10 tipů pro rychlé zvládnutí depa

To, že se ti podařilo při plavání či na kole udržet se silnou skupinkou, neznamená ještě vůbec nic. Pokud totiž následně zaváháš v depu, stejně ti všichni zmizí v nedohlednu. Jak tedy depa co nejlépe zvládnout?

V depu musí vše běžet jako na drátku, žádné zaváhání se neodpouští, zvláště pak na kratších distancích, kdy o pořadí mnohdy rozhodují vteřiny. Pokud máš tedy depa v malíčku, může tě to v celkovém pořadí výrazně posunout dopředu (anebo pochopitelně dozadu, když se na něčem zasekneš).

Zde je proto pár tipů, které ti k rychlému zvládnutí dep pomohou.

 1. Natrénuj to

Depa bývají často označována jako čtvrtá disciplína triatlonu a každé disciplíně je zkrátka nutné věnovat prostor v tréninku. Pro začátečníky, zvlášť pokud trénink zahájili na poslední chvíli, bude stačit si vše alespoň jednou, dvakrát vyzkoušet, pokud ti ale jde o výkon, musíš věnovat tréninku dep více prostoru.

Čas od času je dobré si vyhradit speciální tréninkovou jednotku zaměřenou na depa (je možné spojit s tréninkem přechodů). Můžeš také nácvik příslušného depa zařadit bezprostředně za trénink plavání a cyklistiky – ideálně za nějaký kvalitnější, protože tak nacvičíš zvládání jednotlivých úkonů ve stavu únavy.

 1. Uč se od nejlepších

Zajdi občas jako divák na nějaký top závod a pozoruj elitu v depu. Určitě okoukáš nějaké zajímavé zlepšováky.

 1. Projdi si depa předem

Ještě před začátkem závodu si několikrát projdi obě depa, a to celou trasu, tedy v případě prvního od vody až k nasedací čáře. V případě větších závodů si najdi orientační body pro rychlé nalezení svých věcí.

 1. Neopren svlékej už za běhu

Pokud používáš neopren, hodně času ušetříš tím, že si ho už za běhu k prvnímu depu rozepneš a vysvlékneš ho z horní poloviny těla.

 1. Zafixuj boty v pedálech

Elitní triatleti mají svá kola v depu připravená s tretrami v pedálech. K linii označující začátek kola tak běží na boso a do bot vklouznou až po nasednutí. Pedály navíc zajišťují tenkými gumovými pásky v postavení rovnoběžným se zemí, aby se nestalo, že se při běhu s kolem pedály protočí a bota se zasekne o zem. Pásky musejí být opravdu tenké – tak totiž nemusíš řešit jejich sundávání, protože se přetrhnou, jakmile začneš šlapat. Tento postup je ale nutné důkladně natrénovat, není to úplně sranda.

 1. Řetěz na správným převod

Rychlé rozjetí je na kole klíčové. Pokud cyklistika nestartuje do prudkého stoupání, měj řetěz na velkém převodníku.

 1. Pozor na drncáky

Pokud vedeš kolo depem za sedlo, dej pozor na nerovnosti – na nich ti totiž může snadno spadnout řetěz.

 1. Brýle nasaď za jízdy

Nezdržuj se nasazováním brýlí v depu. Buď je zastrč do větracích otvorů helmy (předem se ujisti, že tam skutečně dobře drží), nebo je připevni kouskem lepenky k horní části rámu a nasaď je až za jízdy.

 1. Žádné ponožky

Soukat se s vlhkýma nohama do ponožek (nebo dokonce do kompresek) je zážitek sám o sobě. Pořiď si proto takové boty, které ti umožní nošení bez ponožek. Pokud máš přesto pocit, že by ti někde mohly puchýř udělat, plácni na příslušné místo s vnitřku vazelínu.

Namísto kompresních podkolenek používej návleky, které si nasaď už na plavání.

 • Pomůžou poutka a elastické tkaničky

Nazouvání bot výrazně usnadní poutka (na patě, popřípadě i na jazyku). Praktické jsou i elastické tkaničky. V případě začátečníků se navíc často vyplatí zejména u kratších distancí nepoužívat cyklistické tretry, ale kolo zvládnout v běžeckých botách.

Pozor na pravidla!

Pohyb v depu je přísně ošetřen v pravidlech triatlonu. N amalých závodech bývají rozhodčí často benevolentní, na těch velkých ti ale žádný přešlap neodpustí. Určitě pozorně sleduj předzávodní rozpravu, kde je pravidlům věnována její druhá část (první zahrnuje info o trati). Zde je výběr nejdůležitějších pravidel, v nichž se často chybuje.

 • Oblečení v depu musí být v bedýnkách. Pouze helma může být na kole a boty před bedýnkou.
 • Po výběhu z vody nesmí závodník odhazovat nebo předávat části výstroje. Vše musí dát do depa, a to opět do bedýnek, nikoliv okolo nich.
 • Na kolo smíš sáhnout, až když máš zapnutou přilbu. Rozepnout ji můžeš až po návratu kola do depa.
 • Na kolo se nasedá až za nasedací čárou, seskakuje se naopak viditelně před ní.
 • V běžecké části musí být startovní číslo umístěno vpředu.
 • U bezhákového závodu je nutné zachovávat předepsané odstupy a předjíždět dle pravidel.
 • Pokud porušíš nějaké pravidlo, rozhodčí tě označí a musíš si odbýt trest v tzv. penaltyboxu.
Text: Petr Vabroušek | Foto: Shutterstock