Po sladkém občas zatouží každý. V přiměřeném množství neškodí, ale tyto kroky vám pomohou dostat chutě pod kontrolu.
Vysoká konzumace cukru může vést k nárůstu váhy a zdravotním problémům. Rozkolísá totiž energii a vyburcuje hormon hladu. K tomu příval endorfinů – aktuálně příjemný pocit, na který se hezky zvyká, záhy ale přijde zklamání na váze.
Není divu, že odborníci doporučují příjem cukru omezit. Pro ženy to znamená do 25 g přidaných cukrů denně (cca 100 kalorií / 6 lžiček). U mužů pak do 38 g denně.
Jak ho najít
Na obalu balených potravin v „nutričních hodnotách“. Přidaný cukr často končí na „-óza“ – jako laktóza, maltóza nebo sacharóza.
Přírodní cukry jako laktóza (mléčný cukr) nebo fruktóza (ovocný cukr) bývají považovány za „zdravější“, protože pocházejí z potravin s dalšími nutričními benefity.
Pozor i na další názvy:
- hnědý cukr
- třtinový cukr
- (vysokofruktózový) kukuřičný sirup
- kukuřičný cukr
- dextróza
- koncentrát z ovocné šťávy
- med
- maltodextrin
- melasa
- surový (raw) cukr
Skenujte ingredience
Pokud je cukr (nebo cokoliv ze seznamu) jednou z prvních tří položek ve složení, přemýšlejte, než po výrobku sáhnete. Ingredience jsou seřazeny dle míry svého zastoupení. Volte produkty s co nejnižším množstvím přidaného cukru: ne více než 2,5 g přidaného cukru na 100 kalorií. Chuť na sladké uspokojí i čerstvé ovoce. Vedle vody poskytuje i vitaminy, minerály a vlákninu, zasytí tak na delší dobu.
Pokud „musíte“, dejte si sladké do 20 až 30 minut po náročném tréninku, kdy tělo zpracovává cukr efektivněji. Zkombinujte ho s bílkovinami pro lepší regeneraci svalů. Skvělou chuť jídlu dodají bylinky či koření. Skořice či hřebíček se hodí k ovesným vločkám, oregano a rozmarýn do marinád.
Dresinky a jogurty nemusejí chutnat sladce, ale cukr se často přidává i do nízkotučné verze. I plátek vícezrnného chleba má asi 2 g přidaného cukru. Hledejte výrobky s označením „bez přidaného cukru“.
Umělá záchrana?
Když čtete varování o cukru, je lákavé sáhnout po umělých sladidlech bez kalorií. Ta vedla k vytvoření škály nízkoenergetických výrobků, které nabízejí zdravější alternativu pro ty, kdo sledují svou váhu či cukrovkáře. Jak uvádí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), náhradní sladidla jsou bezpečná. Jenže zatímco výzkum naznačuje, že po konzumaci „dietních“ potravin slazených náhražkami cukru by neměly přijít další chutě a touha dále jíst, řada lidí tvrdí opak. Na druhou stranu ale mnozí uvádějí, že jakmile se jednou omezili na umělá sladidla, jejich chutě celkově ochably a bylo pro ně snazší odolat chuti na sladké, a tím pádem i zhubnout.
Jsou zeleninové chipsy zdravější?
Vždy jste milovali brambůrky a pak jste se jich pod nátlakem zdravé výživy vzdali, a když se na pultech objevily zeleninové alternativy, zajásali jste? Možná předčasně. Řepové, celerové, mrkvové… Zní to zdravě. Ale! „Mohly by se zdát jako zdravější varianta klasických bramborových lupínků, ale vůbec ne. 100 g brambůrků obsahuje kolem 540 kcal a 35 g tuků a 100 g zeleninových chipsů 500 kcal a 38 g tuků. Obojí mohou obsahovat i palmový tuk a také ty zeleninové jsou smažené. Rozdíl je hlavně v množství vlákniny –zeleninové jí mají i pětkrát více,“ říká nutriční terapeutka Martina Korejčková.
Proč se chipsům vyhýbat?
- Většinou nesníme jeden brambůrek, ale celé balení,
… které potřebujeme zapít slazeným nápojem, aby se chutě vyrovnaly, anebo ještě hůř alkoholem. Za vše může slaná a kořeněná chuť.
- Nadbytek soli
… negativně působí na srdce, cévy i ledviny.
- Přepálené tuky
- Vysoká energetická hodnota a glykemický index
= tloustnutí
- Psychologický podtext
Snědený sáček, špatné svědomí. Mozek vyšle signál o negativní emoci do celého těla a další nepříznivý vliv brambůrků je na světě.