Ačkoliv je sladká chuť přirozená a pro většinu z nás atraktivní, sladkému v podobě bílého cukru bychom se měli vyhýbat, zvlášť pokud usilujeme o zdravější a štíhlejší tělo. Jak bezbolestně snížit příjem cukru ve stravě? Zeptali jsme se odborníků.
Přidejte do jídla více bílkovin
Dostatek kvalitních bílkovin, ale i tuků a komplexních sacharidů v každém hlavním jídle poslouží jako skvělá prevence proti chutím na sladké. „Bílkoviny mají výbornou sytící schopnost. Pokud jich budete mít ve svém jídelníčku dostatečné množství, zabrání brzkému hladu i chutím na sladké. Kromě toho vám pomohou při budování svalové hmoty. Samozřejmě za předpokladu, že pravidelně cvičíte,“ říká Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours.
Nepodceňujte příjem vlákniny
Vláknina je důležitou složkou pro trávení a má pozitivní vliv na hubnutí. „Konzumace vlákniny, ať už v potravinách nebo jako doplněk stravy, podporuje vylučování a může pomoct i s hubnutím, a to nejen díky tomu, že zvyšuje objem jídla a oddaluje pocit hladu, ale i díky tomu, že dokáže potlačit chuť na sladké,“ tvrdí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí NATURHOUSE.
Zajímavost: Věděli jste, že v České republice jíme vlákniny málo, přibližně 11 až 15 gramů vlákniny za den? Obecným doporučením pro starší děti a dospělé je přibližně 20 až 35 gramů vlákniny za den.
Omezte průmyslově zpracované potraviny
Při konzumaci kvalitního jídla v co nejčistší podobě, zhubnete a zároveň se můžete zbavit celé řady zdravotních potíží. Průmyslově zpracované potraviny totiž obsahují nejen obrovské množství cukru, ale i nejrůznější konzervanty, barviva, umělá sladidla a jiné látky, které našemu zdraví ani postavě nepřispívají. Nedokážete se některých potravin vzdát? Podle Martina Kudery, zakladatele Farmy Živina, je na trhu celá řada přírodních alternativ. Proč si například dávat na oblíbené těstoviny průmyslově zpracovaný kečup, když si můžete koupit nebo sami vyrobit 100% přírodní kečup z rajčat?
Naučte se vnímat sladké jinak
Sladká chuť je pro člověka přirozená, zároveň ji však vnímáme subjektivně. A právě díky tomu, můžeme svoje vnímání sladkého trénovat a změnit. „Pokud si dopřáváte pravidelně sladké, tělo si na to zvykne a začne se dožadovat stále větších dávek. Ve své podstatě to lze označit jako závislost. Jakmile však obsah cukru ve stravě začnete postupně snižovat, vaše receptory si za nějakou dobu začnou na méně sladkou chuť zvykat a začnou ji vnímat intenzivněji. Uspokojení tak dosáhnete i při mnohem nižším množství cukru a radost vám udělá dokonce i sladké v podobě ovoce,“ tvrdí výživová poradkyně.
Náš tip: Připravte si dezert ve zdravější verzi
Dezert z cizrny
Ingredience:
- 250 g cizrny
- 150 g arašídového másla
- 1/3 šálku rozpuštěného medu
- špetka soli, prášku do pečiva a jedlé sody
- čokoláda na vaření
Postup: Cizrnu a máslo rozmixujte, přidejte med, sůl, sodu a kypřící prášek. Nastrouhejte čokoládu. Hmotu vylejte do formy. Pečte přibližně 30 minut.
Pravidelně se hýbejte
Fyzická aktivita je skvělým pomocníkem nejen při hubnutí, ale i při snížení chutí na sladké. Najděte si proto druh pohybu, který vás bude dlouhodobě bavit a bude vám přinášet v mnoha směrech uspokojení. Řada sportů se dá provozovat venku i během sychravého podzimního počasí. Dbejte však na vhodné oblečení. Pokud je na vás venku přeci jen už trochu chladno, vyměňte venkovní aktivitu za nějakou vnitřní. „Zbavit se podzimního splínu, spálit kalorie, posílit svaly a formovat postavu, můžete na kruhovém tréninku,“ doporučuje fitness trenérka a dodává, že kruhový trénink pomáhá odstranit také celou řadu zdravotních problémů spojených se svalovou nerovnováhou a bolestmi.
Text: Synergy Communications | Foto: Shutterstock