S rostoucí popularitou Halloweenu se do našich domácností vrátily i dýně coby součást dekorací. Do našich kuchyní se však tato zelenina vrací o poznání pomaleji, což je velká škoda.
Proč by si běžci měli dát dýni
V běžeckém jídelníčku by se měly dýně objevovat zejména proto, že jde o skvělý zdroj antioxidantů. Zvláště žluté a oranžové druhy jsou bohaté nejen na betakaroten (velmi silný antioxidant s protirakovinnými účinky), ale i na lutein a zeaxantin, což jsou antioxidanty s výraznou ochrannou funkcí pro náš zrak. Dužina všech druhů dýní je rovněž bohatá na draslík. Výživovou bombu představují dýňová semena, která obsahují nenasycené mastné kyseliny, zinek, hořčík, vápník a další minerály.
Z Japonska na české zahrádky
Nejoblíbenější dýni českých kuchyní představuje původem japonská dýně Hokkaido. Kromě toho, že obsahuje živiny a má výraznou nasládlou chuť, je skvělá i proto, že se konzumuje se slupkou, takže odpadá zdlouhavé loupání (odstraní se jen část se semeny).
Opražená dýňová semínka
» Na mírném ohni opražte na několika kapkách oleje (nejlépe slunečnicového či olivového) semínka, mírně osolte nebo lehce pokropte slanou vodou. Poté rozložte na plech a při teplotě asi 130 °C v troubě vysušte. Opražená dýňová semínka jsou typickou arabskou pochoutkou k čaji. Ideální zdravé „zobání“ vytvoříte přidáním dalších druhů semen (slunečnicová semínka, lněná semínka, sezam), ořechů či sušeného ovoce.
|
Velmi chutná a přitom jednoduchá je polévka: Střední dýni Hokkaido nakrájíme na kostky, které restujeme spolu se dvěma pokrájenými cibulemi na másle nebo olivovém oleji. Pak zalijeme litrem masového nebo zeleninového vývaru, osolíme, opepříme a vaříme do změknutí (minimálně 30 minut). Nakonec rozmixujeme a dochutíme smetanou.
Dýni Hokkaido lze rovněž dusit s cibulí, smažit v těstíčku anebo ji potřít olivovým olejem s česnekem a péct v troubě.
Tajemství dýně
Dýňová semínka jsou bohatá především na zinek a vitamin E, který chrání buňky lidského těla před volnými radikály a je důležitý pro zdraví kůže, vlasů a nehtů. Semena navíc obsahují i vitaminy A, D, vitaminy skupiny B a minerály jako draslík, selen, fosfor, železo, vápník, hořčík. Jsou cenným zdrojem důležitých nenasycených mastných kyselin, zejména vzácných omega-3. Ty snižují hladinu cholesterolu v krvi, vysoký tlak a riziko infarktu i mrtvice. Aminokyselina L-tryptophan v semínkách působí proti depresím, stresu a bolestem.
Coby skvělý zdroj bílkovin a vlákniny můžete semínka dýní přidat do salátů, teplých zeleninových jídel, ranního müsli s jogurtem nebo jimi obohatit svůj oblíbený moučník. Opražená dýňová semínka poslouží jako zdravá křupavá svačinka, kterou můžete mít vždy snadno po ruce pro případ, že vás na vás „přijde mlsná“.