky, 1 zelené jablko a 2 lísky máty, šťávu smíchejte s 2 dl kokosové vody, ½ lžičkou kurkumy a lžičkou medu.
-
Mrkvovo-čajový
Beta-karoten a katechiny ze zeleného čaje jsou silné antioxidanty s protizánětlivým účinkem.
Jak na to: Odšťavněte 1 větší mrkev, 1 jablko, ½ šálku listů baby špenátu a ½ šálku jahod, smíchejte s šálkem vychlazeného zeleného čaje a doslaďte medem.
Zhorší vitaminy vytrvalost?
Vitaminy C a E jsou sice silné antioxidanty, které mohou urychlit regeneraci, pokud je však užíváme v izolované formě (tj. v pilulkách), mohou mít podle některých odborníků negativní dopad na vytrvalost. V nedávném výzkumu publikovaném v Journal of Physiology například vědci podrobili skupinu dobrovolníků vytrvalostnímu tréninku, přičemž část z nich užívala vitaminy C a E. Ke zhoršení VO2max sice u nikoho z nich nedošlo, největšího zlepšení ovšem dosáhli jedinci užívající placebo.