Aktivitu na sociálních sítích máme spojenou spíše s tloustnutím: kdo tráví čas zíráním na displej, obvykle moc nezhubne. Přesto se ale mohou sociální sítě stát překvapivě užitečným společníkem na cestě za štíhlou linií.
Jaká pravidla tedy na sítích dodržovat?
- Zapomeň na foodporno
Prohlížet si fotky dortíků, koláčů či řízků přes celý talíř, zatímco přesvědčuješ sám sebe, že po misce hlávkovém salátu už fakt nemáš hlad, to je čirý masochismus. Pohled na virtuální jídlo probouzí skutečný, fyzický hlad. Zkus radši využít sociální sítě k získávání inspirace pro zdravé vaření.
- Najdi si podpůrnou skupinu
Přátelé mohou inspirovat, motivovat a podržet ve chvílích, kdy se hubnutí nedaří. A vůbec nevadí, že jsou jen virtuální. Naopak to může být lepší, protože jsou k dispozici prakticky každou chvíli. Podle výzkumu vědců z Northwestern University dosáhli lidé, kteří měli nějakou internetovou podpůrnou skupinu, za šest měsíců o 8 % vyššího váhového úbytku než ti bez podpory virtuálních přátel.
- Sdílej své pokroky
„Ty jo, ty jsi zhubnul (zhubla)! Strašně ti to sluší!“ Podobná věta dokáže neskutečně nakopnout a dodat energii do dalších bojů s nadváhou. A zatímco naživo ji uslyšíš maximálně párkrát do týdne, sociální sítě ti ji nabídnou po stovkách.
- Nesrovnávej se
Jsou na fotkách všichni štíhlí, vysportovaní a sexy, zatímco na tobě se třesou špeky? Nenech se demotivovat. Každá fotka na sítích prošla přísnou autocenzurou, hnusnou si tam nikdo nedá. Určitě máš taky nějakou, kde vypadáš dobře, takže šup tam s ní!
- Vypiš se z emocí
Máš tendenci zajídat stres a smutky? S negativními emocemi se pracuje lépe, pokud je pojmenuješ a vypíšeš se z nich. A pokud k tomu namísto deníčku použiješ blog či sociální sítě, získáš podporu i cenné tipy od těch, kteří to mají stejně.
Užitečné návyky pro štíhlou postavu
Že hubnutí a přibírání není jen o rovnováze kalorického příjmu a výdeje, je jasné již nějakou dobu. Často o tom dokonce rozhodují i malé detaily. Jaké, to se pokusila zmapovat rozsáhlá japonská studie, které mapovala každodenní stravovací i jiné návyky více než 60 000 lidí v souvislosti s jejich hmotností.
Z celé řady zkoumaných detailů vyčnívaly dva základní návyky, které stojí za to si osvojit, pokud se snažíš zhubnout:
- Jez pomalu
Osoby, které jedí normální rychlostí, mají podle výsledků studie o 29 % nižší šanci, že budou obézní, než ti, kteří jedí rychle. A v případě těch, kteří jedí pomalu, je tato šance nižší dokonce o 42 %.
- Nemlsej před spaním
Výrazně vyšší sklon k nadváze a obezitě měli v rámci studie lidé, kteří si více než 2x týdně dali po večeři ještě „něco malého“. Naopak vynechání snídaně žádný vliv na hmotnost nemělo.
Kdo má depku, nehubne
Je to trochu začarovaný kruh: obézní lidé mnohem častěji trpí deprese, a právě deprese jim pak brání zhubnout, protože jim ubírá energii a motivaci. Kudy z toho ven? Výzkum vědců z University of Illinois ukázal, že nejlépe přes léčbu deprese. Ten jasně ukázal, že pokud obézní lidé trpící depresí podstupují léčbu deprese, dokáží poměrně efektivně snížit svoji tělesnou hmotnost i bez dalších lékařských zásahů.