Běžci na lyžích stsrtují sezonu! Opět míří do elitní desítky

Běžci na lyžích stsrtují sezonu! Opět míří do elitní desítky

Běžci na lyžích vstupují do nové sezony. Odstartuje už v pátek 27. listopadu ve finském Kuusamu, kde se čeští reprezentanti pokusí navázat na výborné výsledky z loňského roku. K vrcholům sezony bude kromě mistrovství světa v německém Oberstdorfu patřit také závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Nejen při těchto závodech se bude moci český reprezentační tým opřít o nový servisní vůz.

Minulou sezonu ozářilo hned několik senzačních českých výsledků. Bude nadcházející ročník Světového poháru stejně úspěšný? „Po loňských výkonech chceme letos atakovat umístění v první desítce, což bude primárně úkolem Katky Razýmové, ale dobré výsledky mohou mít i další závodnice, které mají výkonnost na to, aby se pohybovaly v elitní dvacítce. Na každém závodě Světového poháru samozřejmě chceme bodovat,“ říká Jan Franc, trenér ženského reprezentačního týmu, jehož členkami v této sezoně budou Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Petra Hynčicová, Zuzana Holíková a Tereza Beranová.

Mužskou reprezentaci tvoří Michal Novák, Jan Pechoušek, Luděk Šeller, Tomáš Kalivoda, Petr Knop a Adam Fellner, kteří se připravují pod vedením trenéra Vasila Husák a jeho asistenta Dušana Kožíška. „Loni jsme nakročili ke zlepšení výkonů a letos očekávám, že si připíšeme také zlepšené výsledky. Chceme dokázat, že v Česku stojí za to mužskému běžeckému lyžování fandit,“ říká Vasil Husák.

I přes nepříznivou epidemickou situaci v Evropě se reprezentačnímu týmu podařilo absolvovat kvalitní přípravu. Jejími pilíři byly tréninkové kempy v Livignu, Oberhofu a zejména ve finském Rovaniemi. V blízkosti polárního kruhu se oba české týmy připravují od začátku listopadu.

„Věřím, že se nám navzdory všem epidemickým komplikacím příprava podařila. Bohužel do ní zasáhla jak různá opatření v Evropě, tak i pozitivní testy některých závodníků. Všichni se ale rychle uzdravili a ten výpadek nás výrazně neovlivnil,“ říká Jan Franc. „V závěru přípravy nám pak poskytlo výborné podmínky olympijské centrum v Rovaniemi, kde jsme kromě sněhu měli k dispozici vlastní jídelnu, vlastní časová okna v posilovně, vlastní hotelové patro… Pokud jsme sami nechtěli, nikoho jsme nepotkali.“

Poslední prověrkou před startem sezony byly pro reprezentaci testovací závody, které se uskutečnily tento víkend přímo v Rovaniemi. Zasáhli do nich také reprezentace Polska, Japonska a domácí závodníci. Čeští reprezentanti při nich prokázali skvělou formu: Kateřina Razýmová oba závody vyhrála, jeden triumf si připsal Michal Novák, medaili získali také Luděk Šeller, Petra Nováková a Kateřina Janatová. Ostatní Češi skončili těsně pod stupni vítězů.

Nová zbraň: servisní náklaďák

Reprezentační tým se bude moci v této sezoně spolehnout také na novou zbraň – servisní nákladní vůz, který budou mít čeští servismani k dispozici od závodu SP v Drážďanech. Původně měl být k dispozici už při soustředění ve Finsku, kvůli administrativním komplikacím, jejichž hlavním viníkem je epidemická situace v Evropě, ovšem do Česka přijede až se startem sezony. V nejbližších dnech pak ještě projde nezbytnými úpravami.

Do společné přípravy se zatím nezapojila Barbora Havlíčková. Dvacetiletá reprezentantka bude minimálně v první polovině sezony kvůli zdravotním problémům na závodech chybět. Už v minulosti ji trápily třeba bolesti holení, které ji limitovaly i při lednovém premiérovém startu na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě a poté i po celý zbytek sezony.

„Od té doby se k tomu přidaly další zdravotní komplikace, bylo toho víc. Myslím, že se trochu sečetly věci, kterým jsem v minulosti nepřikládala takovou důležitost. Byla jsem opravdu hodně unavená a některé dny jsem sotva vstala z postele. Vždycky jsem plná energie, i pro mě to byla úplně nová a neznámá situace. A do toho jsem chytla covid,“ popisuje Havlíčková. „V součtu jsem se nemohla kontinuálně připravovat na sezonu, vždycky jsem začala a něco to přerušilo. Teď už je nejhorší za mnou, začala jsem s pozvolným tréninkem, ale musím být na sebe opatrná. Zároveň logicky nejsem nachystaná tak, jak bych potřebovala a chtěla, abych mohla naskočit do závodění. Snažím se teď zapracovat i na svých slabších stránkách, abych se mohla vrátit v bývalé formě.“

Datum návratu však zatím není pevně stanované. „Všechno se bude odvíjet od mého zdravotního stavu. Je možné, že se vrátím ke konci této sezony, nebo se rozhodneme, že se budu připravovat primárně až na následující sezonu,“ říká Havlíčková. „S reprezentačním trenérem Honzou Francem jsem v pravidelném kontaktu, všechno konzultujeme, mám z toho fakt super pocit. Spolupráce s ním je úplně fantastická. Je to člověk na svém místě, dává své práci opravdu hodně. Po prodělání covidu jsem byla dost unavená, mám od Honzy individuální plán, kde je tohle všechno zohledněno. Během jara se chci plně zapojit do přípravy. Zatím mám z tréninku dobrý pocit, pomalu se do toho dostávám, ale potřebuji čas, musím být trpělivá.“

I přes závodní výpadek zůstává vimperská rodačka členkou reprezentace. „Těšíme se, až Báru uvidíme znovu závodit, proto ji Svaz lyžařů ČR poskytne maximální možnou podporu v návratu na závodní tratě,“ doplňuje Lukáš Sacher.

Nové Město opět přivítá světovou elitu

Pro české fanoušky i reprezentanty bude mít tato sezona dva vrcholy – světový šampionát v německém Oberstdorfu (22. února – 7. března) a Světový pohár v Novém Městě na Moravě (20.-21. února). Ve Vysočina areně se uskuteční závody ve sprintu a na 10/15 km volně.

Průběh závodů ovšem může ovlivnit aktuální epidemická situace v Česku i v Evropě. „Žádné alternativní řešení ale není reálné. Buď se závod konat bude, nebo nebude. Jediným otazníkem jsou diváci, bez kterých by to sice bylo velice smutné, ale dokážeme si to jako nouzové řešení představit. Naší výhodou je, že pořadatelé z NMNM jsou opravdoví profíci a mají velké zkušenosti s pořádáním světových akcí,“ říká Lukáš Sacher.

Pro domácí sezonu jsou připraveny dva scénáře

Kromě aktuální podoby Světového poháru přitom řeší také domácí sezonu a podmínky, za jakých se budou moci uskutečnit závody mistrovství republiky a českého poháru. „V rámci sportovního prostředí se připravují pravidla, podle kterých by se závody mohly uskutečnit. Jsem optimista. Uvažujeme přitom o dvou scénářích – jeden je tradiční, ten druhý počítá s tím, že bychom nemohli uspořádat velké celorepublikové závody, místo kterých bychom podporovali menší krajské závody. Na rozdíl od jiných sportů nemůžeme závody dlouze odkládat, naše sezona trvá tři měsíce, kdy máme sníh. Nedovedeme si představit, že by se sportovci devět měsíců připravovali na závody, které se pak neuskuteční,“ říká Lukáš Sacher.

Před startem domácí sezony ale bude sledovat zejména české reprezentanty, které čeká ostrý vstup do sezony ve Finsku! „Přál bych si, abychom do sezony vstoupili stejně jako loni, kdy Katka Razýmová začala úžasným pátým místem. Její úspěch pak nakopl celou sezonu. Věřím, že reprezentanti mají na to, aby se podobný vstup do sezony zopakoval,“ dodává.

Kompletní termínovou listinu Světového poháru najdete zde.

Kalendář domácí sezona je průběžně aktualizován zde.

Text: Michal Včeliš | Foto: Svaz lyžařů České republiky