To, že se ti podařilo při plavání či na kole udržet se silnou skupinkou, neznamená ještě vůbec nic. Pokud totiž následně zaváháš v depu, stejně ti všichni zmizí v nedohlednu. Jak tedy depa co nejlépe zvládnout?
V depu musí vše běžet jako na drátku, žádné zaváhání se neodpouští, zvláště pak na kratších distancích, kdy o pořadí mnohdy rozhodují vteřiny. Pokud máš tedy depa v malíčku, může tě to v celkovém pořadí výrazně posunout dopředu (anebo pochopitelně dozadu, když se na něčem zasekneš).
Zde je proto pár tipů, které ti k rychlému zvládnutí dep pomohou.
- Natrénuj to
Depa bývají často označována jako čtvrtá disciplína triatlonu a každé disciplíně je zkrátka nutné věnovat prostor v tréninku. Pro začátečníky, zvlášť pokud trénink zahájili na poslední chvíli, bude stačit si vše alespoň jednou, dvakrát vyzkoušet, pokud ti ale jde o výkon, musíš věnovat tréninku dep více prostoru.
Čas od času je dobré si vyhradit speciální tréninkovou jednotku zaměřenou na depa (je možné spojit s tréninkem přechodů). Můžeš také nácvik příslušného depa zařadit bezprostředně za trénink plavání a cyklistiky – ideálně za nějaký kvalitnější, protože tak nacvičíš zvládání jednotlivých úkonů ve stavu únavy.
- Uč se od nejlepších
Zajdi občas jako divák na nějaký top závod a pozoruj elitu v depu. Určitě okoukáš nějaké zajímavé zlepšováky.
- Projdi si depa předem
Ještě před začátkem závodu si několikrát projdi obě depa, a to celou trasu, tedy v případě prvního od vody až k nasedací čáře. V případě větších závodů si najdi orientační body pro rychlé nalezení svých věcí.
- Neopren svlékej už za běhu
Pokud používáš neopren, hodně času ušetříš tím, že si ho už za běhu k prvnímu depu rozepneš a vysvlékneš ho z horní poloviny těla.
- Zafixuj boty v pedálech
Elitní triatleti mají svá kola v depu připravená s tretrami v pedálech. K linii označující začátek kola tak běží na boso a do bot vklouznou až po nasednutí. Pedály navíc zajišťují tenkými gumovými pásky v postavení rovnoběžným se zemí, aby se nestalo, že se při běhu s kolem pedály protočí a bota se zasekne o zem. Pásky musejí být opravdu tenké – tak totiž nemusíš řešit jejich sundávání, protože se přetrhnou, jakmile začneš šlapat. Tento postup je ale nutné důkladně natrénovat, není to úplně sranda.
- Řetěz na správným převod
Rychlé rozjetí je na kole klíčové. Pokud cyklistika nestartuje do prudkého stoupání, měj řetěz na velkém převodníku.
- Pozor na drncáky
Pokud vedeš kolo depem za sedlo, dej pozor na nerovnosti – na nich ti totiž může snadno spadnout řetěz.
- Brýle nasaď za jízdy
Nezdržuj se nasazováním brýlí v depu. Buď je zastrč do větracích otvorů helmy (předem se ujisti, že tam skutečně dobře drží), nebo je připevni kouskem lepenky k horní části rámu a nasaď je až za jízdy.
- Žádné ponožky
Soukat se s vlhkýma nohama do ponožek (nebo dokonce do kompresek) je zážitek sám o sobě. Pořiď si proto takové boty, které ti umožní nošení bez ponožek. Pokud máš přesto pocit, že by ti někde mohly puchýř udělat, plácni na příslušné místo s vnitřku vazelínu.
Namísto kompresních podkolenek používej návleky, které si nasaď už na plavání.
- Pomůžou poutka a elastické tkaničky
Nazouvání bot výrazně usnadní poutka (na patě, popřípadě i na jazyku). Praktické jsou i elastické tkaničky. V případě začátečníků se navíc často vyplatí zejména u kratších distancí nepoužívat cyklistické tretry, ale kolo zvládnout v běžeckých botách.
Pozor na pravidla!
Pohyb v depu je přísně ošetřen v pravidlech triatlonu. N amalých závodech bývají rozhodčí často benevolentní, na těch velkých ti ale žádný přešlap neodpustí. Určitě pozorně sleduj předzávodní rozpravu, kde je pravidlům věnována její druhá část (první zahrnuje info o trati). Zde je výběr nejdůležitějších pravidel, v nichž se často chybuje.
- Oblečení v depu musí být v bedýnkách. Pouze helma může být na kole a boty před bedýnkou.
- Po výběhu z vody nesmí závodník odhazovat nebo předávat části výstroje. Vše musí dát do depa, a to opět do bedýnek, nikoliv okolo nich.
- Na kolo smíš sáhnout, až když máš zapnutou přilbu. Rozepnout ji můžeš až po návratu kola do depa.
- Na kolo se nasedá až za nasedací čárou, seskakuje se naopak viditelně před ní.
- V běžecké části musí být startovní číslo umístěno vpředu.
- U bezhákového závodu je nutné zachovávat předepsané odstupy a předjíždět dle pravidel.
- Pokud porušíš nějaké pravidlo, rozhodčí tě označí a musíš si odbýt trest v tzv. penaltyboxu.
Text: Petr Vabroušek | Foto: Shutterstock