Potraviny, které maximálně podpoří vaší imunitu

Imunita je v současném období důležitější než kdy jindy. Těžko ji vybudujeme za pár dní, nicméně vám přinášíme potraviny, které vám k silné imunitě rozhodně pomůžou.

  1. Zakysané mléčné výrobky

Jedněmi z potravin, které vám rozhodně pomůžou budovat imunitu, jsou zakysané mléčné výrobky. Ty obsahují živé mikroorganismy, které jsou prospěšné pro naše tělo. „V některých mléčných produktech se nacházejí bakterie Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobacterium. Tyto bakterie jsou přirozeně i v našem trávicím traktu a po podání v dostatečném množství mají pozitivní vliv na zdraví člověka. Doporučuji konzumovat kvalitní jogurty, kefíry, zakysané výrobky a kefírové mléko. Můžete tím posílit celkovou imunitu organismu,“ říká hlavní nutriční specialistka výživových poraden NUTRIADAPT Ing. Monika Bartolomějová.

  1. Fermentovaná zelenina

Pokud chcete mít silnou imunitu, rozhodně by po podle odborníků ve vašem stravovacím plánu neměly chybět také probiotika a prebiotika. Ty slouží k podpoře střevního mikrobiomu, který má vliv na řadu imunitních funkcí. „Pokud chcete probiotické kultury načerpat do svého střevního mikrobiomu přirozenou cestou, přidejte do svého jídelníčku zeleninu ve  fermentované podobě. Ideální je například  kysané zelí, kvašená zelenina, kombucha, kimči nebo miso,“ radí zakladatelka společnosti Lifefood zabývající se výrobou raw produktů Ing. Mgr. Tereza Havrlandová.

  1. Omega 3 mastné kyseliny

V případě omega 3 mastných kyselin je důležité vědět, že pro člověka jsou esenciální. To znamená, že náš organismus si je neumí vytvořit, proto je musíme přijímat ve stravě. „V našem těle se omega 3 mastné kyseliny podílejí na celé řadě procesů a to včetně funkce imunitního systému. Obecným doporučením je přijímat alespoň 250–500 mg EPA (kyselina eikosapentaneová) a DHA (kyselinu dokosahexaenovou) denně,“ tvrdí Monika Bartolomějová. Obě tyto kyseliny se přirozeně vyskytují v rybím oleji.

Náš tip: Losos s fenyklem a mrkví plný omega 3 nenasycených mastných kyselin

Losos je zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin, ty jsou známé mimo jiné i tím, že působí protizánětlivě. Stejně jako ostatní ryby obsahuje i losos vitamin D, který je nezbytný pro lidský organismus. Losos by měl však ideálně pocházet z volného moře.

Suroviny:

  • 100 g lososa bez kůže
  • 2 PL citrónové šťávy
  • 1 ČL olivového oleje (extra panenský)
  • 20 g zakysané smetany
  • 100 g čerstvého fenyklu
  • 150 g mrkve
  • špetka soli
  • špetka pepře
  • 30 g rýže (neloupaná)

Postup: Fenykl opereme, rozkrojíme a odstraníme tvrdý střed. Mrkev omyjeme a oškrábeme. Oboje nakrájíme na tenké plátky a v osolené vodě společně dusíme na mírném plameni asi 10 až 15 minut tak, aby zelenina zůstala křupavá. Poté vodu slijeme a do zeleniny vmícháme zakysanou smetanu. Filety z lososa osušíme, pokapeme citronovou šťávou, osolíme, opepříme a opékáme na oleji asi 4 minuty z každé strany.   Na talíř rozložíme fenykl s mrkví a na zeleninové lůžko položíme lososa. Podáváme s rýží uvařenou podle návodu na obalu.

Zdroj

  1. Baobab a vitamín C

Zaměřte se na potraviny s obsahem vitamínu C. Jeho zvýšené dávky jsou v náročných obdobích pro tělo velice důležité. „Velké dávky vitamínu C pomáhají v boji proti stresu a napadení viry. Na vitamín C je velice bohatý například baobab. Doporučuji ho konzumovat spolu v kombinaci se zinkem (základní denní dávka zinku je v rozmezí 10–15 mg). Ten pomáhá redukovat symptomy a bojuje proti respiračním potížím,“ vysvětlujete Tereza Havrlandová a dodává, že v kritických dobách je důležité přijímat vitamínu C opravdu obrovské dávky, což znamená přijímat kromě přirozených potravin i suplementy.

Zajímavost: Věděli jste, že dýňová semínka nebo třeba dýňový olej obsahují zinek? Dýňová semínka navíc obsahují vitamín E, který je silným antioxidantem.

  1. Chlorella

V současné době je víc než žádoucí zařadit do jídelníčku chlorellu, která může pomoct v boji proti virům. Jejím benefitem je, kromě vysokého obsahu živin a schopnosti vázat toxiny, schopnost zvýšit vylučování imunoglobulinu A(Ig A) v ústech a na sliznici. Tato schopnost je klíčová při schopnosti bojovat proti patogenům, které se k nám dostávají skrze kontakt s nosem, očima a ústy. Tereza Havrlandová však upozorňuje na to, abyste si kupovali pouze tzv. dezintegrovanou chlorellu (s perforovanou buněčnou stěnou), která je pro tělo dobře vstřebatelná. „Většina běžně prodávané chlorelly má totiž neporušenou tvrdou buněčnou stěnu, díky které není lidské tělo obsažené látky schopné vstřebat a pro tělo tak nemá žádný význam,“ vysvětlujete Tereza Havrlandová.

  1. Čerstvé a nezpracované potraviny

Odborníci z řad výživových specialistů i lékařů dlouhodobě doporučují, abychom celkově svou stravu ozdravili a eliminovali potraviny, které pro nás nejsou zdraví prospěšné. „Snažte se omezit konzumaci nekvalitních ultra zpracovaných potravin, omezte sůl a cukr, nasycené a transmastné kyseliny. Jezte skutečné potraviny, které pomohou budovat lepší imunitu. Pokud dostanete chuť třeba na sladké, sáhněte po čerstvém ovoci nebo si připravte domácí dezert,“ dává své tipy Monika Bartolomějová. Tímto přístupem si můžete snadněji a rychleji vybudovat zdravé tělo a silnější imunitní systém.

  1. Kurkuma a zázvor

Kurkuma a zázvor mají silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Jejich konzumace se v období chřipek vyplatí, ale žádná z těchto potravin včetně opěvovaného vitamínu C nás před koronavirem ani chřipkou neochrání. Pokud už ale bojujeme s infekcí, může vysoká dávka vitamínu C, stejně tak dávky kurkumy a zázvoru posílit náš imunitní systém. „Člověk infikovaný chřipkou, který dbá na konzumaci zdravých a především přirozených potravin ve svém jídelníčku, může díky dobré výživě a  dobře fungujícímu imunitnímu systému dobu léčení zkrátit . Kromě správné výživy bychom však neměli zapomínat také na další aspekty našeho života. Je potřeba dostatečně spát, cvičit, snažit se zvládat a redukovat stres a co je nejdůležitější – snažit se uchovat klidnou mysl,“ uzavírá Tereza Havrlandová.

Náš tip: Imunobooster ze zázvoru, kurkumy a citrónu

Kurkuma a zázvor posilují imunitní systém, citrón dodává důležitý vitamín C. Tento vitamín je obzvláště účinný při obraně těla. Kromě toho bojuje proti únavě a zlepšuje činnost krevního oběhu. Taktéž je zodpovědný za tvorbu kolagenu a zvyšuje vstřebávání železa.

Suroviny:

  • 60-70 g zázvoru
  • 4 kořeny kurkumy nebo prášek z kurkumy
  • 2 citróny
  • drcený pepř
  • 1 pomeranč

Postup: Všechny ingredience jednoduše rozmixujeme. Zpočátku doporučujeme opatrnou konzumaci, postupně můžete přidávat. Pokud je kombinace pro vás příliš ostrá nebo hořká či zkrátka jen nepoživatelná, nebojte se experimentovat. Můžete přidat třeba trochu kakaa. POZOR! Aby se kurkuma dobře vstřebala, je potřeba přidat pepř. Tento nápoj nemusí být vhodný pro osoby trpící autoimunitním onemocněním, např. Crohnovou chorobou.

Zdroj

Text: Vojtěch Herout | Foto: Shutterstock