Zelený čaj pro výkonnost i hubnutí

Zelený čaj pro výkonnost i hubnutí

Tradiční čínská medicína využívá zelený čaj nejen jako povzbuzující a detoxikační prostředek, ale i k léčbě bolestí hlavy, problémů s trávením a depresí. V posledních letech je pak tento nápoj v centru pozornosti vědců zejména díky svým antioxidačním účinkům.

Vědecké studie prokázaly, že každodenní pití zeleného čaje zvyšuje antioxidační kapacitu v krevním řečišti a redukuje oxidativní poškození lipidových membrán buněk i jejich DNA. Studie na zvířatech rovněž prokázaly, že zelený čaj potlačuje nádorové bujení v pokožce, plicích, ústech, jícnu, žaludku, játrech, ledvinách a prostatě. Kromě toho také snižuje riziko vysokého krevního tlaku a aterosklerózy.

Když zhubne myš, dokážete to také

Japonští vědci mají zřejmě slabost nejen pro zelený čaj, ale také pro štíhlé bílé myšky. V roce 2005 se totiž rozhodli pomoci několika jejich skupinám zhubnout, a vystavovali je proto různým kombinacím dietního režimu, tělesného pohybu a užívání extraktu ze zeleného čaje. Zatímco hlodavci, kteří měli naordinován pouze pohyb, ztratili 24 % tělesného tuku, myšky, které spolu s tělesnou zátěží konzumovaly extrakt ze zeleného čaje, ztratily neuvěřitelných 89 % tukových zásob! Kombinace katechinů a kofeinu v zeleném čaji má totiž výrazný termogenní efekt (tj. zrychluje metabolismus v klidu) a při pohybu pak zvyšuje podíl oxidace tuků.

Stejná skupina vědců navíc později prokázala, že se zvýšení podílu oxidace tuků projeví i zlepšením vytrvalostních schopností. Pokus byl jednoduchý: Badatelé myšky prostě hodili do vody a nechali plavat do úplného vyčerpání (asi to s jejich láskou k hlodavcům nebude tak slavné). Myši, které předtím pravidelně užívaly extrakt ze zeleného čaje, přitom dokázaly ve srovnání s ostatními vzdorovat vodnímu živlu o 8-24 % déle a navíc měly poté v krvi výrazně nižší hladinu laktátu. Důvodem je pravděpodobně fakt, že zelený čaj zvyšuje ve svalech aktivitu genů zodpovědných za spalování tuků.

A co lidé?

Obdobný pokus na lidech sice z pochopitelných důvodů realizován nebyl, přesto ale i zde určitá zkoumání vlivu zeleného čaje na hubnutí a výkonnost proběhla a jejich výsledky se jeví jako velmi slibné. Rozsáhlá americká studie z roku 2009 například zkoumala 132 osob trpících nadváhou či obezitou podrobujících se pohybovému programu zaměřenému na redukci hmotnosti. Ti, kteří při tom užívali extrakt ze zeleného čaje, ztratili výrazně více tuku v břišních partiích (právě tento tuk je spojován s vysokým rizikem kardiovaskulárních chorob). Britští akademici z University of Birmingham zase uskutečnili pokus s 12 zdravými muži, kteří absolvovali půlhodinovou jízdu na cyklistickém trenažéru na úrovni VO2 max. Ti, kteří den před tím užili extrakt ze zeleného čaje, při zátěži spalovali o 17 % tuků více než kontrolní skupina.

Proti horku i únavě

Zelený čaj má výrazné ochlazující účinky na organismus a to i v případě, že jej konzumujeme teplý (nejlepší je vlažný). Až udeří letní horka, zkuste této jeho vlastnosti využít. Kromě toho má i poměrně vysoký obsah kofeinu a díky tomu i značné povzbuzující účinky. Ty sice nenastupují tak rychle jako v případě kávy, ale o to déle vydrží. Toužíte-li po extra energii bez negativních dopadů na zdraví, sáhněte po zeleném čaji s jasmínem, nakopne vás na mnoho hodin.

Text: Tomáš Kučera | Foto: Shutterstock